Jak bezpiecznie korzystać z funkcji płatności w social mediach?

Płatności internetowe to olbrzymia kategoria. Przykładowo w samym tylko 2022 r. BLIKIEM wykonano ponad 1,2 mld operacji o łącznej wartości 163,9 mld zł. Jednak choć płatności internetowe są wygodne, to nadal trzeba pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 22 stycznia 2024

Płatności w social mediach

Coraz więcej osób korzysta z funkcji płatności społecznościowych typu P2P. Te narzędzia umożliwiają szybki transfer środków między użytkownikami. Jednakże wraz z wygodą pojawiają się również pewne zagrożenia. 

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny wzrost korzystania z płatności cyfrowych, co dodatkowo spotęgował kryzys sprzed 4 lat, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Wielu ludzi zaczęło unikać gotówki na rzecz płatności cyfrowych, a funkcje płatności społecznościowych P2P zyskują na popularności.

Na rynku pojawia się coraz więcej usług P2P, takich jak popularne w Stanach Zjednoczonych Venmo i Zelle, czy u nas w Polsce – BLIK albo chiński WeChat (który oprócz bycia komunikatorem umożliwia też płatności cyfrowe). Warto także zwrócić uwagę na Meta Pay, które już jest dostępne m.in. właśnie w Ameryce. Te narzędzia pozwalają na szybki i wygodny transfer pieniędzy, a ich popularność rośnie.

Bezpieczeństwo w płatnościach P2P

Chociaż płatności społecznościowe P2P oferują wygodę, bezpieczeństwo pozostaje kluczowym elementem. Fintechy, banki i social media muszą zadbać o bezpieczeństwo transakcji, aby zyskać zaufanie użytkowników.

W końcu płatności P2P niosą ze sobą ryzyko związane z ujawnieniem danych. Firmy oferujące te usługi muszą skoncentrować się na środkach bezpieczeństwa, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe czy monitorowanie transakcji, aby minimalizować zagrożenia.

Sami użytkownicy również muszą brać udział w utrzymaniu bezpieczeństwa transakcji. Należy zwracać uwagę na zalecenia dostawców usług, używać silnych haseł i regularnie sprawdzać historię transakcji. I oczywiście uważać, co komu wysyłamy. W końcu jeszcze kilka lat temu w social mediach popularne było tzw. oszustwo na BLIKA, przez to, jak łatwo za pomocą tej usługi wybrać pieniądze z bankomatu. 

Cyberprzestępcy podszywający się pod znajomych czy bliskich swojej ofiary nakłaniali ją do podania kodu BLIK, żeby mogli wybrać drobną kwotę z bankomatu. Co oczywiście prowadziło do kradzieży środków. Albo tworzyli fałszywe strony WWW, na którym trzeba było podać kod BLIK, by zapłacić np. za przesyłkę.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zgodność z regulacjami

Warto wiedzieć, że aby zagwarantować bezpieczeństwo płatności P2P, usługi muszą być zgodne z regulacjami i standardami, takimi jak dyrektywa UE w sprawie usług płatniczych (PSD2) czy wytyczne dotyczące dostępu do rachunków bankowych. Regularne aktualizacje i przestrzeganie przepisów są kluczowe.

Korzystasz z Blika lub Facebooka? Lepiej mieć się na bacznościKorzystasz z Blika lub Facebooka? Lepiej mieć się na bacznościMikołaj Frączak

Korzystanie z funkcji płatności społecznościowych w mediach społecznościowych staje się coraz powszechniejsze. Bezpieczeństwo transakcji to jednak priorytet zarówno dla dostawców usług, jak i samych użytkowników. Odpowiedzialność, zgodność z regulacjami i świadomość ryzyka to kluczowe elementy, które pozwolą nam cieszyć się wygodą płatności P2P w pełni bezpiecznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!