Jakie cyberprzestępstwa są dziś najczęstsze?

Phishing i oszustwa internetowe to dwa najbardziej popularna cyberprzestępstwa. Ma czym polegają i jak się można przed nimi chronić?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 17 listopada 2023

Cyberatak – czym jest?

Cyberataki to nieautoryzowane próby użycia, wykradzenia lub uszkodzenia poufnych informacji. Dokonywane są przez wykorzystanie systemów komputerowych z lukami w zabezpieczeniach. Cyberataki mogą mieć motywy polityczne, kryminalne lub osobiste. W ich wyniku cyberprzestępcy mogą wykraść czyjeś pieniądze albo dane, zablokować możliwość funkcjonowania firmy lub nawet doprowadzić do poważnych awarii.

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Do najbardziej popularnych cyberprzestępstw należy m.in. phishing, czyli jedna z głównych form ataków wykorzystujących socjotechnikę i, jak w przypadku każdego ataku socjotechnicznego, ma on na celu nakłonienie niczego niepodejrzewających użytkowników do ujawnienia danych osobowych.

Jak wygląda atak phishingowy?

Zwykle tego rodzaju cyberprzestępstwa popełniane są poprzez podszywanie się pod zaufane i popularne marki, tworzenie fałszywych profili w mediach społecznościowych i fałszywych witryn internetowych w celu zwabienia na nie użytkowników. Witryny te kopiują wygląd prawdziwej strony internetowej, aby stworzyć poczucie bezpieczeństwa i zwykle proszą o wypełnienie formularzy danymi osobowymi w celu uzyskania jakiejś korzyści, takiej jak zniżki. Najbardziej wyrafinowane z tych witryn mogą zawierać złośliwe skrypty, które usuwają te informacje z przeglądarki bez potrzeby stosowania formularzy.

Irańscy cyberprzestępcy atakują spółki technologiczneIrańscy cyberprzestępcy atakują spółki technologiczneDamian Jemioło

Jak chronić się przed oszustwami typu phishing? Powinieneś sprawdzać każdą domenę, do której otrzymujesz linki i nie podawać żadnych informacji o witrynach, które nie są bezpieczne. Bezpieczne witryny zawsze wyświetlają małą kłódkę na początku adresu URL. Zwróć także uwagę na nazwy profili i domeny w mediach społecznościowych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oczywiście w walce z takimi oszustwami bardzo ważne jest również zachowanie zdrowego rozsądku. Jeśli jest to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, zazwyczaj tak nie jest. Z biznesowego punktu widzenia instruuj i edukuj swoich pracowników, ponieważ ostatecznie chodzi o to, aby jednostki chroniły się przed tego typu cyberprzestępczościami.

Oszustwa internetowe

Tego typu oszustwo zwykle polega na proszeniu ludzi o przesłanie pieniędzy, obiecując znacznie większą sumę w krótkim okresie. Zwykle ofiara otrzymuje wiadomość od osoby potrzebującej pomocy w przeniesieniu dużej sumy pieniędzy z zagranicy.  Jeśli ofiara da się nabrać i przekaże pieniądze, zostanie poinformowana, że ​​pojawiły się komplikacje i że będzie potrzebować większej ilości pieniędzy. 

Oczywiście ofiara niczego nie odzyska i będzie to trwało, dopóki oszust nie uzna, że ​​nie ma nic do zyskania na tej ofierze i nie przejdzie do innej. Innym powszechnym oszustwem są fałszywe oferty pracy, w ramach których ofiara jest proszona o zapłatę pewnej kwoty w celu pokrycia kosztów formalności lub przygotowania wstępnego do pracy.

Jak chronić się przed oszustwami internetowymi? Naszą najlepszą obroną przed tego typu cyberprzestępczością jest zdrowy rozsądek. Jeśli oferta jest zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa, zwykle nie jest prawdziwa. Nie ufaj niechcianym wiadomościom od nieznajomych oferujących bardzo atrakcyjne oferty i nigdy nie płać z góry za żadną z nich.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!