Jak zabezpieczyć stronę internetową?

Tysiące podstron ze spamem, nielegalna treść, wirus, zniszczona reputacja i utraceni klienci – to tylko niektóre konsekwencje ataku na stronę WWW. Przeważnie nie jest tak, że internetowi przestępcy obierają dany serwis jako cel i łamią zabezpieczenia. Z reguły dochodzi do masowych włamań wskutek znalezienia dziury, np. w popularnym pluginie do danego systemu CMS. Jak zabezpieczyć witrynę, aby zmniejszyć ryzyko takiego zdarzenia?

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 30 sierpnia 2023

Cyberbezpieczeństwo – statystyki

Zapewnienie bezpieczeństwa danych w sieci jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją przedsiębiorcy. Wiele biznesów opiera się na sprzedaży online. Atak na serwis, który spowoduje kilkugodzinną niedostępność witryny, może się wiązać z ogromnymi stratami. W 2022 roku aż 71% organizacji padło ofiarą ataków ransomware. 71% wszystkich takich działań w sieci ma cele finansowe. Dziennie atakowanych jest około 30 tys. serwisów, a 43% cyberataków dosięga małych firm. Cyberprzestępczość kosztuje 6 bilionów dolarów rocznie i koszty te wciąż rosną. Specjaliści prognozują, że w ciągu pięciu lat zwiększą się nawet o 15%. Do 2025 r. cyberprzestępczość ma kosztować świat około 10,5 biliona dolarów rocznie. Ataki na strony WWW to poważny problem. W jednej chwili może dojść do przejęcia milionów danych.

Konsekwencje takich działań bywają wręcz niewyobrażalne, czego przykładem jest Colonial Pipeline. W 2021 roku miał miejsce największy atak na infrastrukturę w Stanach Zjednoczonych. Zaatakowano rurociąg zarządzany przez Colonial Pipeline, który transportował benzynę w południowo-wschodniej części USA. Złośliwe oprogramowanie zainfekowało system kontrolujący przepływ ropy, skutkiem czego firma musiała wstrzymać działanie rurociągu. Zapłaciła okup w wysokości 4,4 miliona dolarów za pośrednictwem Bitcoin, ale system i tak był wyłączony przez wiele tygodni.

W najbardziej dotkniętym stanie w USA, Wirginii, 71% stacji benzynowych nie miało przez pewien czas paliwa. Nie ustalono, kto odpowiadał za atak. Co zrobić, aby ograniczyć ryzyko włamania?

Strona WWW – jak ją zabezpieczyć?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie istnieje sposób, który da Ci gwarancję bezpieczeństwa witryny. Jak widzisz, nawet ogromne instytucje czasem nie potrafią poradzić sobie z internetowymi przestępcami. Natomiast takie ataki mają inny charakter niż te, które dotykają małych firm. Ich ryzyko możesz ograniczyć do minimum. Jak to zrobić?

Regularnie aktualizuj oprogramowanie strony

Zdecydowana większość popularnych systemów CMS jest wciąż aktualizowana. To oznacza, że wdrażane są nowe rozwiązania i eliminowane błędy, które mogłyby być dla przestępców sposobem na włamanie. Jeśli korzystasz z aktualnych wersji systemu, zmniejszasz ryzyko zhakowania witryny. Jak podaje W3techs, w dalszym ciągu w sieci działa wiele stron korzystających z wersji systemu WordPress oznaczonych numerami 2, 3, 4 i 5, a tymczasem od dawna dostępny jest WP 6. Nie popełniaj tego błędu – regularnie aktualizuj oprogramowanie witryny. Niemniej, w przypadku tego CMS-a, do włamań dochodzi przeważnie nie przez system, a pluginy i motywy.Poza tym znaczenie ma także wykonawca strony WWW. Jeśli to doświadczona firma, to odpowiednio zabezpieczy witrynę. Dowiedz się więcej: https://smartbees.pl/uslugi/tworzenie-stron-wordpress.

