Jak przeciwdziałać kradzieży tożsamości?

Kradzież tożsamości to poważny problem. Według danych FBI co roku dochodzi do nawet 100 tys. kradzieży tożsamości. To co prawda dane dla Stanów Zjednoczonych, ale problem ten równie często występuje też w innych miejscach na świecie. W tym w Polsce.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 23 maja 2023

Kradzież tożsamości – czemu się to dzieje?

Kradzież tożsamości polega na nieuprawnionym pozyskaniu i wykorzystaniu danych osobowych przez osoby trzecie. Może to obejmować informacje takie jak numer dowodu osobistego, konta bankowego, hasła dostępowe czy inne dane, które pozwalają na podszywanie się pod konkretną osobę. 

Uwaga phishing! Metoda na nieodebrane świadczenie ZUSUwaga phishing! Metoda na nieodebrane świadczenie ZUSMonika Świetlińska

Złodzieje tożsamości wykorzystują te informacje w celu oszustw finansowych lub nielegalnego działania w imieniu osoby, której tożsamość zostaje skradziona. Czasem jest to np. wzięcie kredytu, innym razem phishing.

Jakie są znaki ostrzegawcze kradzieży tożsamości?

Istnieje kilka znaków, które mogą wskazywać na możliwość kradzieży tożsamości. Należy zwrócić uwagę na nieznane obciążenia na koncie bankowym, niespodziewane faktury czy listy windykacyjne dotyczące nieznanych nam długów. 

Innym ostrzeżeniem może być brak oczekiwanej korespondencji, zablokowane lub zmienione hasła do kont, czy aktywności i logowania z różnych zakątków kraju, czy świata. Mogą się również pojawić wiadomości, czy telefony od znajomych, którzy zwracają uwagę na nasze dziwne zachowanie w ostatnim czasie. 

Kolosalne 1,3 mld dolarów kary dla Mety. Za co?Kolosalne 1,3 mld dolarów kary dla Mety. Za co?Monika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak ochronić się przed kradzieżą tożsamości?

Istnieje wiele praktycznych sposobów, aby chronić swoją tożsamość przed kradzieżą:

  1. Zachowuj ostrożność w udostępnianiu danych osobowych. Unikaj podawania swoich danych na stronach internetowych, które wydają się podejrzane lub niezabezpieczone. Miej jednak na uwadze, że wycieki danych zdarzają się dość często i tyczą się nawet dobrze zarządzanych firm;

  2. Twórz silne hasła i przechowuj je fizycznie (np. kartki papieru niedostępne dla osób postronnych) albo w menedżerach haseł. Korzystaj z kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych, a także unikaj używania tych samych haseł do różnych kont. Zwróć uwagę na to, że 8-znakowe hasła mogą być złamane w zaledwie kilkadziesiąt minut, jeśli haker korzysta z najnowszych generacji kart graficznych;

  3. Monitoruj swoje konta bankowe i karty kredytowe regularnie. Sprawdzaj regularnie wyciągi i raporty transakcji;

  4. Bądź ostrożny w przypadku wiadomości e-mail i telefonów. Nie klikaj podejrzanych linków ani nie pobieraj załączników pochodzących od nieznanych nadawców. Nie podawaj również swoich danych osobowych przez telefon, chyba że jesteś pewien, że rozmawiasz z zaufaną osobą lub instytucją;

  5. Skorzystaj z usług monitoringu tożsamości. Istnieją specjalne firmy oferujące usługi monitorowania, które mogą ostrzec Cię, gdy zostaną wykryte podejrzane aktywności związane z Twoją tożsamością, np. w darknecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!