Kiedy rozpocząć restrukturyzację firmy budowlanej?
Rosnące koszty materiałów budowlanych, opóźnienia w płatnościach czy niedoszacowanie kosztów robocizny mogą być źródłem poważnych problemów firmy budowlanej. Co robić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być postępowanie restrukturyzacyjne. Dowiedz się, kiedy należy rozważyć restrukturyzację i z jakimi korzyściami się ona wiąże.

- Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
- /
- 23 stycznia 2024
Czym jest niewypłacalność i zagrożenie niewypłacalnością?
Jedną z przesłanek do wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego jest niewypłacalność dłużnika. Czym jest stan niewypłacalności i czym różni się on od zagrożenia niewypłacalnością? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w przepisach prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.
O dłużniku mówi się, że jest on niewypłacalny, gdy utracił on zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych – jego opóźnienia w płatnościach przekraczają 3 miesiące. Jeżeli dłużnik jest osobą prawną, to o jego niewypłacalności mowa jest również wówczas, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku i stan ten utrzymuje się ponad 24 miesiące (art. 11 ustawy Prawo upadłościowe).
Sytuacja dłużnika może też wskazywać, że wkrótce może on stać się niewypłacalny. Wówczas takiego dłużnika określa się jako zagrożonego niewypłacalnością. Przykład? Firma budowlana spodziewa się przegranej w sprawie, którą wytoczyła swojemu kontrahentowi. Jeżeli taki scenariusz się zmaterializuje, jej sytuacja finansowa mocno się zmieni – nie będzie ona w stanie regulować swoich zobowiązań (art. 6 ustawy Prawo restrukturyzacyjne).
Dlaczego restrukturyzacja powinna poprzedzać zmiany w firmie budowlanej?
Gdy firma budowlana znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, jej właściciel może rozważać wprowadzenie różnych zmian. Jednak ten krok powinno poprzedzać wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Dlaczego? Działania prowadzone przez wierzycieli mogą spowodować, że firma nie będzie w stanie odzyskać stabilności finansowej. Tymczasem restrukturyzacja zapewnia przedsiębiorcy czas na zredukowanie kosztów czy wprowadzanie niezbędnych zmian w działalności operacyjnej.
Co oferuje restrukturyzacja firmie budowlanej? Jak można przeczytać na stronie internetowej https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-firmy-budowlanej/, główne korzyści płynące z restrukturyzacji to:
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
- ochrona majątku. Wspomnieć wystarczy o zatrzymaniu egzekucji komorniczych – przedsiębiorca nie musi obawiać się zlicytowania np. maszyn budowlanych;
- ochrona przed wypowiedzeniem umów. Nie ma obawy, że firma budowlana utraci np. dostęp do urządzeń, maszyn czy pojazdów;
- odroczenie w spłacie zobowiązań. Pozwala to skoncentrować wysiłki na realizacji pozyskanych zleceń, a także poprawie działania przedsiębiorstwa;
- możliwość częściowego umorzenia zobowiązań. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie finansowej stabilności (płynności);
- ustalenie nowych zasad spłaty posiadanych zobowiązań. Będą one korzystniejsze dla dłużnika, z realistycznymi założeniami, którym będzie on mógł sprostać.
Który rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego powinna wybrać firma budowlana?
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://lipinskikancelaria.pl/, firma budowlana ma do wyboru kilka rodzajów restrukturyzacji, np. postępowanie o zatwierdzenie układu wraz z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego, przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. To, który rodzaj postępowania będzie najlepszy, zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika – branża nie ma w tym przypadku znaczenia.
Wielu przedsiębiorców z sektora budowlanego nieprzypadkowo wybiera postępowanie o zatwierdzenie układu wraz z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego. Ten rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego jest korzystny z uwagi na czas – restrukturyzację można otworzyć w kilka dni. Dodatkowo przedsiębiorca może skorzystać z ochrony przewidzianej w przepisach prawa restrukturyzacyjnego. Z kolei kancelaria restrukturyzacyjna jest w stanie wesprzeć przedsiębiorstwo w zabezpieczeniu jego interesów – mowa m.in. o dalszym pozyskiwaniu zleceń.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?