Czy warto robić backup danych? Kiedy robić to najlepiej?
Backup to inaczej kopia zapasowa danych. Ma ona chronić przed utratą strony internetowej firmy albo innych danych przechowywanych w firmie. Czy backup niesie ze sobą jakieś ryzyko?
- Rafał Stępniewski
- /
- 31 grudnia 2020
Backup to kopia zapasowa danych przechowywanych na serwerze lub w komputerach. Backup przygotowuje się po to by uchronić się przed skutkami utraty właśnie takich danych. A przyczyn utraty danych może być wiele. Wystarczy poważna awaria w firmie, która hostuje stronę internetową naszej firmy, błąd w kodzie albo też atak hackerski na infrastrukturę sieciową. Takie sytuacji to naprawdę nie jest dziś nic niezwykłego. Jeśli zawczasu przygotujemy kopie danych, możemy zachować praktycznie bez szkód wiele procesów w firmie, a także – w razie konieczności – przenieść całą stronę internetową do innego usługodawcy.
Po co robić backup?
Strona internetowa najczęściej „żyje” dzięki hostingowi na zewnętrznych serwerach. I choć płacimy za stabilność połączenia, za niezawodność, to awarie się zdarzają. Oczywiście możemy żądać od firmy hostingowej naprawienia szkód poniesionych w wyniku awarii ale proces taki będzie długotrwały i kosztowny. Żeby uniknąć niespodzianek i ochronić swoje dane, robi się kopię zapasową. Wszystko po to by uchronić się nie tylko przed wirusami komputerowymi, awariami ale również przed atakami hackerów. Nawet najlepsze zabezpieczenie da się obejść, a na atak narażeni jesteśmy wszyscy. Problem w tym, że nie zawsze wiemy, jakie może nieść ze sobą skutki. Dobrze więc jeśli postaramy się jak najbardziej ograniczyć skutki takich zdarzeń.
I tu pojawia się pytanie. Jak często robić kopie zapasowe? Odpowiedź jest prosta. Systematycznie. Częstotliwość przygotowania kopii zapasowych trzeba ustalić indywidualnie. Niektórzy wykonują kopię zapasową tylko w przypadku gdy wprowadzane są większe zmiany, czy modyfikacje. Inni robią to regularnie, np. co miesiąc, tydzień, a nawet codziennie.
Na pewno kopia zapasowa powinna być tworzona zawsze wtedy gdy są wykonywane na niej jakieś duże zmiany. Możliwe jest też wykonywanie kopii zapasowej w określonych odstępach czasu. Co istotne, da się to zadanie zautomatyzować. Wystarczy ustawić datę backupu (kopii zapasowej), a system wykona ją samodzielnie. Nie zawsze będzie konieczne wykonywanie codziennego backupu. Czasem wystarczy zrobić to raz w tygodniu albo w miesiącu.
Rodzaje backupu
Ważniejsze by takich kopii wykonać kilka i przechowywać je w różnych miejscach. Najgorsze rozwiązania to przechowywanie kopii zapasowej na własnym komputerze, czy twardym dysku. Niezbyt rozsądne jest też przechowywanie kopii zapasowej serwera na tym samym serwerze, na którym się ona znajduje. Wystarczy bowiem awaria hostingu i nie mamy dostępu ani do strony, ani do kopii zapasowej.
Najprostszym rozwiązaniem będzie przenoszenie plików do chmury. I tu kolejna ważna zasada. Wybierzmy rozwiązanie chmurowe oferowane przez innego dostawcę niż ten, który oferuje nam hosting strony. W tym zakresie liczy się dywersyfikacja. Chodzi przecież o to by obniżyć maksymalnie ryzyko utraty danych.
Warto wiedzieć, że czasem backup danych mylony jest z archiwizacją. Archiwizacja to podział danych na aktualne i historyczne. Archiwizacja jest przeniesieniem oryginalnych danych w inne miejsce i zawsze mamy do nich dostęp. Kopia bezpieczeństwa natomiast umieszczana jest na innym nośniku.
Najczęściej spotykany backup jest dokładną kopią zapasową wszystkich danych. Taki backup zajmuje najwięcej miejsca na zewnętrznych dyskach ponieważ kopiowane są wszystkie pliki
Backup dyferencjalny, zwany też kumulacyjnym polega na stworzeniu kopii zapasowej tylko tych danych, które zmodyfikowano od czasu ostatniego backupu. Zaletą takiej kopii zapasowej jest to, że zajmuje mniej miejsca w pamięci systemu.
Backup syntetyczny to kopia zapasowa wszystkich danych, które tworzone są na podstawie najbardziej aktualnych backupów.
W przypadku backupu warto też zwrócić uwagę na to, czy robimy backup w formie offline lub online Backup offline pozwala nam wykonać kopię zapasową w formie bardzo bezpiecznej, minimalizując ryzyko, że dane dostaną się w niepowołane ręce.
Backup online zabezpiecza nas na wypadek fizycznych awarii. Gdy zdarzy się pożar lub powódź w miejscu, w którym znajdują się fizyczne kopie zapasowe, nie będziemy w stanie ich odzyskać. Jeśli jednak kopia zapasowa stworzona jest przy użyciu narzędzia dostępnego online, to będziemy mieć dostęp do danych z każdego miejsca na świecie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?