Jak oszuści atakują ofiary na OLX?
OLX to jeden z największych marketplaców i portali ogłoszeniowych w Polsce. Nic dziwnego, że oszuści chętnie wykorzystują go do naciągania niewinnych ludzi. Jak działają cyberprzestępcy na OLX?
- Damian Jemioło
- /
- 8 grudnia 2023
Cyberprzestępcy na OLX
Platforma OLX jest miejscem, gdzie tysiące osób poszukuje okazji, sprzedaje swoje rzeczy lub szuka pracy. To jednak także pole działania dla nieuczciwych osób, które chcą wyłudzić pieniądze lub poufne dane.
Jednym z najpopularniejszych oszustw jest udawanie chęci sprzedaży czy zakupu danego produktu. Cyberprzestępcy nierzadko podszywają się pod potencjalnych kupujących lub sprzedających. Jeśli mowa o przesyłkach z pakietem OLX, tacy oszuści najczęściej wysyłają podrobione zdjęcie lub screenshot, w którym wskazują, że chcą nabyć dany produkt, ale do finalizacji transakcji potrzebują jeszcze adresu e-mail.
Kiedy podasz go cyberprzestępcy, ten od razu wyśle ci rzekome „potwierdzenie płatności”. De facto jest to jednak złośliwa strona, która będzie wymagała zalogowania się (np. do banku) i w konsekwencji doprowadzi cię do utraty pieniędzy albo dostępów.
Inną znaną metodą cyberprzestępców grasujących na OLX jest namawianie potencjalnych kupujących czy sprzedających do kontaktu poprzez np. WhatsAppa. Wówczas w trakcie rozmowy również podrabiają potwierdzenia przelewów lub namawiają do wysyłki produktu za granicę. Celem tego oszustwa także jest wyłudzenie danych, pieniędzy lub samego produktu.
Nieistniejące nieruchomości i oferty pracy
Cyberprzestępcy korzystają jednak z pełnego spektrum możliwości OLX. Nierzadko tworzą też fałszywe oferty pracy czy sprzedaży/wynajmu nieruchomości. Mechanizm takich oszustw jest dość zbliżony do poprzednich. Najczęściej ma za zadanie wyłudzenie danych lub pieniędzy.
Przykładowo oszust żąda od swojej ofiary zaliczki za nieruchomość, a gdy ta już wpłynie, ogłoszenie znika. Tak jak i sam oszust. Podobnie jest w przypadku pracy. Nierzadko cyberprzestępca nakłania potencjalnego kandydata do np. zakupu drogiego sprzętu, wpłacenia pieniędzy na szkolenie lub kurs przygotowawczy, twierdząc, że te pieniądze zostaną zwrócone przez firmę i również znika.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak rozpoznać oszusta na OLX?
Istnieje wiele znaków, które wskazują, że na OLX możemy mieć do czynienia z cyberprzestępcą. Oszuści naciskają na szybką transakcję, twierdząc, że inni chętni czekają. Starają się ominąć procedury OLX, żądając ekspresowych wpłat. I nierzadko przechodzą też na inne komunikatory.
Często tworzą też wręcz nierzeczywiste dobre okazje. Sprzedają drogie produkty po bardzo okazyjnych cenach, prezentują stanowiska pracy z niewspółmiernie wysokimi zarobkami itd. itp. Sprawdza się stara zasada – jeśli coś jest zbyt piękne, prawdopodobnie nie jest prawdziwe.
Nierzadko też starają się ominąć zabezpieczenia OLX, np. wysyłając potwierdzenia przelewów przy przesyłce OLX na maile jako linki lub załączniki z hiperłączami.
A co z błędami gramatycznymi czy ortograficznymi? To kiedyś był sztandarowy przykład oszustw na OLX – zwłaszcza kiedy mówimy np. o cyberprzestępcach z zagranicy. To jednak już dłużej się nie sprawdza. Generatywne AI działa na tyle dobrze, że świetnie radzi sobie z językiem naturalnym i tłumaczy wiadomości phishingowe cyberprzestępców z idealną wręcz precyzją.
Co zrobić z oszustami na OLX?
Zgłaszać. Jeśli widzisz coś podejrzanego – od razu zgłaszaj taką wiadomość czy ogłoszenie do platformy.
A co jeśli już padłeś ofiarą cyberprzestępcy? Najważniejsze to szybko zgłosić incydent na OLX, skontaktować się z bankiem oraz zgłosić sprawę na policję. W przypadku ujawnienia danych – warto zastrzec np. swoją kartę czy numer PESEL.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?