Komunikatory internetowe a bezpieczeństwo danych i prywatność

Aktualnie ciężko wyobrazić sobie osobę, która nie słyszała o czymś takim jak komunikator internetowy. Przechodząc ulicą w zatłoczonym mieście, zawsze zdołamy ujrzeć osobę, która będzie wpatrzona w swój telefon lub laptop i konwersując w tym czasie z inną osobą oddaloną nawet od kilkaset kilometrów. To czyni komunikatory internetowe bardzo funkcjonalnym i pomocnym narzędziem w naszym codziennym życiu. Ale czy korzystanie z komunikatorów posiada tylko same zalety? Wiele osób nie jest świadoma tego, ile dziennie wysyłanych jest prywatnych wiadomości w takich komunikatorach, co może nieść ze sobą wiele przykrości gdyby ktoś niespodziewanie mógł odczytać nasze wszystkie wiadomości lub bez żadnego problemu sprawdzić nasze dane osobowe.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 17 sierpnia 2023

Czym jest komunikator internetowy?

Komunikator internetowy, krótko mówiąc, jest to program komputerowy lub odpowiednio zaprojektowana aplikacja mobilna dla naszych telefonów, które umożliwiają szybkie oraz natychmiastowe przesyłanie wiadomości, zdjęć, filmów oraz wielu różnych plików obsługiwanych przez dany typ komunikatora. Internetowe komunikatory potrzebują przeważnie również dostępu do łącza internetowego w celu sprawnego posługiwania się nimi. Omawiane komunikatory najczęściej wymagają założenia konta, dzięki czemu każdy z kim będziemy korespondować, będzie wiedział, z kim dokładnie pisze oraz dzięki temu nasi znajomi lub rodzina będą mogli odnaleźć nasz profil w szybki i bezproblemowy sposób.

Zrozumienie bezpieczeństwa danych i prywatności w Internecie

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kiedy mowa o komunikatorach internetowych warto wspomnieć również o kwestii prywatności i bezpieczeństwa danych. Pierwszą ważną sprawą, o której należy pamiętać, wchodząc w świat internetu, jest to, że zamieszczane w nim treści nigdy nie są z niego usuwane, nawet jeżeli usunęlibyśmy je własnoręcznie. Pokazuje to nam, jak należy uważać podczas zamieszczania swoich prywatnych treści, zdjęć lub filmów, chociażby z wakacji, gdyż na dobra sprawę może zobaczyć je każda osoba z dostępem do internetu.Często słyszymy w wiadomościach czy radiu o pewnych atakach hakerskich na różne serwisy internetowe, sklepy produktowe, a w tym na komunikatory internetowe. Z racji tego zakładając konto we wspomnianym już wcześniej komunikatorze, warto postawić na minimalizm i uzupełniać tylko i wyłącznie podstawowe dane osobowe. Warto również unikać częstego udostępniania numeru karty kredytowej lub podawania dokładnej lokalizacji zamieszkania. Te proste wskazówki pomogą zwiększyć bezpieczeństwo danych i prywatność w internecie, a jeżeli chcesz uzyskać więcej sprawdzonych porad, należałoby zapoznać się z treściami na stronie — https://isportal.pl/.

WhatsApp — jako jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie

Pewnie nie raz zażyło Ci się usłyszeć o czymś takim jak WhatsApp. Jest to jeden z większych internetowych komunikatorów, który znacznie zdobył popularności w ostatnich latach, a już zwłaszcza po wybuchu epidemii wirusa COVID-19, gdzie ludzie byli zmuszeni zacząć komunikować się ze sobą zdalnie.WhatsApp uważany jest za jednego z najbezpieczniejszych komunikatorów, co czyni go atrakcyjnym wśród osób poszukujących bezpieczeństwa danych w internecie. Ale co posiada WhatsApp, dzięki czemu nasze dane mogą czuć się bezpieczne?

Kopia wiadomości WhatsApp — czym ona jest?

Kopia wiadomości WhatsApp czy też inaczej kopia zapasowa, o której możemy dowiedzieć się znacznie więcej na https://isportal.pl/kopia-zapasowa-whatsapp/, ma na celu zabezpieczyć nasze dane przed ewentualny włamaniem i kradzieżą konta lub uszkodzeniem naszego urządzenia. Kopie w WhatsApp i innych komunikatorach najczęściej zapisywane są w dyskach internetowych tzw. chmurze. Proces ten jest powszechny w wielu firmach oferujących komunikatory za sprawą dużej pojemności dysku w chmurze oraz prostego i szybszego dostępu. Z racji tego mając na uwadze wszelkie zdarzenia losowe takie jak uszkodzenie urządzenie, zakup nowego smartfona czy chociażby utrata dostępu do konta należałoby stworzyć kopie zapasowe naszych konwersacji oraz wiadomości w celu zabezpieczenia swoich treści, oraz bezproblemowego powrotu do nich w każdym momencie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!