Lekarze mogli sprawdzić wszystkie Twoje dane. Co z bezpieczeństwem?

Z powodu luk w systemie gabinet.gov.pl – lekarze tylko dzięki numerowi PESEL mogli sprawdzić wszystkie dane pacjentów. Jak do tego doszło?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 25 sierpnia 2023

Lekarze mogli sprawdzić Twoje dane

Oprogramowanie gabinet.gov.pl znalazł się w centrum uwagi z powodu luki, która pozwalała lekarzom na dostęp do historii choroby pacjenta przy użyciu tylko numeru PESEL. Ta sytuacja stawia pod znakiem zapytania kwestie bezpieczeństwa i poufności informacji medycznych w Polsce.

Na co musi zwrócić uwagę pacjent, przychodząc do lekarza?Na co musi zwrócić uwagę pacjent, przychodząc do lekarza? Rafał Stępniewski

Według doniesień „Faktów” TVN wystarczyło wpisać numer PESEL pacjenta w systemie gabinet.gov.pl, a lekarz mógł uzyskać dostęp do całej historii leków przepisanych danej osobie. System ten zawierał również wrażliwe informacje, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz listę leków wraz z datami ich przepisania i wykupienia.

Odkrycie to podnosi poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa pacjentów. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Łukasz Jankowski, zaznaczył, że to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Incydent ten ujawnił słabe punkty w systemie gabinet.gov.pl oraz w zarządzaniu dostępem do wrażliwych informacji medycznych.

Gabinet.gov.pl wadliwy?

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, w odpowiedzi na tę sytuację, podkreślił, że wrażliwe dane medyczne powinny być dostępne jedynie dla lekarzy odpowiedzialnych za opiekę nad danym pacjentem. Wskazał też, że pacjenci powinni być informowani, kiedy i przez kogo są przeglądane ich informacje medyczne. To kluczowe, aby zbudować zaufanie i zapewnić ochronę danych osobowych.

Warto zaznaczyć, że za kwestie związane z bezpieczeństwem i cyfryzacją systemów służby zdrowia w Polsce odpowiada Ministerstwo Zdrowia, jak i również Ministerstwo Cyfryzacji. Sytuacja ta podnosi kwestie zarządzania, ochrony danych i odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo.

Z powodu luki Ministerstwo Zdrowia czasowo zawiesiło lekarzom i pielęgniarkom dostęp do informacji na temat leków przyjmowanych przez pacjentów na podstawie numeru PESEL. Trudno to jednak nazwać rozwiązaniem na dłuższą metę.

Cyfrowy lekarz pierwszego kontaktu. Jak lekarze korzystają ze smartfonów?Cyfrowy lekarz pierwszego kontaktu. Jak lekarze korzystają ze smartfonów?Michał Górecki

W obliczu narastających zagrożeń dla poufności danych medycznych pacjentów, ważne jest, aby władze odpowiedzialne za systemy zdrowia podejmowały skuteczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony informacji medycznych. Ponadto pacjenci również powinni być świadomi swoich praw dotyczących poufności swoich danych i wiedzieć, jakie kroki podjąć w przypadku naruszenia ich bezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!