Oszustwo brushing. Jak postępować, gdy otrzymasz darmową przesyłkę?

Trwa sezon zakupów świątecznych. Niestety, w tym okresie internetowi oszuści chcą wykorzystać Twoją aktywność, by wyłudzić dane i Cię okraść. Warto pamiętać, że okres przedświąteczny to czas wzmożonej aktywności phisherów i oszustów stosujących tzw. brushing scam, czyli wysyłanie niespodziewanych, darmowych paczek. Co zrobić, gdy otrzymasz taką przesyłkę? Czy wiąże się to z ryzykiem i czy musisz ją odesłać?

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 21 grudnia 2023

Brushing scam – czym jest?

Podczas zakupów online łatwo jest stracić kontrolę nad zamówieniami, ale czasem niechciane paczki pod drzwiami nie są przypadkiem. Są częścią złośliwego planu zwanego brushing scamem. Oszust w ramach brushing scamu znajduje Twoje dane (nazwisko i adres) w sieci i wysyła Ci darmowe towary, których nie zamówiłeś.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Dlaczego to robią? Oszuści mogą tworzyć konta na platformach internetowych i publikować fałszywe recenzje w Twoim imieniu, by nieuczciwie podnieść oceny sprzedawców lub sklepów internetowych, zwiększając sprzedaż produktów będących scamem.

Pamiętaj, że te działania są często elementem większego oszustwa, a wysyłanie niechcianych towarów jest nielegalne w wielu krajach, w tym w USA.

Jak działa brushing scam?

Sklepy internetowe i sprzedawcy cenią sobie pozytywne recenzje klientów. Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują to, sprzedając tanie produkty i podróbki.

Oszust w ramach brushing scamu najpierw wyszukuje dane potencjalnych odbiorców, takie jak nazwiska i adresy. Informacje te mogą zdobyć online, odwiedzając strony brokerów danych lub przez nielegalne metody, jak przeglądanie baz danych o wyciekach.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Następnie, mając te dane, otwierają konta w sklepach internetowych lub na rynkach i kupują własne towary, tworząc „zweryfikowane” konta sprzedawców. Towary są wysyłane do niczego niepodejrzewających osób. Oszuści piszą fałszywe recenzje w Twoim imieniu, zwiększając sprzedaż niskiej jakości towarów.

Przykład brushing scamu

W tym roku stacja ABC7 Chicago poinformowała o brushing scamie, którego ofiarą padł jeden z jej pracowników. Pracownik otrzymał czerwone pudełko z biżuterią od Cartiera, której nigdy nie zamówił. Zespół ABC7 odkrył, że nie był jedyną osobą, która otrzymała tajemnicze dostawy pierścieni Cartiera.

- Może to być, na przykład, podrobiony szalik Burberry wysłany do Ciebie; strzeż się każdego projektanta, który pojawi się na Twoim progu – powiedział Todd Kossow, dyrektor biura FTC Midwest Region w Chicago, dodając: - Nikt nigdy nie wyśle Ci za darmo gadżetów znanych projektantów, a fałszywy pierścionek jest częścią tak zwanego oszustwa związanego z brushing scam.

Trzy sygnały ostrzegawcze brushing scamu

  1. Otrzymujesz towar, którego nie zamówiłeś.
  2. Opakowanie wygląda na legalne, ale brakuje prawidłowego adresu zwrotnego i danych kontaktowych.
  3. Twoje imię i nazwisko pojawia się w recenzjach produktów, których nie kupiłeś.

Co zrobić z niechcianą paczką?

Możesz zatrzymać darmową przesyłkę, ale masz kilka opcji:

Jakie kroki możesz podjąć po otrzymaniu podejrzanego e-maila o zwrocie podatku?Jakie kroki możesz podjąć po otrzymaniu podejrzanego e-maila o zwrocie podatku?Damian Jemioło

  • Zachowaj darmowy prezent lub paczkę.
  • Pozbądź się jej. Jeśli otworzyłeś opakowanie i nie chcesz go zatrzymać, możesz je wyrzucić. Uważaj na potencjalne szkody. Jeśli otrzymasz paczkę z nasionami z Chin, zniszcz je bezpiecznie.
  • Odeślij przesyłkę, jeśli jest oznaczona adresem zwrotnym.

Zespół Bitdefender radzi, by nigdy nie dzwonić do sprzedawcy, jeśli znajdziesz jego numer, gdyż oszuści mogą próbować wydobyć więcej poufnych informacji.

Jak postępować z niechcianą paczką?

Darmowe paczki mogą zagrozić Twoim danym, tożsamości i bezpieczeństwu. Co robić, gdy otrzymasz niechcianą paczkę?

  • Nigdy nie płać za niechciane towary.
  • Powiadom platformę e-commerce – np. Amazon, eBay lub innych sprzedawców.
  • Złóż raport o oszustwie i poproś o usunięcie fałszywych recenzji wystawionych na Twoje nazwisko.
  • Powiadom lokalne władze, jeśli paczka zawiera podejrzaną zawartość.
  • Monitoruj konta internetowe i finansowe pod kątem podejrzanych działań.

- Jeśli otrzymasz darmową paczkę z podejrzaną zawartością, to znak, że Twoje dane mogły wyciec do sieci. Pamiętaj, że skoro oszuści mają Twoje dane osobowe i adres, to mogą mieć także Twój adres e-mail oraz hasła. Dlatego w takiej sytuacji warto, jak najszybciej zmienić wszystkie hasła, a także zadbać o zabezpieczenie antywirusowe, którym obejmiesz wszystkie urządzenia, z których korzystasz – powiedział Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!