Boeing i Airbus obawiają się 5G. Czy technologia może być niebezpieczna dla samolotów?

Najpierw Kanada a teraz USA prawdopodobnie zablokuje rozwój technologii 5G. W szczególności ma to dotyczyć bliskiej okolicy lotnisk.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 grudnia 2021

Jak informuje Reuters dyrektor generalny Boeinga Dave Calhoun i dyrektor generalny Airbus Americas Jeffrey Knittel wezwali administrację Joe Bidena do opóźnienia planowanego wdrożenia nowych usług bezprzewodowych 5G.

Powodem tego ma być potencjalna szkodliwość dla bezpieczeństwa lotniczego. Kierownictwo spółek we wspólnym liście, do którego dotarł Reuters, poprosiło amerykańskiego sekretarza ds. transportu Pete'a Buttigiega o wsparcie odroczenia wdrożenia 5G przez AT&T i Verizon, które ma się odbyć 5 stycznia 2022 roku.

„Zakłócenia 5G mogą niekorzystnie wpłynąć na zdolność samolotów do bezpiecznej eksploatacji”, napisano w liście, dodając, że mogą mieć „ogromny negatywny wpływ na przemysł lotniczy”. Przemysł i Federalna Administracja Lotnictwa zgłosiły obawy dotyczące potencjalnej interferencji 5G z wrażliwą elektroniką samolotu, taką jak radiowysokościomierze – czytamy na stronie Reutersa.

5G zakazane na lotniskach w „strefach wykluczenia”

Kanadyjski Departament Innowacji, Nauki i Rozwoju Gospodarczego (w skrócie ISED) zdecydował o ograniczeniu niektórych usług 5G, ponieważ zakłócałyby one radiowysokościomierze, kluczowy element systemów nawigacji lotniczej.Jak donoszą kanadyjskie media, wysokościomierze radiowe informują pilotów, gdzie znajdują się ich samoloty względem Ziemi. Jeśli radiowysokościomierze nie działają prawidłowo, samolot może rozbić się podczas lądowania. ISED przeprowadził badanie, na podstawie którego stwierdził, że bez dalszych ograniczeń usługi 5G w paśmie 3,45-3,65 GHz, zagrożenie dla wysokościomierzy może wzrastać.

Technologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaTechnologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaMikołaj Frączak

Czym jest 5G?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Ta sieć będzie o wiele szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do Internetu milionów dodatkowych urządzeń, co umożliwi zmianę na lepsze wielu dziedzin życia.W porównaniu z poprzednimi generacjami, sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.

Jak będzie przyszłość 5G?

Technologia 5G to coś więcej, niż tylko możliwość szybszego ściągania zdjęć, filmów i innych danych. Nowa sieć jest projektowana z myślą o podłączeniu do niej ogromnej ilości urządzeń tzw. Internetu rzeczy, które dzięki stałemu podpięciu do sieci, łączności ze sobą nawzajem i zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, mają pozwolić na rozwinięcie inteligentnego przemysłu, inteligentnych miast czy inteligentnego transportu.

Technologia 5G oferuje także niezwykle małe opóźnienia, co w praktyce oznacza, że system ma reagować stokrotnie szybciej niż sieci LTE. To w dalszej perspektywie umożliwi zautomatyzowanie medycyny czy transportu, bo np. możliwe stanie się zdalne kontrolowanie bardzo precyzyjnych urządzeń, takich jak roboty medyczne. Początkowo sieć 5G będzie stanowić rozwinięcie istniejącej sieci 4G/LTE/LTE-Advanced. Z czasem całkowicie przejmie jej rolę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!