Prawem jazdy w mObywatelu wylegitymujesz się na terenie UE

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca wypożyczalnie aut do dołączenia do testów planowanego rozwiązania. Celem działań jest wypracowanie transgranicznego prawa jazdy, które będzie honorowane na terenie całej Unii Europejskiej. Elektroniczne prawo jazdy jest jednym z sześciu przypadków użycia w pilotażu cyfrowego Europejskiego portfela tożsamości.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 20 grudnia 2023

19 krajów UE i Ukraina 

Konsorcjum składa się z 19 krajów Unii Europejskiej oraz Ukrainy, a jego celem w ramach Large Scale Pilot jest wdrożenie pilotażowego transgranicznego portfela cyfrowego.  Dlaczego warto dołączyć do programu? Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji, proponowane rozwiązanie daje przede wszystkim bezpieczeństwo. Ponadto właściciele wypożyczalni aut będą mogli swoich zagranicznych klientów obsługiwać o wiele szybciej i wygodniej. Dołączając do projektu można znać się również liderem innowacji, co w dzisiejszym, szybko rozwijającym się świecie, ma ogromne znaczenie. 

Co zostanie przetestowane?

Obecnie pilotaż nowego programy już trwa. Jego planowe zakończenie to kwiecień 2025 roku. W ramach projektu zaplanowano pilotażowe przetestowanie portfela w 6 przypadkach użycia:

  • dostęp do e-usług rządowych,
  • otwarcie rachunku bankowego,
  • rejestracja karty SIM,
  • mobilne prawo jazdy,
  • podpis elektroniczny,
  • e-recepty.

Polska jest jednym z uczestników projektu POTENTIAL (PilOTs for EuropeaN digiTal Identity wALlet). Jest to jeden z projektów wspieranych przez Komisję Europejską – jego celem jest pilotażowe uruchomienie i przetestowanie działania europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. EDIW uprości m.in. korzystanie z e-usług rządowych, rejestrację kart SIM czy realizację e-recepty.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

W projekcie bierze udział ponad 140 podmiotów publicznych i prywatnych z 19 krajów członkowskich UE oraz Ukraina. Już niedługo każdy obywatel i przedsiębiorca działający na terenie Unii Europejskiej będzie mógł używać cyfrowego portfela, aby wygodnie załatwiać codzienne sprawy administracyjne i korzystać z usług publicznych. 

W ramach projektu zaplanowano pilotażowe przetestowanie portfela w 6 przypadkach użycia: 

  • dostęp do e-usług rządowych,
  • otwarcie rachunku bankowego,
  • rejestracja karty SIM,
  • mobilne prawo jazdy,
  • podpis elektroniczny,
  • e-recepty.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Portfele cyfrowe mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie korzystają z różnych usług i zarządzają swoją tożsamością cyfrową – mogą zapewnić więcej prywatności i kontroli nad naszymi danymi osobowymi.

Prototyp portfela

Komisja Europejska udostępni prototyp unijnego portfela tożsamości cyfrowej (EUDI) zgodnie z proponowanym rozporządzeniem w sprawie europejskiej tożsamości cyfrowej. Wniosek ma na celu umożliwienie obywatelom i przedsiębiorstwom Europy udostępniania danych dotyczących tożsamości w bezpieczny i wygodny sposób.

Unia Europejska dała przykład. Inne kraje chcą USB-CUnia Europejska dała przykład. Inne kraje chcą USB-CMartyna Kowalska

Prototypowy portfel zakupiony w ramach Programu Cyfrowa Europa:

  • służy do testowania i informowania o specyfikacjach opracowanych przez państwa członkowskie w ścisłej współpracy z Komisją, jako wspólny zestaw narzędzi UE do wdrażania unijnego portfela tożsamości cyfrowej;
  • zostanie przetestowany w szeregu programów pilotażowych na dużą skalę obejmujących różne sektory, takie jak opieka zdrowotna, usługi finansowe, edukacja i transport;
  • zostaną udostępnione do ponownego wykorzystania przez państwa członkowskie, projekty pilotażowe i innych autorów jako oprogramowanie typu open source.
  • Wstępna wersja implementacji referencyjnej zostanie udostępniona na Github wraz z pierwszą pełną wersją wspólnego zestawu narzędzi UE do wdrożenia unijny portfel tożsamości cyfrowej we wrześniu 2023 r.

