Powrót kampanii Flubot. Jak działa ten groźny malware?

rnCSIRT NASK informuje, że powraca kampania szkodliwego oprogramowania Flubot. Czym jest to zagrożenie?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 maja 2022

Flubot znów atakuje

Wróciła kampania szkodliwego oprogramowania Flubot, celującego w urządzenia z systemem Android – ostrzega Zespół CSIRT NASK. Jak poprzednio, szkodliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się za pomocą SMS/MMS, w których wiodącym motywem jest informacja o otrzymaniu rzekomej nowej wiadomości głosowej wraz z linkiem. Po kliknięciu w link następuje przekierowanie na stronę zachęcającą do pobrania aplikacji do rzekomego odsłuchania wiadomości. Ta aplikacja to szkodliwe oprogramowanie! Flubot wykrada dane uwierzytelniające do bankowości internetowej i uzyskuje dostęp do książki adresowej w celu dalszej dystrybucji szkodliwych wiadomości.

Flubot to malware bardzo popularny

Nadal bardzo popularnym narzędziem stosowanym przez cyberprzestępców jest malware FluBot. W drugiej połowie 2021 roku rozwiązanie Allot NetworkSecure zablokowało w Europe aż 421 905 856 prób ataków z jego wykorzystaniem. FluBot jest bardzo opłacalny dla cyberprzestępców, którzy wykorzystują go do kradzieży danych osobowych i finansowych. W ostatnim czasie ataki z wykorzystaniem FluBota najczęściej zaczynają od SMS-a, przekonującego użytkownika do instalacji szkodliwego komponentu. Zwykle taki SMS udaje wiadomość od firmy kurierskiej lub nową wiadomość nagraną na poczcie głosowej.

- Po kliknięciu na zawarty w SMS-ie link i pobraniu szkodliwego komponentu następuje zainfekowanie telefonu malwarem. FluBot przejmuje wtedy kontrolę nad urządzeniem, ukrywając się przed wykryciem i usunięciem przed oprogramowaniem antywirusowym. Jednocześnie zbiera dane dot. bankowości osobistej oraz propaguje się dalej, wysyłając SMS-y do kontaktów w telefonie – tłumaczą autorzy raportu „Cyber Threat Report H2 2021”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Uwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieUwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieMichał Górecki

NASK ostrzega też przed fałszywymi platformami inwestycyjnymi

Oszuści na specjalnie przygotowanej fałszywej stronie internetowej informują o możliwości łatwego zarobku opartego na kupnie i sprzedaży surowców energetycznych.

Zespół CSIRT NASK wciąż obserwuje kampanię phishingową podszywającą się pod polskie koncerny paliwowo-energetyczne, takie jak Orlen, PGE, KGHM. Oszuści na specjalnie przygotowanej fałszywej stronie internetowej informują o możliwości łatwego zarobku opartego na kupnie i sprzedaży surowców energetycznych. Dodatkowo sugerując, że jest to inicjatywa polskiego rządu, zachęcają do inwestycji i poprzez dostępny formularz zbierają dane osobowe i kontaktowe. Gdy nieświadomy internauta prześle swoje dane, oszuści nawiązują z nim kontakt i podczas rozmowy zachęcają do nieprawdziwych inwestycji na specjalnie do tego celu stworzonej platformie, z której — jak się potem okazuje — nie ma możliwości wypłaty zainwestowanych środków.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl.

W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

Źródło: NASK, Allot, gov.pl. własne

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!