Nowe regulacje dla taksówek zamawianych przez aplikacje

Nowe przepisy dotyczące zamawiania taksówek przez aplikacje weszły w życie, wprowadzając dokładną weryfikację tożsamości kierowców, ich uprawnień do kierowania pojazdem oraz niekaralności. Zmiany te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów i są odpowiedzią na doniesienia o napaściach o charakterze seksualnym.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 25 września 2023

Weryfikacja kierowców 

Kiedy aplikacje do zamawiania taksówek zyskały na popularności, bezpieczeństwo pasażerów stało się priorytetem. Właśnie dlatego wprowadzono nowe przepisy dotyczące weryfikacji kierowców. Ale co dokładnie oznaczają te zmiany dla kierowców i firm taksówkarskich?

Jakie zagrożenia niosą ze sobą aplikacje mobilne?Jakie zagrożenia niosą ze sobą aplikacje mobilne?Mikołaj Frączak

Po pierwsze, każdy, kto chce zostać kierowcą w firmie oferującej usługi przewozu osób za pośrednictwem aplikacji, musi osobiście stawić się w siedzibie przedsiębiorstwa. To ważny krok w kierunku zapewnienia, że osoba, która chce zostać kierowcą, jest tym, za kogo się podaje. Dzięki temu eliminuje się ryzyko fałszywych tożsamości czy prób oszustwa.

Po drugie, firma ma obowiązek dokładnie sprawdzić tożsamość kandydata. Obejmuje to nie tylko weryfikację dokumentów tożsamości, ale także zrobienie zdjęcia, które będzie przechowywane w bazie danych firmy. Ponadto kandydat musi przedstawić dowody na to, że ma odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdem, czyli ważne prawo jazdy. Sprawdzenie niekaralności jest kolejnym krokiem w kierunku zapewnienia, że kierowca jest godny zaufania i nie stanowi zagrożenia dla pasażerów.

Odpowiedzialność firm w kontekście przetwarzania danych kierowców

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek przechowywania informacji o kierowcach przez okres 5 lat od momentu zakończenia współpracy. To ważne z kilku powodów. Po pierwsze, umożliwia to firmom weryfikację historii współpracy z danym kierowcą w przypadku ewentualnych sporów czy reklamacji ze strony klientów. Po drugie, stanowi zabezpieczenie w sytuacji, gdyby kierowca chciał ponownie nawiązać współpracę z firmą.

Możliwość wymiany danych między przedsiębiorcami to kolejny krok w kierunku zwiększenia transparentności w branży. Dzięki temu firmy mogą szybko weryfikować doświadczenie i historię pracy kierowcy w innych firmach, co znacząco przyspiesza proces rekrutacji. Ponadto, taka wymiana informacji może pomóc w wykrywaniu i zapobieganiu oszustwom, takim jak podawanie fałszywych referencji czy zatajanie informacji o wcześniejszych incydentach na drodze.

Czy dane w aplikacjach Google Play są bezpieczne? Teraz już będziecie wiedziećCzy dane w aplikacjach Google Play są bezpieczne? Teraz już będziecie wiedziećMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Transparentność w przetwarzaniu i wymianie danych o kierowcach przekłada się bezpośrednio na zaufanie klientów. Pasażerowie chcą mieć pewność, że korzystają z usług profesjonalnych i sprawdzonych kierowców. Dlatego odpowiedzialność firm w zakresie zarządzania danymi jest tak ważna. Odpowiednie przechowywanie i wymiana informacji między przedsiębiorcami to nie tylko zgodność z prawem, ale także budowanie pozytywnego wizerunku firmy na rynku.

Polskie prawo jazdy – nowy wymóg

Od 17 czerwca 2024 r. wszyscy kierowcy pracujący w firmach świadczących usługi przewozu osób za pośrednictwem aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. To ważna zmiana, która ma na celu zapewnienie, że wszyscy kierowcy są dobrze zaznajomieni z polskimi przepisami ruchu drogowego i zasadami bezpieczeństwa.

Nowa era odpowiedzialności w branży przewozowej

W kontekście rosnącej popularności usług przewozowych zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych oraz pojawiających się niepokojących doniesień o naruszeniach bezpieczeństwa pasażerów, rząd zdecydował się na wprowadzenie surowszych regulacji prawnych. Kluczowym elementem tych zmian jest zaostrzenie kar dla przedsiębiorców i kierowców naruszających obowiązki wynikające z ustawy.

Przedsiębiorcy, którzy działają jako pośrednicy w przewozach osób, muszą być teraz bardziej ostrożni niż kiedykolwiek wcześniej. Naruszenie obowiązków przewidzianych ustawą może skutkować surowymi karami finansowymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o obowiązki związane z weryfikacją kierowców, zapewnieniem bezpieczeństwa pasażerów oraz przestrzeganiem standardów jakości usług.

9(18) 2023 SECURITY MAGAZINE9(18) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Nie tylko przedsiębiorcy, ale także kierowcy muszą liczyć się z konsekwencjami naruszenia obowiązków. Obejmują one m.in. posiadanie odpowiednich uprawnień do kierowania pojazdem, przestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. Naruszenie tych obowiązków może skutkować nie tylko karami finansowymi, ale także zawieszeniem czy nawet odebraniem licencji na wykonywanie zawodu.

Zaostrzenie kar ma na celu odstraszenie potencjalnych przestępców oraz zwiększenie odpowiedzialności w branży. Kary mogą sięgać nawet 1 mln zł, co jest znaczącym obciążeniem finansowym zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i dla indywidualnych kierowców. Tak surowe kary mają na celu podkreślenie powagi naruszeń i ich potencjalnych konsekwencji dla bezpieczeństwa pasażerów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!