Co jest warunkiem zwolnienia z płacenia abonamentu RTV?

Abonament RTV, który dotychczas obciążał posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych, może nie dotyczyć niektórych osób. Jakie warunki należy spełnić, żeby nie płacić abonamentu RTV? 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 11 grudnia 2023

Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych?

Niektóre osoby mogą być zwolnione z opłat abonamentu RTV. Jest to istotne, gdyż niezarejestrowanie odbiornika lub brak płacenia abonamentu niesie za sobą ryzyko otrzymania wysokiej kary, nawet przekraczającej 800 zł.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Warto wspomnieć, że obecne stawki abonamentu RTV wynoszą kolejne: od 8,70 zł za odbiornik radiowy do 27,30 zł za telewizor lub telewizor i radio. Co równie istotne – większość osób, które powinny płacić abonament RTV tego… nie robią. W Polsce na prawie 2,4 mln osób zobowiązanych do uiszczania opłaty, robi to nieco ponad 800 tys., jak wynika z raportu KRRiT.

Osoby, które mogą skorzystać z ulgi lub zwolnienia z płacenia abonamentu RTV to:

Emeryci i renciści

  • Osoby otrzymujące świadczenia emerytalne lub rentowe, których wysokość nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia z poprzedniego roku.

  • Osoby po ukończeniu 75 lat;

  • Osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia;

  • Osoby z niepełnosprawnościami;

  • Weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;

  • Osoby bezrobotne pobierające określone świadczenia, np. zasiłek stały czy przedemerytalny.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest zgłoszenie odpowiednich dokumentów w urzędzie pocztowym (z wyjątkiem przypadku ukończenia 75 lat). Samo zwolnienie z opłat obowiązuje od miesiąca następującego po zgłoszeniu. 

Nie będzie abonamentu RTV?

Nie mamy jednak pewności, czy przy nowym rządzie abonament RTV przetrwa. Pojawiła się bowiem propozycja dotycząca systemu finansowania mediów publicznych. Sugeruje ona zniesienie dotychczasowego abonamentu RTV na rzecz opłaty audiowizualnej. 

Zgodnie z założeniami projektu ustawy, opłata ta miałaby być pobierana od podatników wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe.

Przewiduje się, że składka audiowizualna miałaby być ponoszona przez osoby uzyskujące przychody oraz firmy. Wartość składki byłaby zależna od dochodu podatnika, przy czym osoby o niskich dochodach, z dysfunkcjami narządu wzroku lub słuchu, bezrobotni czy ci, których dochód nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, mogliby być zwolnieni z tej opłaty.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu?

W projekcie ustawy wspomina się o kalkulacji, która wskazuje na możliwość opłaty na poziomie około 8–9 zł miesięcznie dla każdego podatnika. W przypadku przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych składka ta mogłaby być proporcjonalnie wyższa.

Zmiana ta wywołuje dyskusję na temat przyszłości finansowania mediów publicznych. Jednakże wdrożenie takiego rozwiązania może znacząco zmienić obecny sposób opłat za korzystanie z mediów publicznych.

Jak płacić mniej za abonament RTV?Jak płacić mniej za abonament RTV?Mikołaj Frączak

Ostatecznie, choć kwestia zastąpienia abonamentu RTV opłatą audiowizualną jest w fazie projektowej, wprowadzenie nowego systemu opłat mogłoby stanowić istotną zmianę dla płacących obecnie abonament. Decyzje w tej sprawie będą miały znaczący wpływ na sposób finansowania mediów publicznych w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!