300 złotych za szczepienie na Covid-19? Uważajcie, to zwykłe oszustwo

Pieniądze za szczepienie na koronawirusa?? Choć wiele krajów myślało nad takimi zachętami dla niezaszczepionych, to w Polsce jest to wyłącznie w gestii cyberprzestępców.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 stycznia 2022

Pieniądze za szczepienie na covid-19?

Atak cyberprzestępców na osoby zachęcone zyskiem w postaci pieniędzy za szczepienie na koronawirusa? To od razu brzmi podejrzanie, ale nie można wykluczyć, że ktoś może się nabrać na taką ofertę. Na wszelki wypadek CSIRT KNF postanowiło ostrzec użytkowników sieci.

- Ostrzegamy przed fałszywą stroną, na której oszuści oferują zwrot 300 zł za szczepienie. Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków. Nie dajcie się nabrać! Adres niebezpiecznej strony to gov.pl-covid[.]pl.

Oszuści proponują bonus 900 zł. Uwaga na takie „reklamy banków”

To nie pierwszy raz, kiedy CSIRT KNF ostrzega przed takimi ofertami. Centrum ostrzegało klientów BNP Paribas przed fałszywymi reklamami, w których oszuści proponują bonus 900 zł. Reklama prowadzi do fałszywej strony, która wyłudza dane takie jak PESEL i nazwisko panieńskie matki – poinformował niedawno CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Płacisz rachunki za gaz? Uważaj na oszustów w sieciPłacisz rachunki za gaz? Uważaj na oszustów w sieciMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponadto oszuści po raz kolejny przygotowali fałszywą stronę, która ma na celu infekcję naszych telefonów złośliwym oprogramowaniem. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP i próbują nakłonić użytkowników do instalacji fałszywej aplikacji mobilnej. Wystarczy, że nieświadomi internauci wejdą na adres niebezpiecznej strony: iko.pkobq[.]pl. Jak widać użyty tu jest trick z podmianą litery z p na q e nazwie banku. Dla naszego mózgu, bardzo często może to być zmiana niezauważalna. Takie rodzaje socjotechniki wykorzystują cyberprzestępcy na całym świecie.

Czym jest CSIRT KNF?

Zespół CSIRT KNF realizujący zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa, we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa a w szczególności zespołami CSIRT poziomu krajowego, wspiera Operatorów Usług Kluczowych w obsłudze incydentów poważnych występujących w tych podmiotach a także prowadzi działania mające na celu analizę pozostałych incydentów, trendów i zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez KNF w celu prowadzenia koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego uznanych za Operatorów Usług Kluczowych (OUK) w rozumieniu Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Ustawa k.s.c.).

Jakie działania podejmuje CSIRT KNF?

Głównym celem działań Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa jest realizacja zadań określonych w Art. 44 Ustawy k.s.c. obejmujących m.in.:- przyjmowanie zgłoszeń o incydentach poważnych oraz wsparcie w obsłudze tych incydentów;- wspieranie OUK w wykonywaniu obowiązków określonych w Ustawie;- analizowanie incydentów poważnych, wyszukiwanie powiązań pomiędzy incydentami oraz opracowywanie wniosków z obsługi incydentu;- współpracę z właściwym CSIRT MON, CSIRT NASK i CSIRT GOV w zakresie koordynowania obsługi incydentów poważnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!