Za kulisami ataków socjotechnicznych. Jak przestępcy przygotowują się do oszustw?

Jak przestępcy przygotowują się do ataków socjotechnicznych? Co kryje się za kulisami tych złożonych oszustw? Proces rozpoczyna się od dogłębnej analizy i planowania, mających na celu identyfikację słabych punktów systemu i potencjalnych ofiar.

  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 31 października 2023

Ataki socjotechniczne są niebezpiecznym zagrożeniem w cyfrowej rzeczywistości. Przestępcy wykorzystują ludzką psychikę, aby wyłudzić dane i pieniądze. Zrozumienie, jak sprawcy przygotowują się do tych oszustw, może pomóc zminimalizować ryzyko i lepiej zabezpieczyć swoje życie online.

Czym są ataki socjotechniczne?

Ataki socjotechniczne to techniki manipulacji psychologicznej, których celem jest oszukanie ludzi i zdobycie od nich poufnych informacji, dostępu do systemów lub przeprowadzenie innych niepożądanych i krzywdzących działań. Często polegają na wykorzystaniu emocji i zaufania. Przykłady ataków socjotechnicznych to między innymi phishing, wyłudzanie haseł, inżynieria społeczna, czy oszustwa telefoniczne.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wybór ofiary

Przestępcy, przed dokonaniem wyboru, przeprowadzają analizę potencjalnych korzyści, jakie mogą odnieść z ataku na daną ofiarę. Często są to dane o charakterze finansowym lub poufne informacje, które mogą przynieść zysk. Przykłady to informacje dotyczące kart płatniczych, dane logowania do kont bankowych prywatnych lub firmowych. Dokładna wiedza o potencjalnej ofierze jest podstawą skutecznego ataku socjotechnicznego.

Zaczynają więc od wyszukania osób lub firm, które mogą posiadać wartościowe informacje lub zasoby finansowe. Im więcej wiedzą na temat swojego celu, tym bardziej spersonalizowany i skuteczny może być atak. Przestępcy starają się również zidentyfikować potencjalne słabe punkty w obronie potencjalnej ofiary. Mogą to być luki w cyberbezpieczeństwie, brak świadomości w zakresie zagrożeń lub zaniedbania w zarządzaniu hasłami.

Dlaczego inteligentni ludzie dają się nabrać? Psychologiczne mechanizmy za inżynierią społecznąDlaczego inteligentni ludzie dają się nabrać? Psychologiczne mechanizmy za inżynierią społeczną Katarzyna Leszczak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na podstawie zebranych informacji manipulatorzy personalizują swoje podejście. Ataki socjotechniczne często wykorzystują informacje, które sprawiają, że ofiara jest bardziej podatna na oszustwa. Personalizacja może polegać na wysyłaniu fałszywych wiadomości od osób, które ofiara zna, lub podjęciu działań bazujących na emocjonalnych więziach.

Planowanie ataku i przeprowadzanie go

Przed przeprowadzeniem ataku, przestępcy analizują zdobyte informacje, opracowują strategię i przygotowują niezbędne narzędzia, takie jak fałszywe strony internetowe czy oprogramowanie szpiegujące. Cyberprzestępcy tworzą strony, które na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne. Profesjonalizm tej taktyki polega na wysokim poziomie dopracowania detali, takich jak loga, certyfikaty SSL i domeny, które mogą zmylić nawet uważnych użytkowników. 

Cyberprzestępcy korzystają również z zaawansowanych technologii, takich jak automatyzacja, machine learning czy sieci VPN, aby ukryć swoją tożsamość i zwiększyć skuteczność swoich ataków. Dlatego też, przeciwdziałanie tym zagrożeniom wymaga zastosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, czy to w domowym, czy firmowym środowisku.

Jak oszuści wykorzystują fałszywe oferty pracy?Jak oszuści wykorzystują fałszywe oferty pracy?Monika Świetlińska

Zacieranie śladów

Po przeprowadzeniu ataku, przestępcy starają się usunąć wszelkie dowody swojej aktywności, aby uniknąć odpowiedzialności prawnej i wykrycia. Często usuwają lub modyfikują logi systemowe i sieciowe, aby zatrzeć ślady swojej aktywności.

W celu zacierania swoich śladów, cyberprzestępcy często korzystają z sieci proxy lub Tor, aby ukryć swoje prawdziwe położenie i tożsamość. Profesjonalne systemy detekcji i odpowiedzi na zagrożenia (EDR) mogą pomóc w identyfikacji takich anonimowych aktywności.

W miarę jak cyberbezpieczeństwo staje się coraz bardziej zaawansowane, ataki socjotechniczne pozostają powszechne ze względu na swoją skuteczność. Warto być przygotowanym i chronić swoje dane, pozostając czujnym i świadomym zagrożeń, które czyhają w wirtualnym świecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!