Jesteś klientem PKO BP? Uważaj na te maile
Użytkownicy posiadający konta w PKO BP muszą uważać na oszukańcze maile.
- Michał Górecki
- /
- 18 lutego 2022
- Ostrzegamy przed niebezpieczną kampanią wymierzoną w klientów @PKOBP. W fałszywych wiadomościach e-mail oszuści zachęcają do aktywacji usługi bezpieczeństwa. Wprowadzone na stronie hasła trafiają automatycznie do oszustów. Bądźcie ostrożni! – informuje CSIRT KNF.
Niestety to kolejne w tym tygodniu zagrożenie, o jakim informuje komórka KNF odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo.
Nowe oszustwo na Blika? Lepiej uważać na podejrzane wiadomości SMS
CSIRT KNF ostrzega też klientów banków korzystających z płatności mobilnej. System płatności Blik nadal popularny dla przestępców. — Oszustwo na BLIK-a w nowej odsłonie! Ostrzegamy przed wiadomościami SMS z informacją o zwrocie środków. Wejście w link prowadzi do fałszywego panelu logowania, który tym razem rozbudowany został o nowe banki. Wprowadzenie tam danych grozi utratą naszych środków. Bądźcie czujni! – informuje CSIRT KNF.
Atak na klientów Blika to nie wszystko. CSIRT KNF ostrzegał też o innych zagrożeniach.
Przestępcy podszywają się pod firmę Polsat. Można stracić pieniądze
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
- Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym – informuje na Tweeterze CSIRT KNF. Cyberprzestępcy zaatakowali tym razem pod marką „Polsat”.
Co trzeba zrobić, aby zacząć zarabiać z Polsatem?
Co do zasady właściwa odpowiedź na to pytanie to pewnie — zacząć kupować aukcje Cyfrowego Polsatu. Tymczasem cyberprzestępcy przygotowali projekt, w którym to oni będę głównymi beneficjentami inwestycji. Specjalnie spreparowana strona w kolorach Polsatu plus zdjęcie prezesa Zygmunta Solorza – Żaka. Do tego formularz w którym wystarczy wpisać wszystkie informacje o sobie i swoim banku.
Totolotek padł ofiarą ransomware. Dane klientów zagrożoneMichał Górecki
Czy tak wygląda strona główna do inwestowania pieniędzy w akcje czy inne papiery wartościowe? Jeżeli ktokolwiek kiedyś miał do czynienia z inwestowaniem to wie doskonale, że nie. To fałszywa strona wyłudzająca dane do konta.
- Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym. Tym razem cyberprzestępcy podszywają pod spółkę Polsat. Zainwestowanie środków na poniższej stronie jest równoznaczne z ich utratą! – poinformował na Tweeterze CSIRT KNF. Niestety Polsat to nie pierwsza i nie ostatnia znana firma, pod którą podszywają się cyberprzestępcy.
Wypełniasz ankiety na Facebooku? Uważaj, to może być oszustwo
CSIRT KNF ostrzega o kolejnej próbie oszustwa phishingowego. Atrakcyjna inwestycja? Tak, ale cyberprzestępców w twoje pieniądze. — Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym mającym na celu kradzież środków! Tym razem oszuści przygotowali nowy scenariusz — zamiast fałszywej strony próbują pozyskać dane z wykorzystaniem ankiet na portalu Facebook. Miejcie się na baczności! – informował jakiś czas temu też CSIRT KNF.
Czym jest phishing?
Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.
Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?