Jak się chronić przed atakami DDoS?

Ataki hakerskie typu DDoS uchodzą za jedne z najprostszych do przeprowadzenia. W związku z tym warto zadbać, aby nasza strona internetowa była jak najlepiej chroniona. Istnieje na szczęście kilka wygodnych i całkiem prostych metod obrony, o których więcej opowiemy poniżej.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 21 listopada 2023

Korzystaj z serwerów z ochroną anty DDoS

Jednym z najwygodniejszych sposobów ochrony swojej strony internetowej przed ewentualnym atakiem DDoS, jest skorzystanie z rozwiązania, które już na wstępie oferuje znaczące wsparcie. Decydując się bowiem na prowadzenie działalności w sieci, jednym z pierwszych kroków, jest przeważnie wybór dostawcy hostingu, na którego to serwerach będziemy prowadzili swoje działania. Serwer VPS z ochroną anty-DDoS od SeoHost może okazać się dobrym rozwiązaniem dla zaawansowanych oraz początkujących, ponieważ w cenie znajduje się tu aktywny system Anty DDoS radware. Co więcej, tego typu zabezpieczenie może być przydatne przy różnych rodzajach działalności, np. przy prowadzeniu bloga czy sklepu internetowego.

Skorzystaj z oddzielnych serwerów dla innych usług

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Posiadanie odpowiednich aktywnych systemów zabezpieczeń może być bardzo pomocne podczas poprawy bezpieczeństwa swojego serwera i strony internetowej. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo w internecie to sprawa kluczowa, szczególnie w przypadku informacji tak wrażliwych, jak wiadomości mailowe. Jeśli bowiem faktycznie doszłoby do udanego ataku DDoS, a wszystkie dane znajdowałyby się wyłącznie w jednym miejscu, użytkownik mógłby mieć do nich utrudniony dostęp. Dobrym pomysłem może być więc korzystanie z oddzielnych serwerów dla strony internetowej oraz skrzynek pocztowych. Jeśli bowiem strona zostałaby zablokowana lub przejęta, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zagrożeniem nie zostaną objęte wiadomości mailowe na oddzielnym serwerze.

Umieść grafiki strony internetowej na osobnym serwerze

Skupiając się na ochronie strony internetowej przed atakami DDoS, jedną z ważniejszych kwestii do rozważenia, powinno być umieszczanie grafik, katalogów czy plików PDF na osobnym serwerze, tzw. content delivery network CDN. Ładowanie większych plików z innych lokalizacji może stanowić całkiem dobre zabezpieczenie dla strony, obniżając ilość zapytań do głównej bazy danych. Dzięki temu nawet przy zmasowanym ataku i znacznym ruchu na stronie zapytania powinny rozłożyć się, nie obniżając zanadto głównego serwera, ponieważ na przykład żądanie pobrania obrazu zostanie obsłużone przez zupełnie inną jednostkę.

Ustal alternatywną ścieżkę komunikacji z odbiorcami

Warto również pamiętać, że oprócz zablokowania strony internetowej, jednym z celów ataku hakerskiego typu DDoS, może być przerwanie łączności z naszymi odbiorcami. Warto więc przygotować wcześniej alternatywną ścieżkę komunikacji, w razie przejęcia głównego kanału przekazu. Korzystne może się więc okazać prowadzenie równoległych działań na stronie internetowej oraz na Facebooku czy innej platformie społecznościowej. Dzięki temu nawet przy wyłączeniu lub przejęciu kanału komunikacji przez hakera jesteśmy w stanie prowadzić działania naprawcze bez zawieszania łączności z odbiorcami.

Zastanawiając się więc, jak chronić się przed atakami DDoS, kluczową sprawą może okazać się wybór odpowiedniego hostingu, który sam w sobie oferuje systemy zabezpieczeń. Jeśli korzystamy z wielu usług, na przykład strony internetowej oraz poczty elektronicznej, warto rozważyć również używanie do nich osobnych serwerów. Nie zaszkodzi także zadbać o umieszczanie między innymi plików graficznych na zewnętrznych serwerach CDN oraz zaplanować alternatywną ścieżkę komunikacji z odbiorcami w razie skutecznego przeprowadzenia ataku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!