Piloci na dużą skalę

Przed wdrożeniem w państwach członkowskich unijny portfel tożsamości cyfrowej jest pilotażowo realizowany w ramach czterech dużych projektów rozpoczętych 1 kwietnia 2023 r. Celem tych projektów jest przetestowanie portfeli tożsamości cyfrowej w rzeczywistych scenariuszach obejmujących różne sektory. W projekcie weźmie udział ponad 250 prywatnych przedsiębiorstw i organów publicznych z 25 państw członkowskich oraz Norwegii, Islandii i Ukrainy.

W szczególności zbadano jedenaście przypadków użycia:

  • Dostęp do usług rządowych: Bezpieczny dostęp do cyfrowych usług publicznych, takich jak ubieganie się o paszport lub prawo jazdy, składanie zeznań podatkowych lub uzyskiwanie dostępu do informacji o zabezpieczeniu społecznym.
  • Otwieranie rachunku bankowego: Weryfikacja tożsamości użytkownika podczas otwierania internetowego rachunku bankowego, eliminująca konieczność wielokrotnego podawania przez użytkownika swoich danych osobowych
  • Rejestracja karty SIM: Dowód tożsamości na potrzeby umów dotyczących kart SIM przedpłaconych i abonamentowych (rejestracja i aktywacja), ograniczający oszustwa i koszty dla operatorów sieci komórkowych.Rejestracja karty SIM: Dowód tożsamości na potrzeby umów dotyczących kart SIM przedpłaconych i post-paid (rejestracja i aktywacja), ograniczający oszustwa i koszty dla operatorów sieci komórkowych.Rejestracja karty SIM: a>
  • Przenośne prawo jazdy: Przechowywanie i prezentacja mobilnego prawa jazdy zarówno w interakcjach internetowych, jak i fizycznych, np. kierowca udostępnia swoje prawo jazdy na poboczu drogi.
  • Podpisywanie umów: Tworzenie bezpiecznych podpisów cyfrowych do podpisywania umów online, eliminując potrzebę stosowania dokumentów papierowych i podpisów fizycznych.
  • Realizacja recept: Przekazywanie aptekom szczegółów recept i inicjowanie wydawania produktów medycznych.
  • Podróżowanie: Prezentowanie informacji z dokumentów podróży (np. paszportu, wizy i innych) użytkownika, umożliwiając szybki i łatwy dostęp podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku i odprawę celną.
  • Organizacyjne tożsamości cyfrowe: Potwierdzanie, że jesteś prawowitym przedstawicielem organizacji.
  •  Płatności: Weryfikacja tożsamości użytkownika podczas inicjowania płatności online.
  •  Certyfikat wykształcenia: dowód posiadania dokumentów potwierdzających wykształcenie, takich jak dyplomy, stopnie naukowe i certyfikaty ułatwiające ubieganie się o pracę lub dalszą edukację.
  •  Dostęp do świadczeń zabezpieczenia społecznego: Unijny portfel tożsamości cyfrowej może służyć do bezpiecznego dostępu do informacji i świadczeń związanych z zabezpieczeniem społecznym użytkownika, takich jak świadczenia emerytalne lub rentowe. Można go również wykorzystać do ułatwienia swobodnego przemieszczania się poprzez przechowywanie dokumentów takich jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  • Każdy pilot będzie korzystał z komponentów wdrożenia referencyjnego opracowanego przez Komisję Europejską i przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa, przyjazność i interoperacyjność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!