Jak chronić się przed atakami na urządzenia IoT?
W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej urządzeń jest podłączonych do Internetu, ochrona przed atakami na urządzenia IoT (Internet of Things) staje się niezwykle istotna. Ataki na urządzenia IoT mogą prowadzić do naruszenia prywatności, kradzieży danych osobowych oraz zakłóceń w działaniu tych urządzeń. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad, które pomogą nam chronić nasze urządzenia IoT przed atakami hakerów.
- Joanna Gościńska
- /
- 24 listopada 2023
Łatwy cel dla cyberprzestępców
Urządzenia IoT uczyniły nasze życie wygodniejszym i wydajniejszym. Niemniej jednak, korzystając z tego typu sprzętu należy pamiętać, że jest on narażony na cyberataki. Prawdę mówiąc, urządzenia IoT prawie nie mają wbudowanych zabezpieczeń, co czyni je idealnym celem dla cyberprzestępców. Większość urządzeń IoT jest ze sobą połączona, co zagraża bezpieczeństwu wielu urządzeń w przypadku zhakowania jednego urządzenia.
Zanim będziesz mógł cieszyć się ich korzyściami, musisz wiedzieć kilka rzeczy na temat zabezpieczania urządzeń IoT. Na początek pamiętaj o regularnej aktualizacji oprogramowania swoich urządzeń IoT. Producenci często wydają poprawki i łatki, które naprawiają znalezione luki w zabezpieczeniach. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualizacjami i instalować je jak najszybciej.
Nie pomijaj zmiany routera!
Następnie zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi, do której są podłączone urządzenia IoT. Użyj silnego hasła do sieci, zmień domyślne hasło routera i włącz szyfrowanie WPA2 lub WPA3. Możesz również rozważyć utworzenie osobnej sieci dla urządzeń IoT, aby oddzielić je od innych urządzeń w domu.
Większość ludzi zapomina zmienić nazwę routera i trzyma się nazwy nadanej przez producenta. Może to zagrozić bezpieczeństwu Twojej prywatnej sieci Wi-Fi. Podaj dowolną nazwę, która nie jest z Tobą powiązana. Aby zabezpieczyć urządzenia IoT, sieć i Wi-Fi stanowią pierwszą ochronę przed hakerami, ponieważ wiele urządzeń IoT jest podłączonych do Wi-Fi. Pamiętaj o zmianie domyślnych ustawień prywatności i bezpieczeństwa. Ustawienia te często przynoszą więcej korzyści producentom niż Tobie. Unikaj zakupów online, korzystając z publicznej sieci Wi-Fi, ponieważ każdy może ukraść Twoje dane.
11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Musisz być świadomy wszystkich funkcji, których potrzebujesz w swoim urządzeniu IoT. Większość współczesnych urządzeń, w tym lodówki i telewizory, może łączyć się z Internetem. Nie oznacza to jednak, że musisz łączyć je z Internetem. Musisz uważnie przyjrzeć się funkcjom swoich urządzeń i dokładnie dowiedzieć się, które urządzenie potrzebuje połączenia z Internetem, aby działać.
Protokół Universal Plug and Play
Chociaż protokół Universal Plug and Play ( UPnP ) ma swoje zastosowania, może narazić drukarki, routery, kamery i urządzenia IoT na cyberataki. Zasadą projektowania UPnP jest ułatwienie łączenia urządzeń w sieć bez dodatkowej konfiguracji i umożliwienie im automatycznego wykrywania się nawzajem. Jednak przynosi to korzyści hakerom bardziej niż cokolwiek innego, ponieważ mogą odkryć wszystkie urządzenia IoT poza siecią lokalną. Dlatego najlepiej całkowicie wyłączyć UPnP.
Oprogramowanie układowe zapewnia ochronę dzięki najnowszym poprawkom zabezpieczeń i zmniejsza ryzyko cyberataków. Możesz naprawić wszelkie luki lub exploity, gdy tylko się pojawią, i zabezpieczyć swoje urządzenia IoT. Jeśli to możliwe, włącz opcję automatycznego sprawdzania dostępności aktualizacji.
YouTube spowalnia ładowanie filmów dla blokujących reklamyMonika Świetlińska
Większość producentów IoT regularnie wysyła aktualizacje. Można też odwiedzić ich witrynę internetową, aby sprawdzić dostępność nowych aktualizacji i poprawek zabezpieczeń. Ponieważ urządzenia IoT nie mają innej warstwy ochrony, regularne aktualizacje mają kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Aktualizowanie oprogramowania urządzenia IoT gwarantuje, że urządzenie będzie wyposażone w najnowsze zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Co więcej, pomaga systemowi usunąć luki w zabezpieczeniach starszych wersji oprogramowania. Hakerzy stale udoskonalają swoje plany inwazji na Twoją prywatność. Lepiej zaktualizować oprogramowanie i przygotować się na ataki z zewnątrz.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?