Jak wdrożyć ISO 27001 przy niskim budżecie?

Czy uzyskanie certyfikatu ISO 27001 jest drogie? Niekoniecznie. Jest kilka sposobów, które pozwolą Ci ograniczyć niepotrzebne wydatki.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 lipca 2023

ISO 27001 – jak to zrobić tanio?

Zanim przystąpisz do wdrożenia, warto dokładnie zrozumieć wymagania normy ISO 27001. Możesz skorzystać z materiałów dostępnych online lub podjąć współpracę z autoryzowanym partnerem, który poprowadzi Cię przez proces.

Firma może samodzielnie przeprowadzić wstępne przygotowania do wdrożenia. Zidentyfikuj kluczowe obszary, które wymagają dostosowania do wymagań normy i skoncentruj się na nich.

Co to jest ISO 27001?Co to jest ISO 27001?Mikołaj Frączak

W zasadzie często największymi kosztami, które prowadzą firmę do uzyskania ISO, są te szkoleniowe. Możesz skorzystać z zasobów wewnątrz firmy, aby zminimalizować koszty edukacji. Wybierz pracowników, którzy dobrze znają procesy firmy i przeszkol ich pod kątem normy ISO 27001. Możesz również sięgnąć po materiały dydaktyczne zamiast konkretnych szkoleń, choć tutaj niekoniecznie musi to być dobra decyzja. Zespół powinien rozumieć zasady bezpieczeństwa informacji.

Istnieje jednak również wiele bezpłatnych źródeł, które mogą pomóc w zrozumieniu normy ISO 27001 i wdrożeniu odpowiednich praktyk bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Wiedzę możesz zdobywać na blogach firm, które specjalizują się w certyfikacji ISO czy konkretnych portalach poruszających tę tematykę. 

Jak obniżyć koszty uzyskania ISO?

Wdrożenie ISO 27001 może być bardzo szerokie, ale skup się przede wszystkim na najważniejszych obszarach, które mają największy wpływ na bezpieczeństwo danych i procesów w Twojej firmie. Unikaj kupowania drogich narzędzi, które nie są niezbędne w Twojej firmie. Wybierz rozwiązania dostosowane do jej rozmiaru i potrzeb.

Po wdrożeniu regularnie monitoruj skuteczność systemu i dokonuj poprawek tam, gdzie jest to konieczne. W ten sposób unikniesz zbędnych kosztów i zapewnisz efektywne działanie systemu.

ISO 14001. Czego dotyczy ta norma ISO?ISO 14001. Czego dotyczy ta norma ISO?Rafał Stępniewski

Pamiętaj, że certyfikacja ISO 27001 jest inwestycją w bezpieczeństwo danych i zaufanie klientów. Staraj się osiągnąć równowagę między kosztami a jakością wdrożenia, aby Twoja firma mogła skorzystać z korzyści wynikających z tego procesu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!