E-sąd: jak korzystać z nowoczesnej platformy dla spraw sądowych online?

E-sąd to nowoczesna platforma pozwalająca na wniesienie pozwu i przetwarzanie spraw sądowych w formie online. Nie ma w nim akt sprawy, a wszelkie dokumenty są generowane i wysyłane automatycznie. Korzystanie z platformy wiąże się jednak z ograniczeniami, ponieważ nie wszystkie rodzaje spraw mogą być przez nią zrealizowane. 

 • Anna Pakaszewska-Cetera
 • /
 • 27 kwietnia 2023

E-sąd i Elektroniczne Postępowanie Upominawcze

E-sąd, choć działa w sposób całkowicie elektroniczny, ma swoją siedzibę w IV Wydziale Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin — Zachód w Lublinie. Oczywiście w przypadku e-sądu nie ma znaczenia miejsce zamieszkania lub siedziba stron, pod warunkiem, że znajduje się na terenie Polski. 

mObywatel i Profil Zaufany: Polska cyfrowa liczona w milionachmObywatel i Profil Zaufany: Polska cyfrowa liczona w milionachMikołaj Frączak

E-sąd rozstrzyga sprawy w trybie elektronicznego postępowania upominawczego (w skrócie EPU). Oznacza to, że celem EPU jest uzyskanie sądowego nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi, który ma 2 tygodnie, od momentu wydania nakazu, na spłatę długu. 

Postępowanie przed e-sądem jest niezwykle sprawne i skuteczne. Już w ciągu kilku dni lub tygodni dłużnik może otrzymać nakaz spłaty długu. 

Jakie sprawy można załatwić w e-sądzie?

W e-sądzie w trybie EPU można rozstrzygnąć jedynie sprawy dotyczące roszczeń pieniężnych, bez względu na ich wysokość, które są stosunkowo łatwe i nieskomplikowane pod względem dowodowym. Aby e-sąd mógł rozpatrzyć sprawę, roszczenie nie może być bezpodstawne i musi wynikać jasno z dowodów takich jak umowy, faktury, rachunki, itp. Roszczenia starsze niż 3 lata nie będą rozpatrywane. Jeżeli sprawa nie spełni wszystkich wymogów, zostanie skierowana do sądu powszechnego. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak korzystać z e-sądu?

Aby samodzielnie złożyć pozew online należy wykonać następujące kroki:

 • w pierwszej kolejności trzeba założyć konto na stronie e-sad.gov.pl, podając niezbędne dane, a następnie wygenerować podpis elektroniczny, który będzie służył do podpisania pozwu (nie należy mylić go z bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym poprzez kwalifikowany certyfikat, ten utworzony na platformie e-sąd będzie ważny tylko tam)

 • podaj swoje dane oraz dane swojego dłużnika (potrzebne będą dane takie jak nr pesel, NIP lub KRS)

 • wskaż dowody z rozwijanej listy

 • opisz swoje roszczenia wobec dłużnika, 

 • w części dotyczącej kosztów procesu zaznacz prośbę o zasądzenie kosztów zwrotu

 • krótko uzasadnij swój pozew

 • wpisz numer konta bankowego, na który ma trafić spłata długu 

 • złóż pozew, klikając przycisk “prześlij pozew”

 • wypełniony pozew, który znajduje się w zakładce “dokumenty do podpisania”, podpisz za pomocą podpisu elektronicznego

 • opłać wniesienie pozwu w zakładce “dokumenty do opłacenia” 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!