e-Paragony. Do czego dokładnie służy nowa aplikacja polskiego rządu?
Aplikacja e-Paragony ma służyć podobnie jak wiele innych tego typu rozwiązań na rynku, do przechowywania Waszych wydatków i paragonów w jednym miejscu. Co to oznacza dla obywatela? Teoretycznie nic, w praktyce może to być swoisty konfesjonał podatkowy.
- Mikołaj Frączak
- /
- 19 stycznia 2022
Aplikacja e-Paragony – twoje wydatki i paragony w jednym miejscu
e-Paragony to bezpłatna aplikacja, dzięki której możesz zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości. Aplikacja jest całkowicie bezpieczna i anonimowa. Wszystkie informacje o aktywności są zapisywane tylko w twoim urządzeniu.
Do czego służy aplikacja
Dzięki programowi możecie m.in. zarządzanie skutecznie swoimi wydatkami.
W aplikacji można m.in.:
- zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji),- dokumentować swoje wydatki,- przeglądać statystyki,- uzupełniać informację o gwarancjach.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.
Sprawdzanie paragonów z kodem QR
W aplikacji sprawdzicie paragony z kodem QR, wystawione przez kasy wirtualne. Dowiecie się czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).
Zgłaszanie nieprawidłowości
W aplikacji można też zgłosić nieprawidłowości dotyczące wydatków lub paragonów. Macie do wyboru 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy.
Jak korzystać z aplikacji
Aplikacja pozwala zapisać szczegóły wydatków, takie jak m.in. data, kwota, kategoria. Kluczowym elementem każdego wydatku jest paragon z danymi sprzedawcy. Możliwe jest również dodanie zdjęcia. Aby sprawdzić paragon, należy wybrać w głównym oknie aplikacji menu „Moje wydatki”, kliknąć w wybraną pozycję z listy i przejdź do szczegółów paragonu.
Jakie zagrożenia niosą ze sobą aplikacje mobilne?Mikołaj Frączak
Można także pogrupować wydatki wg paragonów, do których zostały przypisane. Dzięki temu uzyskacie zestawienie wszystkich paragonów i wydatków z nimi związanych. — Użyj do tego funkcji sortowania, dostępnej w menu „Moje wydatki”. Zaznacz opcję „Grupuj jako paragony” i z wyświetlonej listy wybierz interesujący cię paragon. Jeżeli do tego paragonu jest przypisanych kilka wydatków, aplikacja wyświetli je pod kwotą paragonu – informuje rząd.
Czy aplikacja jest bezpieczna
Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które ustawicie podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych, jeśli macie je w smartfonie. Aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o twojej aktywności. Wszystkie informacje są zapisywane tylko w urządzeniu, z możliwością utrzymywania ich w chmurze.
Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS.
Kontrowersje
Oficjalne informacje z rządu wyglądają raczej przyjaźnie i pozytywnie, niestety w sieci pojawia się wiele kontrowersji na temat samej aplikacji. Nie wspominając o jej bezpieczeństwie internauci wytykają, że rząd stworzył swoisty konfesjonał lub co gorsza biuro podawcze dla donosów.
Z jednej strony użytkownicy będą zastawiali w aplikacji paragony, a więc jeśli z jakiegoś paragonu nie rozliczy się sprzedawca z tego sklepu, może mieć spore kłopoty. Pomijając już fakt, że użytkownicy będą informować rząd o każdym swoim zakupie, a zatem bez konieczności sprawdzania konta urzędy skarbowe będą wiedzieć co i za ile kupiliśmy, a także gdzie. Z punktu widzenia obywatela tak powszechna wiesza dla urzędu skarbowego może być kontrowersyjna.
Pozostaje jeszcze kwestia obywatelskiego zgłaszani wszelkich nieprawidłowości na paragonach. Wyobraźmy sobie, że ktoś sprzedaje nam konkretny towar, ale na paragonie kwalifikuje go pod inną nazwą, rodzajem czy grupą towarów. Powodów takiej sytuacji może być wiele, choćby pomyłka. Nasz obywatelski donos może spowodować spore zamieszanie. Oczywiście ideą działania tego typy aplikacji rządowych jest poszukiwanie nieuczciwych sprzedawców, którzy w konsekwencji działają jednak na szkodę kupujących.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?