Jakie zagrożenia niosą ze sobą aplikacje mobilne?
Czy aplikacje mobilne mogą być groźne? Oczywiście, że tak a w szczególności dla osób młodych, które nie rozumieją jeszcze jak dokładnie działa m.in. agresywny marketing w sieci.
- Mikołaj Frączak
- /
- 19 stycznia 2022
Aplikacje mobilne – pomocne, ale należy uważać
Ułatwiają życie, dostarczają rozrywki, informacji, pomagają w kontaktach i byciu na bieżąco z najnowszymi informacjami. Aplikacje! Kto ich nie zna i kto z nich nie korzysta? Jednak wciąż wiele osób nie wie, jakie konsekwencje wiążą się z zainstalowaniem mobilnych aplikacji, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim z myślą o rodzicach i opiekunach, ale też tych, którzy chcą świadomie korzystać z narzędzi cyfrowych, powstał Raport „Aplikacje mobilne – czy nasze dzieci są bezpieczne” stworzony przez ekspertów NASK.
Osoby niepełnoletnie najbardziej narażone
Badania Nastolatki 3.0 zrealizowane przez NASK wskazują, że pandemia znacząco przeniosła życie młodych ludzi do sieci – zdalne lekcje, wirtualne znajomości, rozrywki online. Do znacznej części tych aktywności dzieci i młodzież wykorzystują swoje smartfony. W nich mają też dostęp do najpopularniejszych aplikacji np. mediów społecznościowych czy popularnych gier. Najmłodsze dzieci często korzystają ze smartfonów rodziców, gdzie również mają zainstalowane aplikacje. Większość rodziców może nie zdawać sobie sprawy, jakie są konsekwencje instalacji aplikacji. Wiele z nich ma dostęp do mikrofonu, kamery, kontaktów czy lokalizacji użytkownika smartfona, co już na poziomie instalacji może budzić niepokój. Między innymi na te aspekty zwrócili uwagę autorzy Raportu podczas swojej analizy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Dla kogo raport o aplikacjach?
Wskazanie ogólnych potencjalnych zagrożeń oraz zasad bezpieczeństwa korzystania z aplikacji mobilnych przez dzieci i młodzież oraz stworzenie rekomendacji dla opiekunów, na co powinni zwracać szczególną uwagę, podczas sprawdzania, czy dana aplikacja jest dostosowana do wieku ich podopiecznych – to najważniejsze cele raportu. Ponadto eksperci NASK przygotowali rekomendacje dla twórców aplikacji. Wskazują, na co powinni zwrócić szczególną uwagę, dostosowując aplikację do wieku jej użytkowników oraz w jaki sposób powinni ostrzegać, jeśli aplikacja nie jest przeznaczona dla użytkowników poniżej jakiegoś wieku.
Każda aplikacja może stanowić zagrożenie
Odpowiedzialne towarzyszenie dziecku w odkrywaniu cyfrowego świata, ale również własne zaangażowanie w ten świat jest coraz większym wyzwaniem. Dlatego im większą świadomość i wiedzę będą mieli użytkownicy nowych technologii i narzędzi cyfrowych, tym bardziej będą bezpieczni. Co może stanowić zagrożenie podczas używania aplikacji mobilnych? „Każda aplikacja może potencjalnie stanowić zagrożenie. Zdaniem autorów raportu, trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o aplikacje, które pozwalają na kontakt z nieznajomymi, opierają się na kontencie wytwarzanym przez użytkowników oraz te, które zachęcają do publikowania szczegółowych lub prywatnych informacji o sobie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że informacje te mogą być wykorzystane przez osoby postronne do różnych celów, nie zawsze dla nich dobrych.” – mówi Oliwia Chojnacka z mówi Oliwia Chojnacka z Dyżurnet.pl, współautorka raportu.
Jakie zagrożenia niosą aplikacje?
Korzystanie z nieodpowiednich aplikacji może narazić najmłodszego użytkownika na zderzenie się z zagrożeniami takimi jak kontakt z nieodpowiednimi – szkodliwymi i nielegalnymi treściami, kontakt z niebezpiecznymi osobami, dystrybucja materiałów przedstawiających dziecko w nieodpowiednim świetle, ujawnienie i wyciek prywatnych informacji, utrwalanie niebezpiecznych zachowań i nawyków, nadużycia finansowe czy zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem.
Cały raport pod tym adresem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?