Jakie możliwości ma oprogramowanie Pegasus?

W sieci pojawiła się ulotka, wskazująca na możliwości popularnego oprogramowania szpiegującego. Okazuje się, że Pegasus tylko w 2015 roku miał bardzo zaawansowane funkcje, a nie wiadomo jak dziś wygląda oferta firmy.

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 lutego 2022

Jakie są możliwości Pegasusa?

Świat obiegła informacja, o ulotce promujące możliwości Pegasusa sprzed 6 lat. Wśród tych możliwości są m.in. dostęp do SMS-ów i wiadomości e-mail, historii przeglądarki. Oczywiście oprogramowanie śledzi też lokalizację urządzenia/ Ale to nie wszystko.

W 2015 roku, kiedy stworzono ulotkę, Pegasus dysponował nie tylko takimi funkcjami jak dostęp do SMS-ów i wiadomości e-mail oraz do historii przeglądania. Dodatkowo Pegasus pozwalał na dostęp do mediów społecznościowych i listy kontaktów. Oprogramowanie szpiegujące umożliwiało wykonywanie zdjęć, nagrywanie rozmów przy użyciu mikrofonu w telefonie czy wykonywanie zrzutów ekranu.

Co najważniejsze w tym wszystkim program pozwalał przechwytywać połączenia czy wysyłać wiadomości, a zatem oprogramowanie szpiegujące Pegasus miało też funkcje spooofingowe. Pełna lista możliwości wraz ze wspomnianą ulotką znajduje się w tym miejscu.

Czym jest oprogramowanie szpiegujące Pegasus?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dostarczany przez izraelską firmę program Pegasus pozwala na przejęcie pełnej kontroli nad telefonem. Niedawno Apple pozwała NSO Group za wykorzystywanie oprogramowanie do ataków na użytkowników telefonów iPhone. Wśród ofiar tego oprogramowania byli także Polacy.

Czy Pegasus może być groźny?

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące przeznaczone do instalacji na systemach iOS i Android opracowane i dystrybuowane przez izraelską firmę NSO Group. Zainfekowanie telefonu komórkowego może odbyć się za pośrednictwem jednej z trzech metod.

Jak chronić się przed oprogramowaniem szpiegującym Pegasus?Jak chronić się przed oprogramowaniem szpiegującym Pegasus?Mikołaj Frączak

Jak działa oprogramowanie szpiegujące Pegasus?

Najczęściej zainfekowanie urządzenia zachodzi poprzez wejście w link przesłany za pośrednictwem poczty elektronicznej. Otwarcie linku rozpoczyna parowanie urządzenia z serwerem, który infekuje urządzenie. Drugi sposób, bazujący na wykorzystaniu komunikatora internetowego, nie wymaga interakcji z linkiem. Wystarcza same jego wyświetlenie. Trzeci sposób zainfekowania telefonu wykorzystuje połączenie telefoniczne, którego odebranie nie jest konieczne do instalacji Pegasusa (wystarcza samo przesłanie sygnału).

Jak chronić się przed Pegasusem?

Zdaniem ESET najskuteczniejszym sposobem rozwiązania problemu w postaci potencjalnej inwigilacji Pegasusem jest traktowanie smartfonów tak, jakby posiadały już złośliwe oprogramowanie. Zdaniem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa błędem jest przechowywanie poufnych informacji na urządzeniach, które podejrzewamy, że mogły być zainfekowane. Co więcej, potwierdzenie, że telefon został zainfekowany Pegasusem, nie jest łatwym zadaniem nawet dla profesjonalistów pracujących w branży cyberbezpieczeństwa. Przed Pegasusem chronią jednak rozwiązania zabezpieczające dostępne na rynku. Firma ESET deklaruje, że jej aplikacja do ochrony urządzeń mobilnych z Androidem identyfikuje wspomniane zagrożenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!