Jakie są korzyści z 5G IoT w przemyśle?

Firmy produkcyjne coraz częściej chcą rozmawiać o technologii 5G przez pryzmat dobrej inwestycji i mierzalnych oszczędności.

  • Michał Górecki
  • /
  • 22 grudnia 2021

Jakie są korzyści z 5G IoT w przemyśle?

Pytanie na tę odpowiedź próbował znaleźć Polsko-austriacki startup CTHINGS.CO. W ramach Akceleratora Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozwija autorskie rozwiązania IoT 5G. Działania wspierane przez firmę Ericsson poprzez udostępnianie wymaganego sprzętu i mentoring mają przekonać krajowy przemysł, że internet rzeczy 5G na linii produkcyjnej to droga do ograniczenia kosztów i wyższej produktywności. Korzyści z wdrożeń potwierdzają projekty CTHINGS.CO w obszarach robotów kolaboracyjnych, trackerów przemysłowych czy też usług komunalnych dla nowoczesnych miast.

Zainteresowanie 5G rośnie

Według raportu Analysys Mason, Polska dzięki wdrożeniu technologii 5G w inteligentnej produkcji i logistyce zyska 7 mld euro. Z kolei według prognoz MarketsAndMarkets, globalny rynek przemysłowego Internetu Rzeczy 5G w latach 2020-2026 wzrośnie z 0,5 mld do 15,7 mld dolarów, przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu CAGR na poziomie 79,1proc.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak łatwo wywnioskować ze statystyk i prognoz, zainteresowanie firm przemysłowych aplikacjami opartymi na łączności 5G jest duże.

Wszyscy czekamy na aukcję 5G

Przełomem w popularyzacji technologii piątej generacji w Polsce będzie aukcja rozdysponowania częstotliwości. Dzisiaj poligonem doświadczalnym dla usług 5G są m.in. przemysłowe sieci kampusowe, takie jak działająca na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która powstała przy wsparciu firmy Ericsson.

Z perspektywy startupu CTHINGS.CO, to idealne środowisko do rozwijania systemów IoT 5G dla przemysłu. CTHINGS.CO opracował autorski system 5G Odpowiadając na potrzeby branży przemysłowej, CTHINGS.CO opracował autorski system 5G Suite, złożony z routera przemysłowego 5G IOT Gateway, systemu operacyjnego do przetwarzania krawędziowego (edge computing) oraz platformy chmurowej Orchiestra.

Według wyliczeń prezentowanych przez polsko-austriacki startup, wdrożenie systemu 5G Suite pozwala skrócić o 75% czas wdrożenia przemysłowego Internetu Rzeczy 5G oraz podnieść o 65% wydajność operacyjną. Dzięki tak wyraźnym korzyściom, inwestycja w przemysłowy IoT 5G ma szansę zwrócić się w okresie do 3 miesięcy.

Korzyści z 5G dla przemysłu

Uruchomienie w firmie produkcyjnej cobota 5G, czyli robota współpracującego z człowiekiem, obniża koszty utrzymania pracownika o 80 proc oraz ogranicza ryzyko strat materiałowych i uszkodzeń produktu w wyniku błędów ludzkich o 30 proc. Pracą i aktualizacjami cobota w systemie 5G Suite steruje algorytm sztucznej inteligencji, a w chmurze iveOrchestra działa cyfrowy bliźniak maszyny.

Kolejnym przykładem oszczędności może być zastosowanie lokalizatorów, rozmieszczonych na terenie kampusu przemysłowego, na przykład w obiektach magazynowych. Urządzenia lokalizują się wzajemnie, a analiza oraz wymiana informacji odbywa się za pomocą szybkiego urządzenia 5G, które przekazuje dane do chmury. Takie rozwiązanie może znacznie usprawnić przepływy w łańcuchach dostaw oraz poprawić zarządzanie czasem personelu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!