Nie używaj starych motywów i pluginów

Posiadanie starszych wersji oprogramowania to najczęstsza przyczyna włamań do popularnych systemów CMS. Jeśli plugin lub motyw od lat nie były aktualizowane, możesz korzystać z dziurawej wersji. Kiedy okazuje się, że występuje w nich błąd, który umożliwia włamanie, w ciągu doby tysiące serwisów może zostać automatycznie zhakowanych. Zdarza się, że takie problemy są wykrywane w najnowszych wersjach. Wtedy ważne jest jak najszybsze zainstalowanie aktualizacji, którą twórcy powinni natychmiast udostępnić. Zazwyczaj reagują ekspresowo.

Przykład? Pracownik firmy Patchstack, Rafie Muhammad, 2 maja b.r. odkrył lukę w pluginie Advanced Custom Fields i zgłosił ją dostawcy – firmie Delicious Brains. Kilka dni później pojawiła się poprawiona wersja wtyczki. Zaleca się natychmiastową aktualizację co najmniej do wersji 6.1.6.

Używaj trudnych haseł

Wydawać by się mogło, że ta kwestia jest dosyć oczywista. Każde kolejne badanie przeprowadzone przez firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem potwierdza, że tak nie jest. Z badania Safety Detectives wynika, że najpopularniejsze hasła w poszczególnych krajach są następujące:

  • USA – password,
  • Niemcy – 123456,
  • Rosja – qwerty,
  • Francja – azerty,
  • Włochy – 123456,
  • Hiszpania – 123456.

Jeśli używasz któregoś z tych haseł, bardzo ryzykujesz. A jakie jest najpopularniejsze w Polsce? Jak wynika z analizy ExpressVPN – zaq12wsx. Odgadnięcie takich haseł nie wymaga nawet specjalistycznego oprogramowania – włamać może się przypadkowa osoba, szczególnie jeśli używasz w panelu administracyjnym loginu admin. Ponadto pamiętaj, aby nie ustanawiać tych samych haseł we wszystkich serwisach. Jeśli te dane zostaną wykradzione, to mogą być wykorzystane do prób logowania na innych stronach. Jakie są najlepsze hasła? Korzystaj z małych i dużych liter, cyfr, a także znaków specjalnych. Dzięki temu utrudnisz ich złamanie.

Skanuj witrynę pod kątem wirusów

Dostępne są różne metody, które umożliwiają bieżące monitorowanie stanu witryny, blokowanie zagrożeń i informowanie administratora, kiedy coś się dzieje. W przypadku systemu WordPress takim rozwiązaniem jest Sucuri – plugin, który skanuje witrynę. Otrzymasz powiadomienie, jeśli dojdzie do modyfikacji plików, które tworzą rdzeń strony. Dowiesz się o nieudanych próbach logowania do panelu administracyjnego serwisu, a także, kiedy zostaną podjęte aktywności w systemie, np. dodane pliki, wpisy lub pluginy. To pozwoli Ci szybko zareagować.

Warto korzystać z bezpłatnych skanerów, dzięki którym również możesz wykryć, że coś się dzieje, zanim dojdzie do poważnych szkód. Do takich rozwiązań należą SiteLock Free Website Scanner, Astra Security, SiteGuarding, Quttera czy MalCare.

Zainstaluj certyfikat SSL

Z tego rozwiązania korzysta już ponad 80% serwisów, ale dalej możesz trafić w sieci na takie, które przeglądarka Chrome oznacza jako niezabezpieczone. Jeśli witryna ma zainstalowany certyfikat SSL, to jej adres zaczyna się od https://, a nie od http://. Przede wszystkim dzięki temu dane przesyłane między urządzeniem użytkownika są szyfrowane, co oznacza, że nie mogą być zmienione ani przejęte przez internetowych przestępców. To jedno z podstawowych zabezpieczeń stron. Ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale również konwersję w sklepach WWW i widoczność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google.

Wybierz hosting z systemem antywirusowym

Przykładem hostingu z systemem antywirusowym jest Imunify360. To rozwiązanie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję i dba o bezpieczeństwo danych na serwerze. Powstrzymuje znane złośliwe oprogramowanie.

To tylko niektóre sposoby na zabezpieczenie witryny. Bez względu na nie pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowej witryny – tak na wszelki wypadek!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!