Kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?
Branża przewozów towarów wciąż się rozwija. Właściciele firm współpracujących z przewoźnikami często zadają pytanie kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?

- Rafał Stępniewski
- /
- 11 stycznia 2021
W przypadku przewozu towarów, mamy do czynienia z załadunkiem i rozładunkiem, a czasem i przeładunkiem towaru. Dlatego ważne jest ustalenie odpowiedzialności na każdym etapie przewozu. Innymi słowy, konieczne będzie określenie kto w danym momencie odpowiada za ładunek.
Obowiązki związane z czynnościami ładunkowymi
Z pomocą przychodzi tutaj prawo przewozowe. Mówi ono jednoznacznie. Jeśli umowa nie określa tego bardziej szczegółowo, to za załadunek i rozładunek odpowiadają odpowiednio nadawca i odbiorca. Jeśli wiec nie zostało ustalone kto odpowiada za załadunek, to zgodnie z prawem przewozowym odpowiedzialność za ten etap ponosi nadawca. Wszystko dlatego, że przewoźnik nie musi posiadać sprzętu, który pozwala na bezpieczny załadunek towaru. Nie oznacza to jednak, że przewoźnik w ogóle nie ponosi odpowiedzialni za to w jaki sposób towar będzie załadowany. Ze względu na to, że działa jako profesjonalista powinien on współdziałać w zakresie czynności ładunkowych i reagować jeśli produkty mogą spowodować szkodę. Przewoźnik ma więc nie tylko prawo ale i obowiązek uczestniczyć w załadunku towaru.
Kto odpowiada za rozmieszczenie ładunku
Przy załadunku należy pamiętać o właściwym rozmieszczeniu ładunku. Prawo wprawdzie nie określa dokładnie kto ponosi odpowiedzialność za rozmieszczenie ładunku, to jednak uznaje się, że jest to czynność związana z załadunkiem. Jeśli wiec umowa przewozu nie mówi inaczej, stosujemy przepisy prawa przewozowego w części dotyczącej załadunku.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku?
Podobnie jak w kwestii rozmieszczenia ładunku, także w przypadku zabezpieczania ładunku prawo przewozowe nie mówi jednoznacznie o odpowiedzialności. Praktyka jednak pokazuje, że za zabezpieczenie ładunku odpowiedzialność będzie ponosić przewoźnik. To właśnie przewoźnik zobowiązany jest do posiadania odpowiedniego sprzętu, który pozwoli mu zabezpieczyć przewożone towary.
Odpowiedzialność za rozładunek
W przypadku rozładunku odpowiedzialność za to ponosi najczęściej odbiorca, choć w niektórych wypadkach można ustalić by odpowiadał za to przewoźnik.
Załadunek towaru i rozładunek w przewozach międzynarodowych
W przypadku przewozów międzynarodowych musimy pamiętać o konwencji CMR. To ona określa zasady przewozu międzynarodowego. Gdy wczytamy się w te przepisy, to okaże się szybko, że nie ma tam jednak dokładnych informacji dotyczących odpowiedzialności za załadunek i rozładunek. W związku z tym rozważając kwestie odpowiedzialności za załadunek i rozładunek, to trzeba zastosować przepisy krajowe.
Zniszczenie lub braki w ładunku. Czy przewoźnik za to odpowiada
Prawo przewozowe mówi wprost, że przewoźnik nie opowiada za szkody w towarze związane z tym, że towar był źle załadowany. Podobnie jest w przypadku przewozu międzynarodowego. Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie lub zaginięcie towaru jeśli te czynności były wykonywane przez nadawcę lub odbiorcę.
I właśnie dlatego najlepiej jest uregulować kwestie odpowiedzialności w umowie transportu. Im bardziej szczegółowo je określimy, tym lepiej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?