Nowe zasady oceny zdrowia kierowców

Wprowadzane przez Parlament Europejski zmiany w prawie drogowym to odpowiedź na niepokojące statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez UE,  w wyniku zdarzeń drogowych ginie grupo ponad 20 tys. osób.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 28 marca 2024

Czego będą dotyczyć zmiany?

Zmiany w prawie, które planuje wprowadzić Unia Europejska dla wszystkich członków wspólnoty, dotyczą między innymi zasad oceny zdrowia kierowców. Założenie jest takie, aby to kierowcy sami oceniali swoją zdolność do prowadzenia pojazdów, jednak państwa członkowskie mogą wymagać od nich przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich. To elastyczne podejście ma na celu zapewnienie, że za „kółkiem” będą znajdować się osoby zdolne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, bez narzucania jednolitych wymogów na całej Unii.

Ministerstwo Cyfryzacji wdraża tymczasowe prawo jazdy w mObywatelMinisterstwo Cyfryzacji wdraża tymczasowe prawo jazdy w mObywatel Joanna Gościńska

Kolejna zmiana dotyczy okresowej wymiany prawa jazdy. Dla większości kierowców ten okres wyniesie 15 lat. Cel takiej zmiany jest prosty. Chodzi o regularne potwierdzanie  zdolności kierowców do prowadzenia pojazdów. Taki zapis na sens i realnie wpłynie na bezpieczeństwo na drogach, ponieważ przedłużenia uprawnień nie otrzymają osoby starsze, które niedowidzą, niedosłyszą oraz mają spowolnione reakcje na to, co dzieje się wokół nich.

Parlament Europejski wprowadził także specjalne ograniczenia dla młodych kierowców, w tym dwuletni okres próbny, który zakłada obniżony limit alkoholu we krwi i surowsze kary za niebezpieczną jazdę. Ponadto młodzi kierowcy nie będą mogli także samodzielnie prowadzić pojazdu w godzinach nocnych.  Dlaczego? Bo UE uznało, że jest to szczególnie niebezpieczna pora, która wymaga od kierowcy większego doświadczenia.

Automatyczna utrata prawa jazdy, gdy…

Kolejną zmianą, której chce Parlament Europejski jest automatyczna utrata prawa jazdy w momencie, kiedy kierowca przekroczy o 30 km/h dozwoloną prędkość. Co więcej, informacja, o takim zdarzeniu będzie wpisywana do Europejskiego Prawa jazdy, co sprawi, że delikwent nie będzie mógł prowadzić samochodu na terenie całej Unii europejskiej.

Prawem jazdy w mObywatelu wylegitymujesz się na terenie UEPrawem jazdy w mObywatelu wylegitymujesz się na terenie UEJoanna Gościńska

Informacja o czasowym zatrzymaniu prawa jazdy trafi do Europejskiej Sieci Praw Jazdy (RESPER), czyli specjalnego systemu spinającego kraje UE. W ten sposób zakaz wydany np. w Polsce będzie obowiązywał we wszystkich państwach Unii. Zaproponowany mechanizm przewiduje, że służby będą miały 10 dni roboczych na informowanie się o dyskwalifikacji danego kierowcy i kolejne 15 dni na decyzję, czy zakaz prowadzenia pojazdów będzie obowiązywał w całej Unii. Przy czym kierowca o decyzji ma dowiedzieć się w ciągu 7 dni.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dodatkowo zaostrzone zostaną przepisy dotyczące ścigania wykroczeń drogowych popełnionych za granicą. Umożliwi to skuteczniejsze pociąganie do odpowiedzialności osób, które dopuszczają się naruszeń poza granicami swojego kraju.

Chodzi o świadomość kierowców

Te rozwiązania mają na celu nie tylko bezpośrednią poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale także zwiększenie świadomości kierowców odnośnie konsekwencji nieodpowiedzialnej jazdy. Zmiany te odzwierciedlają dążenie Unii Europejskiej do stworzenia jednolitego i bardziej rygorystycznego systemu prawnego, który przyczyni się do redukcji liczby wypadków drogowych i zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa na drogach.

Unia Europejska stawia zatem na prewencję, edukację i zaostrzenie kar, aby adresować problem bezpieczeństwa drogowego w sposób holistyczny. Zmiany te są wynikiem analizy obecnych wyzwań i potrzeb, a ich realizacja może znacząco przyczynić się do poprawy sytuacji na drogach w całej Europie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!