Jak chronić się przed atakami na urządzenia mobilne?

Jakie działania należy podjąć, aby chronić się przed zagrożeniami mobilnymi? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na aplikacje.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 lutego 2022

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania pozwalające chronić się przed zagrożeniami mobilnymi.

Najbezpieczniej jest pobierać aplikacje wyłącznie z oficjalnych sklepów, takich jak Apple App Store, Google Play czy Amazon AppStore. Zasoby te nie są w 100% bezpieczne, ale przynajmniej są na bieżąco kontrolowane przez dostawców. Ponadto sklepy te stosują system filtrowania — nie każda aplikacja może się w nich znaleźć.

Sprawdź uprawnienia wykorzystywanych przez siebie programów i dobrze zastanów się, zanim udzielisz zezwolenia aplikacji, zwłaszcza jeśli chodzi o zasoby wysokiego ryzyka, takie jak Usługi Dostępności.

Zainstaluj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, które pomoże Ci wykryć szkodliwe aplikacje i narzędzia adware, zanim zdążą wyrządzić szkody na Twoim urządzeniu.

Na bieżąco aktualizuj swój system operacyjny oraz aplikacje. W ten sposób można rozwiązać wiele problemów związanych z bezpieczeństwem.

Jakie były największe cyberzagrożenia mobilne w 2021 roku?

W ubiegłym roku badacze z firmy Kaspersky obserwowali stały spadek liczby ataków na urządzenia mobilne. Cyberprzestępcy postawili na jakość — skoncentrowali swoje wysiłki na wyrafinowanych działaniach przynoszących większe zyski. Mobilne szkodliwe oprogramowanie stało się bardziej złożone, wykorzystując nowe sposoby kradzieży danych uwierzytelniających dostęp do bankowości i gier oraz inne rodzaje informacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Liczba ataków na użytkowników mobilnych spada

Coroczna analiza zagrożeń mobilnych przeprowadzona przez firmę Kaspersky wykazała pozytywny trend — liczba ataków na użytkowników mobilnych na całym świecie spada: w 2021 r. wyniosła 46 milionów, podczas gdy rok wcześniej odnotowano ich 63 miliony. Eksperci częściowo przypisują tę dynamikę fali ataków zaobserwowanej na początku lockdownu, kiedy większość firm wysłała swoich pracowników na pracę zdalną. W okresie tym częściej korzystano z różnych aplikacji do wideokonferencji oraz zapewniających rozrywkę, a co za tym idzie wzrosła liczba i zakres możliwości ataków. Teraz, gdy sytuacja się ustabilizowała, aktywność cyberprzestępcza zmniejszyła się.

Wykorzystanie mobilnego szkodliwego oprogramowania

Mimo to eksperci z firmy Kaspersky uważają, że jest jeszcze za wcześnie na to, by się cieszyć. W 2021 r. wykryto 3,5 mln szkodliwych mobilnych pakietów instalacyjnych, które spowodowały 46,2 mln ataków na całym świecie. Aż 80% tych ataków obejmowało wykorzystanie mobilnego szkodliwego oprogramowania, w odróżnieniu do obserwowanych wcześniej przeważających działań z użyciem narzędzi adware, które wyświetlają uciążliwe i trudne do wyłączenia reklamy.

Cyberprzestępcy aktywnie uaktualniali trojany bankowe

Liczba ataków wykorzystujących trojany bankowe, czyli programy stworzone do kradzieży danych logowania do bankowości użytkowników w celu późniejszego wykorzystania ich do opróżnienia kont bankowych, wyniosła 2,3 mln. Jednocześnie cyberprzestępcy aktywnie uaktualniali swoje trojany bankowe: w ubiegłym roku badacze z firmy Kaspersky wykryli ponad 95 000 nowych wersji takich narzędzi, z których wiele zawierało udoskonalone możliwości.

Źródło: Kaspersky

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!