Jak wdrożyć system kopii zapasowych dla urządzeń firmowych?

W miarę jak biznes staje się coraz bardziej cyfrowy, pilność opracowania solidnej strategii tworzenia kopii zapasowych danych stale rośnie. Niezależnie od tego, czy chodzi o oprogramowanie ransomware, hakerów, dane utracone przez złodziei czy klęski żywiołowe, Twoje tajemnice handlowe i baza danych klientów są narażone na ryzyko kradzieży i sprzedaży, jeśli nie wdrożysz niezbędnych zabezpieczeń.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 26 stycznia 2024

Strategia tworzenia kopii zapasowych danych biznesowych

Gromadzenie niezbędnych danych zajmuje firmom wiele lat; ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest utrata cennych zasobów cyfrowych na skutek zagrożeń zewnętrznych lub wewnętrznych.

Wdrożenie inteligentnej strategii tworzenia kopii zapasowych danych to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmy przed utratą danych. Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie ochrony danych i bezpiecznego przechowywania, zdecydowanie zalecamy współpracę z zespołem profesjonalistów, aby zapewnić uwzględnienie wszystkich podstaw i maksymalne bezpieczeństwo Twoich danych. Skontaktuj się z EIRE Systems już dziś, aby uzyskać więcej porad.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o utracie danych oraz o tym, jak wdrożyć i utrzymać solidną strategię tworzenia kopii zapasowych danych.

Co to jest kopia zapasowa danych?

Tworzenie kopii zapasowych danych polega na tworzeniu kopii danych ze źródeł głównych i dodawaniu ich do dodatkowej, najlepiej trzeciej, lokalizacji w celu ochrony przed utratą danych. Plan tworzenia kopii zapasowych danych jest niezbędny dla każdej firmy, ponieważ dane są jednym z najważniejszych zasobów i aktywów każdej organizacji. Utrata danych może prowadzić do poważnych zakłóceń w Twojej codziennej działalności i nieodwracalnej szkody dla Twojej reputacji.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Możliwe jest utworzenie kopii zapasowych danych i w razie potrzeby przywrócenie ich do pierwotnej lokalizacji. W sytuacji awaryjnej lub złośliwego ataku utworzenie kopii zapasowej danych może zadecydować o upadku Twojej firmy lub utrzymaniu się na rynku.

Koncepcje tworzenia kopii zapasowych danych

Istnieje wiele koncepcji związanych z tworzeniem kopii zapasowych danych, w tym:

  • Wyznaczenie menedżera lub przełożonego do roli administratora kopii zapasowych, tak aby jedna osoba była odpowiedzialna za konfigurację, konserwację i okresowe testowanie w celu zapewnienia bezpiecznej kopii zapasowej kluczowych danych
  • Używanie technologii do regularnego, ręcznego tworzenia kopii zapasowych danych, zwykle codziennie
  • Wyznaczanie celu punktu przywracania (RPO), aby mieć jasną strategię określającą, ile danych Twoja firma może realnie utracić bez wpływu na działalność operacyjną
  • Ustawianie docelowego czasu odzyskiwania (RTO), aby mieć określony czas na pracę od momentu utraty danych do momentu uzyskania dostępu do kopii zapasowych danych i wznowienia operacji
  • Wdrożenie polityki tworzenia kopii zapasowych, która określa, jak często należy tworzyć kopie zapasowe danych oraz które systemy i pliki są najbardziej krytyczne

Dlaczego plan odzyskiwania po awarii jest kluczowy?

Kopie zapasowe mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa wrażliwych danych, ale wciąż pozostaje pytanie, co zrobić, jeśli serwery przestaną działać lub wystąpi problem z przechowywaniem kopii zapasowych w chmurze. Dlatego też wraz ze strategią tworzenia kopii zapasowych danych należy wdrożyć plan odzyskiwania danych po awarii. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że system będzie miał dostęp do danych na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Czy warto robić backup danych? Kiedy robić to najlepiej?Czy warto robić backup danych? Kiedy robić to najlepiej?Rafał Stępniewski

Okresy przestojów mogą prowadzić do znacznych strat w zarobkach, a posiadanie planu tworzenia kopii zapasowych może całkowicie złagodzić wszelkie przestoje spowodowane błędami systemu, złośliwymi agentami lub zdarzeniami naturalnymi.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!