Kradzież i usunięcie danych: jak postąpić w takiej sytuacji?

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 18 października 2023

Dlaczego niezbędna jest ochrona danych?

Jest niezwykle ważna z wielu powodów. Przede wszystkim związane jest to z prywatnością i poufnością informacji, zwłaszcza w przypadku danych nieosobowych, które mogą zawierać tajemnice przemysłowe, plany biznesowe czy inne poufne treści. Kradzież lub usunięcie może prowadzić do ich nieuprawnionego wykorzystania, co stanowi bardzo duże zagrożenie zarówno dla firm, jak i jednostek.

Utrata danych nieosobowych, takich jak dane finansowe czy operacyjne, może prowadzić do przerw w działalności, strat finansowych. Takie naruszenia mogą też negatywnie wpłynąć na reputację i zaufanie firm i organizacji publicznych. Klienci i partnerzy biznesowi mogą stracić zaufanie do podmiotu, który nie zapewnia odpowiedniego poziomu ochrony ich danych. Dodatkowo, istnieją przepisy prawne i regulacje, które nakładają na firmy obowiązek ochrony danych nieosobowych, co sprawia, że ich naruszenie może prowadzić do konsekwencji prawnych.

Dane stanowią niezwykle cenne źródło informacji, które mogą być wykorzystane do analizy i podejmowania decyzji biznesowych. Ich utrata lub uszkodzenie może ograniczyć zdolność firmy do innowacji i rozwoju, zwiększa także ryzyko zagrożeń ze strony konkurencji.

W dzisiejszym świecie, gdzie cyberprzestępczość jest powszechna, ochrona danych przed kradzieżą lub usunięciem jest niezbędna. Przestępcy często próbują włamać się do systemów informatycznych, aby kraść lub niszczyć dane.

Zarządzanie danymi to kluczowe elementy dla zachowania ich integralności, uniknięcia strat pieniężnych, czy wizerunkowych.

Kradzież danych lub nośników: co robić?

Postępowanie w przypadku kradzieży danych lub nośników danych jest nieodzownym elementem zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Przede wszystkim konieczne jest niezwłoczne powiadomienie odpowiednich organów ścigania oraz wewnętrznych działów bezpieczeństwa firmy. Szybka reakcja jest kluczowa dla odzyskania danych lub sprzętu oraz identyfikacji sprawców. Ważne jest też podjęcie działań prawnych przeciwko sprawcom kradzieży danych — to krok w kierunku skutecznego ścigania osób odpowiedzialnych za incydent.

Trzeba też przeprowadzić wnikliwą analizę bezpieczeństwa, mającej na celu identyfikację potencjalnych słabych punktów w systemach i procedurach. Zapewnienie, że pozostałe dane są bezpieczne przed potencjalnymi próbami kradzieży jest oznaką odpowiedzialności w biznesie, tak samo, jak powiadomienie klientów.

Kolejny ważny krok to zmiana haseł dostępu do systemów, które były narażone na ryzyko w wyniku kradzieży: ta czynność zabezpieczy pozostałe dane przed kolejnym nieautoryzowanym dostępem.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

Uruchomienie monitoringu ruchu sieciowego oraz aktywności systemowej w celu wykrycia podejrzanej aktywności lub dalszych prób nieautoryzowanego dostępu. Trzeba też przeprowadzić konsultacje z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa: W przypadku poważnych incydentów związanym z kradzieżą danych — mogą pomóc zidentyfikować przyczyny incydentu oraz opracować strategię działań.

Dokładna analiza sposobu, w jaki doszło do kradzieży danych, jest niezbędna w celu uniknięcia podobnych incydentów w przyszłości. Wskazane jest uwzględnienie czynników zarówno technicznych, jak i ludzkich, takich jak socjotechniczne techniki manipulacji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po wystąpieniu incydentu związanego z kradzieżą nośników, czy danych konieczne jest aktualizowanie i zaostrzanie polityk bezpieczeństwa w organizacji. Zwiększona świadomość pracowników w zakresie zagrożeń jest również bardzo ważna.

Usunięcie danych: jakie rozwiązania można wdrożyć?

W dobie cyfrowego życia, zagrożenie utraty danych – czy to w wyniku przypadkowych zdarzeń, czy celowych działań – staje się coraz bardziej palącym problemem. Skasowane pliki, zniszczone nośniki danych czy działania złośliwego oprogramowania stwarzają realne ryzyko utraty cennych informacji. Dlatego ochrona i odpowiednie procedury odzyskiwania danych stają się nieodłączną częścią dzisiejszej rzeczywistości cyfrowej.

Jeśli usunięcie danych było przypadkowe, istnieje kilka możliwych rozwiązań. Jeżeli wcześniej regularnie tworzono kopie zapasowe swoich danych (co jest dziś nie tylko zalecane, ale niezbędne) istnieje powód do optymizmu. Takie działanie jest często skutecznym sposobem na odzyskanie utraconych plików. To obejmuje proces przywracania plików na komputerze lub korzystanie z usług chmurowych.

Odzyskiwanie usuniętych plików to kolejne narzędzie w walce. Na rynku dostępne są specjalistyczne programy, które pozwalają na próbę odzyskania przypadkowo usuniętych plików. Te narzędzia są kompatybilne zarówno z systemem Windows, jak i macOS. Warto jednak to zadanie pozostawić specjalistom, aby nie stracić szansy na uratowanie danych.

W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?Jan Wróblewski

Kluczowym krokiem jest jednak unikanie zapisywania nowych informacji na dysku. Nowe dane mogą bowiem nadpisać miejsce, w którym znajdowały się utracone pliki. 

W przypadku nieprzypadkowego usunięcia danych, takiego jak działanie złośliwego oprogramowania lub ataku osób trzecich istnieją środki ostrożności, by nie dochodziło do wspomnianych sytuacji. Gdy jednak nastąpią — należy zachować spokój i podejmować przemyślane działania — stres jest złym doradcą. Unikanie pochopnych decyzji oraz zgłoszenie incydentu odpowiednim organom ścigania i dostawcom internetowym to kolejne kroki w kierunku odzyskania danych i zidentyfikowania sprawców. Konieczne jest także powiadomienie o zdarzeniu osób, których dane dotyczą.

Ważne jest również zabezpieczenie swoich urządzeń przed dalszymi incydentami. Odpowiednia ochrona komputerów i urządzeń mobilnych pomaga unikać kolejnych ataków i utraty danych.

Po odzyskaniu danych lub usunięciu potencjalnych zagrożeń warto wdrożyć środki ostrożności, aby uniknąć powtórzenia się sytuacji w przyszłości. Regularne tworzenie kopii zapasowych i śledzenie najlepszych praktyk w zakresie ochrony danych pomaga minimalizować ryzyko utraty cennych informacji. W obliczu cyfrowego życia warto być gotowym na każdą ewentualność i działać zgodnie z planem w razie utraty danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!