Kliknęła „niewinny” link i straciła ponad 10 tysięcy złotych

Kobieta z Jeleniej Góry wystawiła na sprzedaż używaną zmywarkę i dała się oszukać cyberprzestępcy. Z tego powodu straciła ponad 10 tys. złotych.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 kwietnia 2023

Fałszywy link w aukcji

Do jeleniogórskiej policji zgłosiła się kobieta, która została oszukana przez kupującego online. Jeleniogórzanka sprzedawała używaną zmywarkę na marketplacie. Potencjalny kupiec trafił się szybko. Jeleniogórzanka zaczęła z nim rozmawiać na zewnętrznym komunikatorze. 

Cyberprzestępca wysłał jej link w wiadomości, aby potwierdzić wysyłkę. Po kliknięciu z jej konta zniknęło ponad 10 tys. zł. Zorientowała się, dopiero gdy otrzymała wiadomość od banku, że jej konto zostało zablokowane ze względów bezpieczeństwa. A na domiar złego jej dane zostały wykorzystane do zaciągnięcia kredytu.

Nie daj się nabrać na ten phishing na OLX! Cyberprzestępcy oszukują przy przesyłkach OLXNie daj się nabrać na ten phishing na OLX! Cyberprzestępcy oszukują przy przesyłkach OLXDamian Jemioło

Kobieta zgłosiła się na policję w Jeleniej Górze. Policja prowadzi obecnie śledztwo w tej sprawie i apeluje o ostrożność podczas dokonywania transakcji online. Należy unikać otwierania podejrzanych linków, ponieważ cyberprzestępcy mogą w ten sposób wyłudzać nasze dane i wyczyścić nasze konta bankowe.

Apelują o to też same marketplace’y, które walczą z plagom cyberprzestępców (niekoniecznie skutecznie) i starają się ostrzegać swoich użytkowników.

Oszustwo na OLX

Tego typu cyberprzestępstwa są dość popularne na marketplace’ach typu Allegro, OLX itp. Nierzadko oszuści wysyłają linki na maila albo zew. komunikatory, aby np. sprzedający mogli zobaczyć rzekome potwierdzenia wpłaty czy zaakceptować metody wysyłek. Często niczego nieświadomi sprzedający, którzy ekscytują się szybkim sposobem na zdobycie pieniędzy, nie zważają na wszystkie podejrzane problemy.

Odrzucenie płatności przez OLX? Uwaga, to oszustwoOdrzucenie płatności przez OLX? Uwaga, to oszustwoMikołaj Frączak

Oszustwa zdarzają się też i po „drugiej stronie”. Tzn. w kontekście fałszywych aukcji, które wystawiają cyberprzestępcy. Użytkownicy marketplace’ów kupują przedmioty, które nigdy do nich nie docierają. W takich sytuacjach naprawdę trudno coś zrobić. Trzeba mieć się na baczności, robiąc zakupy w internecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!