Kto odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie pracy?
Bezpieczeństwo i higiena pracy to kwestie niezwykle istotne w każdym miejscu, gdzie ludzie wykonują swoje obowiązki zawodowe. Tylko kto tak naprawdę ponosi odpowiedzialność za BHP w firmie?
- Damian Jemioło
- /
- 20 listopada 2023
BHP w firmie
Bezpieczeństwo i higiena pracy to ogół norm prawnych mających na celu zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków, bez narażania ich życia czy zdrowia. Zgodnie z Kodeksem pracy w artykule 207, to pracodawca ma na sobie ciężar odpowiedzialności za zapewnienie bezpiecznych warunków pracy oraz przestrzeganie zasad higieny.
11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska
Nie oznacza to jednak, że odpowiedzialność ta jest jednostronna i nie może być rozłożona na inne osoby w firmie. Kiedy pracodawca powierza pewne obowiązki kierującym pracownikami, ci natomiast otrzymują część odpowiedzialności za bezpieczeństwo w swoim obszarze.
Zgodnie z przepisami prawa, osoby kierujące pracownikami są zobowiązane do znajomości przepisów o ochronie pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kto odpowiada za BHP w firmie?
Dyrektor szkoły, czy nauczyciel będący kierownikiem placówki oświatowej, również ponosi pełną odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim miejscu pracy. To oni są kluczowymi decydentami w kwestiach związanych z bezpieczeństwem uczniów i personelu szkoły.
Znaczącą rolę w zakresie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy odgrywa także służba BHP. Choć nie jest ona podmiotem decyzyjnym, to jednak jest kluczowym organem doradczym i kontrolnym dla pracodawcy. Służba BHP ma obowiązek rzetelnego wykonywania powierzonych jej zadań i odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników.
Przepisy prawa nakładają również obowiązki na pracowników. Każdy z nich zobowiązany jest do przestrzegania ustalonej organizacji i porządku w miejscu pracy oraz przestrzegania przepisów BHP. Niedostosowanie się do nich może skutkować konsekwencjami dla pracownika, takimi jak upomnienia, nagany czy nawet kary pieniężne.
Jeśli pracodawca nie dopełnia swoich obowiązków w zakresie BHP i przez to naraża pracowników na niebezpieczeństwo, może podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat lub karze grzywny.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Kto przeprowadza kontrole BHP?
Przeprowadzający kontrole stanu BHP są organami zewnętrznymi, takimi jak Państwowa Inspekcja Pracy oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna, które mają prawo kontrolować i nadzorować pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Z kolei w przypadku bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych kontrole przeprowadzane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Innymi publicznymi instytucjami kontroli warunków pracy są m.in.: urzędy morskie, górnicze czy nadzór budowlany.
Szkolenia z BHP? Obowiązek
Na pracodawcy leży też obowiązek przeprowadzania szkoleń BHP, zaznajamiania pracowników z przepisami oraz zasadami, wydawanie szczegółowych instrukcji i wskazówek, a także dostarczanie nieodpłatnych środków ochrony indywidualnej, np. odzieży ochronnej.
BHP podczas pracy zdalnejMikołaj Frączak
Co więcej – po przyjęciu nowej osoby do firmy, pracodawca ma obowiązek zapewnić jej szkolenie w zakresie BHP przed dopuszczeniem jej do pracy. Odbycie takiego szkolenia musi być potwierdzone na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?