Klucze, karty dostępu, biometria. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Istnieje wiele form zabezpieczania dostępu do budynków czy wrażliwych informacji. Mowa tutaj np. o kluczach, kartach dostępu czy biometrii. Pytanie tylko, które rozwiązanie jest najlepsze?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 7 listopada 2023

Czy klucze to dobre zabezpieczenie?

Klucze są jednym z najstarszych sposobów zabezpieczania dostępu do różnych miejsc. Współczesne klucze zawdzięczamy brytyjskiemu wynalazcy Josephowi Bramahowi, który stworzył nowoczesny zamek. Wcześniej oczywiście klucze występowały, ale zamki nie miały części ryglujących i układów metalowych składowych dopasowanych do konkretnych kluczy.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Zaletą korzystania z kluczy jest przede wszystkim niska cena oraz prostota obsługi. Każdy z nas wie, jak z nich korzystać. Jednakże istnieje wiele wad tego rozwiązania. W końcu klucze można zgubić lub skopiować. To oznacza, że osoba nieupoważniona może uzyskać dostęp do chronionego obszaru. 

Ponadto, jeśli korzystamy z tradycyjnych kluczy, to nie jesteśmy w stanie śledzić, kto i kiedy korzystał z dostępu. Dlatego też klucze mogą być niewystarczające, jeśli zależy nam na dokładnym monitorowaniu dostępu. Co więcej – w przypadku zabezpieczania wielu zamków różnymi kluczami musimy pilnować nieraz całego pęku.

Są w tym aspekcie rzecz jasna alternatywy w postaci tzw. master key czyli systemu jednego klucza, które opiera się na zakodowanych wkładkach i jednym kluczu ściśle uprawnionym dostępowo. Rzeczony master key dodatkowo można dorobić jedynie w autoryzowanych punktach, a administratorzy systemu mogą stworzyć plan klucza i swobodnie nim zarządzać. To jednak rozwiązanie droższe niż w przypadku tradycyjnych kluczy.

Karty dostępowe – lepsze od kluczy?

Karty dostępu to bardziej zaawansowane rozwiązanie (nie licząc systemów jednego klucza). Są one często wykorzystywane w firmach, instytucjach czy budynkach użyteczności publicznej. Karty dostępu są zazwyczaj bardziej trudne do skopiowania niż tradycyjne klucze, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. 

Ponadto można nimi łatwo zarządzać, przyznając lub odmawiając dostępu różnym osobom w zależności od potrzeb. Jednakże, karty dostępu również mają swoje wady. Przede wszystkim są one podatne na zgubienie lub kradzież, podobnie jak tradycyjne klucze. Dodatkowo technologia kart magnetycznych może być podatna na włamania, co oznacza, że wciąż istnieje ryzyko utraty bezpieczeństwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Biometria – najlepsze rozwiązanie?

Biometria, czyli rozpoznawanie cech fizycznych lub behawioralnych, to technologia, która zdobywa coraz większą popularność. Może to być rozpoznawanie twarzy, odcisków palców, tęczówki oka czy też dłoni. Biometria ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardzo trudne do podrobienia, ponieważ dane biometryczne są unikalne dla każdej osoby. Dzięki temu, ryzyko dostępu nieupoważnionych osób jest minimalizowane. 

Ponadto biometria pozwala na dokładne śledzenie i monitorowanie dostępu. Możemy wiedzieć, kto i kiedy próbował uzyskać dostęp do chronionego obszaru. Warto też wspomnieć, że biometria jest bardzo wygodna w użyciu. Nie trzeba nosić przy sobie kart czy kluczy. Oczywiście – dane biometryczne są zapisywane np. w naszych urządzeniach i teoretycznie istnieje ryzyko ich kradzieży – choć jest to trudniejsze niż w przypadku kluczy czy kart. 

Za kulisami ataków socjotechnicznych. Jak przestępcy przygotowują się do oszustw?Za kulisami ataków socjotechnicznych. Jak przestępcy przygotowują się do oszustw?Katarzyna Leszczak

Dodatkowo biometria może budzić obawy co do prywatności. Ludzie obawiają się, że ich dane biometryczne mogą być wykorzystane w nieodpowiedni sposób. Poza tym technologia biometryczna może być kosztowna w zakupie i utrzymaniu. Pomimo tego, że się rozwija i tanieje, to nadal nie jest to rozwiązanie dostępne dla każdego. Mimo to jest ona prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem w kontekście zabezpieczania pomieszczeń, urządzeń czy danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!