Niewiele osób w UE ma poczucie, że w pełni kontroluje swoje dane

Sprawdzono, czy użytkownicy w Unii Europejskiej mają poczucie pełnej kontroli nad swoimi danymi udostępnionymi w Internecie. Raport „Special Eurobarometer 487a” pokazuje, że takich Europejczyków jest niewielu, znacznie więcej nie jest pewna lub jest przekonana, że nie mają żadnego wpływu na upublicznione informacje o sobie.

Niewiele osób w UE ma poczucie, że w pełni kontroluje swoje dane
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 29 października 2019

Wyniki raportu „Special Eurobarometer 487a”

Jedynie 14% badanych ma poczucie, że w pełni kontrolują udostępnione informacje. Z kolei51% osób ma wrażenie, że jedynie częściowo może kontrolować swoje dane w Internecie. O braku pełnej kontroli nad informacjami przekazywanych online jest przekonanych aż 30% osób

Dodatkowo 3% respondentów uważa, że poziom kontroli nad danymi zależy od strony lub aplikacji, za której pośrednictwem przekazywane są swoje dane. Jedynie 2% pytanych przyznało, że w ogóle nie wie, czy ma jakąkolwiek kontrolę nad tym, co o sobie udostępnia w sieci.

Aż 62% respondentów, którzy twierdzą, że nie mają pełnej kontroli nad swoimi danymi w Internecie, jest tym faktem zaniepokojona, a 16% bardzo zaniepokojona. 

Zbieranie i przetwarzanie danych osobowych

Co ciekawe, 35% respondentów w badaniu Eurobarometru stwierdziło, że jest czasami informowanych o zasadach, na jakich zbierane są ich dane i dalej przetwarzane, 21% badanych uważa, że są rzadko o tym informowani przez administratorów, a aż 13% wskazuje, że nie są nigdy informowani o zbieraniu i przetwarzaniu danych. 

22% ankietowanych twierdzi, że są zawsze informowani o zasadach zbierania i przetwarzania danych.

Niska świadomość na temat zbierania i przetwarzania danych oraz tego, jak zmienić lub je usunąć wynika również stąd, że użytkownicy nie zawsze czytają informacje przekazywane przez administratorów. Dlatego też internauci nie wiedzą, po co i w jakim celu zbierane są ich dane w konkretnym serwisie internetowym. To również wpływa na to, że użytkownik nie wie, gdzie w razie potrzeby zwrócić się ze swoimi żądaniami dotyczącymi np. przetwarzania jego danych osobowych. 

Badanie Eurobarometru wskazuje, że jedynie 13% użytkowników czyta w całości politykę prywatności, 47% internautów czyta jedynie częściowo, a 37% badanych nie robi tego w ogóle.

Klauzule informacyjne

Można się zastanowić, dlaczego aż tylu internautów nie czyta polityki prywatności. Badanie również objęło to pytanie i użytkownicy wskazywali bardzo różne przyczyny: 

  • 66% twierdzi, że przekazywane informacje są zbyt długie,

  • dla 31% takie informacje są niezrozumiałe,

  • 17% internautów wystarczy, że zobaczą, że dany serwis posiada politykę prywatności,

  • 15% uważa, że prawo chroni ich w każdym przypadku. 

Znalazły się też głosy, które twierdzą, że polityka prywatności jest dla nich nieistotna, a niektórzy użytkownicy są przekonani, że administratorzy i tak nie przestrzegają zasad zawartych w takich informacjach.

– Spełnienia przez administratora obowiązku informacyjnego jest kluczowe dla realizacji praw osób, których dane są przetwarzane. Informacje m.in. o tym, kto jest administratorem, jak się skontaktować z IOD czy na jakich zasadach i przy pomocy jakich narzędzi można edytować swoje dane lub usunąć konto z danego serwisu, powinny być pokazane w sposób prosty. Przekaz musi być zrozumiały dla odbiorcy – tego wymaga RODO. Bez tego trudno jest więc mówić o prawidłowym spełnieniu obowiązku informacyjnego. W rezultacie osoby, których dane są przetwarzane nie mogą w pełni skorzystać z praw, jakie daje im RODO – powiedziała Monika Młotkiewicz, Dyrektor Zespołu Współpracy z Administratorami Danych w UODO.

Polscy użytkownicy w badaniu

Świadomość rodaków nie stoi na najniższym poziomie! Ponad ¾ internautów uważa, że ma pełną lub częściową kontrolę nad swoimi danymi. W poprzedniej edycji tego badania nastąpił wzrost o 4 punkty procentowe na tym obszarze.

Mimo wszystko aż 54% badanych Polaków jest zaniepokojona brakiem pełnej kontroli nad swoimi danymi w sieci.

Jeżeli chodzi o czytanie klauzul informacyjnych, niestety jest trochę gorzej. Tylko 12% polskich użytkowników twierdzi, że w pełni czyta informacje o ochronie prywatności, 48% czyta jedynie częściowo, a 36% nie czyta polityki prywatności w ogóle. Dlaczego? Najczęstszym powodem pomijania informacji o zbieraniu i przetwarzaniu danych jest to, że przekazywane informacje są po prostu za długie, a dla 27% badanych klauzule informacyjne są niejasne i niezrozumiałe.

Anonimowość w Internecie?

Wyniki raportu „Special Eurobarometer 487a” skomentował Krzysztof Król — główny specjalista w Zespole Analiz i Strategii w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych. Zwraca uwagę, że poruszanie się w internecie musi wiązać się z refleksją przed udostępnianiem swoich danych osobowych, np. w mediach społecznościowych, poprzez różne formularze na stronach www. 

– Takie dane nie tylko mogą bardzo wiele o nas mówić osobom, których w ogóle nie znamy, ale mogą zostać przechwycone przez innych użytkowników sieci. Przy udostępnianiu danych osobowych w Internecie może się zdarzyć, że stracimy nad nimi kontrolę. Może dojść do tego, że inni je powielą i wówczas nie zawsze możemy sprostować informacje na nasz temat, gdy są nieprawdziwe lub nieaktualne albo po prostu je usunąć

Przyznaje również, że korzystanie z internetu nie jest anonimowe — strony internetowe gromadzą różnorodne dane np. potrzebnych do profilowania reklam lub w celach statystycznych. Dlatego dodaje: 

– Warto wcześniej zorientować się, jaki wpływ mamy na nasze dane przy korzystaniu z różnych usług online. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
ISO 54001. Co to jest?
ISO

ISO 54001. Co to jest?

Na rynku istnieje wiele różnych norm zarządzania jakością, jakie dokładnie opisuje standard ISO. Jednym z nich jest norma 54001, z którą jednak nie spotykamy się zbyt często. Czym wyróżnia...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!