Kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?

Branża przewozów towarów wciąż się rozwija. Właściciele firm współpracujących z przewoźnikami często zadają pytanie kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?

Kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 11 stycznia 2021

W przypadku przewozu towarów, mamy do czynienia z załadunkiem i rozładunkiem, a czasem i przeładunkiem towaru. Dlatego ważne jest ustalenie odpowiedzialności na każdym etapie przewozu. Innymi słowy, konieczne będzie określenie kto w danym momencie odpowiada za ładunek.

Obowiązki związane z czynnościami ładunkowymi

Z pomocą przychodzi tutaj prawo przewozowe. Mówi ono jednoznacznie. Jeśli umowa nie określa tego bardziej szczegółowo, to za załadunek i rozładunek odpowiadają odpowiednio nadawca i odbiorca. Jeśli wiec nie zostało ustalone kto odpowiada za załadunek, to zgodnie z prawem przewozowym odpowiedzialność za ten etap ponosi nadawca. Wszystko dlatego, że przewoźnik nie musi posiadać sprzętu, który pozwala na bezpieczny załadunek towaru. Nie oznacza to jednak, że przewoźnik w ogóle nie ponosi odpowiedzialni za to w jaki sposób towar będzie załadowany. Ze względu na to, że działa jako profesjonalista powinien on współdziałać w zakresie czynności ładunkowych i reagować jeśli produkty mogą spowodować szkodę. Przewoźnik ma więc nie tylko prawo ale i obowiązek uczestniczyć w załadunku towaru.

Kto odpowiada za rozmieszczenie ładunku

Przy załadunku należy pamiętać o właściwym rozmieszczeniu ładunku. Prawo wprawdzie nie określa dokładnie kto ponosi odpowiedzialność za rozmieszczenie ładunku, to jednak uznaje się, że jest to czynność związana z załadunkiem. Jeśli wiec umowa przewozu nie mówi inaczej, stosujemy przepisy prawa przewozowego w części dotyczącej załadunku.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku?

Podobnie jak w kwestii rozmieszczenia ładunku, także w przypadku zabezpieczania ładunku prawo przewozowe nie mówi jednoznacznie o odpowiedzialności. Praktyka jednak pokazuje, że za zabezpieczenie ładunku odpowiedzialność będzie ponosić przewoźnik. To właśnie przewoźnik zobowiązany jest do posiadania odpowiedniego sprzętu, który pozwoli mu zabezpieczyć przewożone towary.

Odpowiedzialność za rozładunek

W przypadku rozładunku odpowiedzialność za to ponosi najczęściej odbiorca, choć w niektórych wypadkach można ustalić by odpowiadał za to przewoźnik.

Załadunek towaru i rozładunek w przewozach międzynarodowych

W przypadku przewozów międzynarodowych musimy pamiętać o konwencji CMR. To ona określa zasady przewozu międzynarodowego. Gdy wczytamy się w te przepisy, to okaże się szybko, że nie ma tam jednak dokładnych informacji dotyczących odpowiedzialności za załadunek i rozładunek. W związku z tym rozważając kwestie odpowiedzialności za załadunek i rozładunek, to trzeba zastosować przepisy krajowe.

Zniszczenie lub braki w ładunku. Czy przewoźnik za to odpowiada

Prawo przewozowe mówi wprost, że przewoźnik nie opowiada za szkody w towarze związane z tym, że towar był źle załadowany. Podobnie jest w przypadku przewozu międzynarodowego. Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie lub zaginięcie towaru jeśli te czynności były wykonywane przez nadawcę lub odbiorcę.

I właśnie dlatego najlepiej jest uregulować kwestie odpowiedzialności w umowie transportu. Im bardziej szczegółowo je określimy, tym lepiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Algorytm Twittera faworyzuje prawicę
rozwiązania

Algorytm Twittera faworyzuje prawicę

Twitter promuje za pośrednictwem swojego algorytmu treści o charakterze prawicowym czy też konserwatywnym. Oznacza to, że treści bardziej liberalne czy też lewicowe mogą być słabiej pozycjonowane....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!