Ile będzie kosztować abonament RTV w 2024 roku?

Ile będzie kosztował abonament radiowo-telewizyjny od 1 stycznia 2024 roku? Kto za niego będzie musiał zapłacić? Czy można być zwolnionym z opłat? A co jeśli się nie zapłaci?

 • Joanna Gościńska
 • /
 • 24 listopada 2023

Ile zapłacimy w 2024 roku?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała, że miesięczna opłata za radioodbiornik będzie wynosić 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł). Z kolei za sam telewizor lub telewizor i radio trzeba będzie zapłacić 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Jak chronić się przed atakami na urządzenia IoT?Jak chronić się przed atakami na urządzenia IoT?Joanna Gościńska

Jak przekazuje KRRiT, ci, którzy opłacą do 25 stycznia 2024 roku opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10 proc. zniżki. Przygotowano także rabaty dla osób, które planują opłacać podatek od posiadania telewizji i radia dłużej niż miesiąc.

Jeśli postanowisz zapłacić od razu za 2 miesiące „z góry”, wówczas kwota do uiszczenia będzie wynosić: 16,90 zł, za 3 miesiące 25, 10 zł, 4 miesiące – 33,80 zł, 5 miesięcy – 42 zł, 6 miesięcy – 49,60 zł, 7 miesięcy 58,30 zł, 8 miesięcy – 66,50 zł, 9 miesięcy – 74,70 zł,  10 miesięcy – 83,40 zł, 11 miesięcy – 91,60 zł, 12 miesięcy – 94 zł. 

Płacić powinien każdy, kto posiada radio lub telewizor

Abonament radiowo-telewizyjny musi zapłacić każdy, kto posiada przynajmniej jeden odbiornik. Dobra wiadomość jest taka, że wysokość opłaty nie jest zależna od tego ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym. 

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Jedną opłatę abonamentową bez względu na ilość odbiorników uiszczają także publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej. W przypadku pozostałych podmiotów, w tym i tych prywatnych, należy zapłacić abonament osobno za każdy odbiornik radiowy lub telewizyjny, włączając to także te, które znajdują się w samochodach służbowych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Opłata za abonament radiowo-telewizyjny jest niezależna od opłat, które użytkownik ponosi z tytułu np. posiadania telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej. Dlaczego? Bo opłata abonamentowa to rodzaj podatku od posiadanego sprzętu i nie ma nic wspólnego z tym, jaka treść jest emitowana na danym odbiorniku. 

Kto nie musi płacić abonamentu RTV

Na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych zwolnione z opłat abonamentowych są pewne grupy osób. Warunkiem korzystania ze zwolnień jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych oraz złożenie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ww. zwolnień.

Kto więc nie musi płacić abonamentu RTV? 

 • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
 • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
 • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
 • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy,
 • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
 • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
 • osoby spełniają kryteria dochodowe, określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

A co jeśli nie będę płacić abonamentu? 

Pracownicy Poczty Polskiej mają prawo skontrolować, czy w domu korzystamy z zarejestrowanego odbiornika. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!