Jak sprawdzić ile mam pieniędzy na PPK?

Jeśli macie dostęp do internetu nie musicie już szukać informacji na temat środków zgromadzonych na w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wystarczy wejść na profil w serwisie mojePPK.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 stycznia 2022

Czym są PPK?

Pracownicze plany kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania wchodzący w skład tzw. III filaru polskiego systemu emerytalnego. Jest on tworzony wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo.

PPK powstały w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego co najmniej 60. roku życia. System został powołany ustawą z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Za wdrożenie oraz ewidencjonowanie całego programu odpowiedzialny jest Polski Fundusz Rozwoju oraz powołana w drodze art. 77 ustawy o PPK spółka zależna PFR Portal PPK. Nadzór nad systemem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Jak działa PPK?

Oszczędności w ramach PPK tworzone są wspólnie przez osoby zatrudnione, firmy oraz państwo. Pracownicy i pracodawcy finansują kwoty podstawowe (odpowiednio 2 proc. i 1,5 proc. wynagrodzenia). Mogą też wpłacać kwoty dodatkowe.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może na jego wniosek wynieść mniej niż 2% wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie tego uczestnika osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jan Wróblewski

Wpłaty na PPK, finansowane przez osobę zatrudnioną, potrącasz z jej wynagrodzenia po opodatkowaniu i oskładkowaniu. Kwoty, które w ramach PPK sfinansujesz jako pracodawca, nie są oskładkowane, ale są dla pracownika przychodem. Dlatego potrącasz od nich podatek z pensji pracownika.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oprócz tego państwo dopłaci do planu 240 zł rocznie. W pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Jak sprawdzić ile pieniędzy zgromadziłem na PPK?

Do niedawna sprawdzenie tych danych wymagało nieco więcej czasu, ponieważ aby powziąć taką wiedzę, należało zwrócić się do właściwego PPK z wnioskiem o wskazanie takiej kwoty. Ewentualnie to instytucja wskazywała pod koniec roku, ile wynosi taka wartość. Od 2022 roku nie trzeba już tego robić. Na portalu mojeppk.pl uczestnik PPK ma możliwość sprawdzenia stanu środków w PPK na dany dzień.

Zgodnie z art. 77 ust. 3 pkt 4 ustawy o PPK, do zadań Portalu PPK należy bowiem informowanie uczestników PPK, po weryfikacji ich tożsamości, o wartości środków zgromadzonych na ich rachunkach PPK. Taka funkcjonalność została uruchomiona od 1 stycznia 2022 r. Niezależnie od tego, o stanie swojego rachunku uczestnik PPK będzie informowany przez instytucje finansowe prowadzące PPK. Ponadto, uczestnik może na bieżąco sprawdzać stan swojego rachunku PPK w serwisie instytucji finansowej, która prowadzi jego PPK (po uzyskaniu dostępu do swojego konta).

Jak sprawdzić na serwisie aktualnie zebraną kwotę? Wystarczy zalogować się do systemu np. poprzez profil zaufany, również poprzez bank, w którym dany profil zakładaliśmy. Następnie pojawia się nam plansza wraz z poszczególnymi firmami, w jakich pracowaliśmy, instytucjami finansowymi, jakie realizowały nasze plan kapitałowy oraz kwotami, jakie się tam znajdują. Co więcej, użytkownik ma jasno wskazane, ile pieniędzy zaoszczędził sam, ile przekazał na jego konto pracodawca, a ile z kolei dopłaciło państwo polskie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!