Kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?

Branża przewozów towarów wciąż się rozwija. Właściciele firm współpracujących z przewoźnikami często zadają pytanie kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?

Kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 11 stycznia 2021

W przypadku przewozu towarów, mamy do czynienia z załadunkiem i rozładunkiem, a czasem i przeładunkiem towaru. Dlatego ważne jest ustalenie odpowiedzialności na każdym etapie przewozu. Innymi słowy, konieczne będzie określenie kto w danym momencie odpowiada za ładunek.

Obowiązki związane z czynnościami ładunkowymi

Z pomocą przychodzi tutaj prawo przewozowe. Mówi ono jednoznacznie. Jeśli umowa nie określa tego bardziej szczegółowo, to za załadunek i rozładunek odpowiadają odpowiednio nadawca i odbiorca. Jeśli wiec nie zostało ustalone kto odpowiada za załadunek, to zgodnie z prawem przewozowym odpowiedzialność za ten etap ponosi nadawca. Wszystko dlatego, że przewoźnik nie musi posiadać sprzętu, który pozwala na bezpieczny załadunek towaru. Nie oznacza to jednak, że przewoźnik w ogóle nie ponosi odpowiedzialni za to w jaki sposób towar będzie załadowany. Ze względu na to, że działa jako profesjonalista powinien on współdziałać w zakresie czynności ładunkowych i reagować jeśli produkty mogą spowodować szkodę. Przewoźnik ma więc nie tylko prawo ale i obowiązek uczestniczyć w załadunku towaru.

Kto odpowiada za rozmieszczenie ładunku

Przy załadunku należy pamiętać o właściwym rozmieszczeniu ładunku. Prawo wprawdzie nie określa dokładnie kto ponosi odpowiedzialność za rozmieszczenie ładunku, to jednak uznaje się, że jest to czynność związana z załadunkiem. Jeśli wiec umowa przewozu nie mówi inaczej, stosujemy przepisy prawa przewozowego w części dotyczącej załadunku.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku?

Podobnie jak w kwestii rozmieszczenia ładunku, także w przypadku zabezpieczania ładunku prawo przewozowe nie mówi jednoznacznie o odpowiedzialności. Praktyka jednak pokazuje, że za zabezpieczenie ładunku odpowiedzialność będzie ponosić przewoźnik. To właśnie przewoźnik zobowiązany jest do posiadania odpowiedniego sprzętu, który pozwoli mu zabezpieczyć przewożone towary.

Odpowiedzialność za rozładunek

W przypadku rozładunku odpowiedzialność za to ponosi najczęściej odbiorca, choć w niektórych wypadkach można ustalić by odpowiadał za to przewoźnik.

Załadunek towaru i rozładunek w przewozach międzynarodowych

W przypadku przewozów międzynarodowych musimy pamiętać o konwencji CMR. To ona określa zasady przewozu międzynarodowego. Gdy wczytamy się w te przepisy, to okaże się szybko, że nie ma tam jednak dokładnych informacji dotyczących odpowiedzialności za załadunek i rozładunek. W związku z tym rozważając kwestie odpowiedzialności za załadunek i rozładunek, to trzeba zastosować przepisy krajowe.

Zniszczenie lub braki w ładunku. Czy przewoźnik za to odpowiada

Prawo przewozowe mówi wprost, że przewoźnik nie opowiada za szkody w towarze związane z tym, że towar był źle załadowany. Podobnie jest w przypadku przewozu międzynarodowego. Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie lub zaginięcie towaru jeśli te czynności były wykonywane przez nadawcę lub odbiorcę.

I właśnie dlatego najlepiej jest uregulować kwestie odpowiedzialności w umowie transportu. Im bardziej szczegółowo je określimy, tym lepiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
ISO 54001. Co to jest?
ISO

ISO 54001. Co to jest?

Na rynku istnieje wiele różnych norm zarządzania jakością, jakie dokładnie opisuje standard ISO. Jednym z nich jest norma 54001, z którą jednak nie spotykamy się zbyt często. Czym wyróżnia...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!