Nowy model sztucznej inteligencji od Meta

Kilka dni temu, 13 czerwca Meta ogłosiła ciekawą informację. Firma, która jest właścicielem Facebooka, Instagrama i popularnych komunikatorów Whatsapp i Messenger przedstawiła nowy model sztucznej inteligencji (AI). Został on stworzony zgodnie z zupełnie odmienną filozofią od dotychczasowych modeli językowych. Model ten nosi nazwę I-JEPA. Wyróżnia się na rynku tym, że nie wymaga podpowiedzi ani wskazówek. Całkowicie samodzielnie dedukuje to, co obserwuje.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 czerwca 2023

Na czym polega fenomen I-JEPA?

Image Joint Embedding Predictive Architecture (I-JEPA), bo tak został nazwany model AI od Meta, stanowi przede wszystkim realizację wizji Yanna LeCuna, lidera zespołu ds. sztucznej inteligencji w Meta. W zeszłym roku LeCun podzielił się swoją wizją modelu nauki, który przezwycięża ograniczenia dotychczasowych, nawet najbardziej zaawansowanych, modeli. Istotą jego koncepcji jest uczenie się poprzez tworzenie wewnętrznych modeli zewnętrznego świata.

6(15) 2023 SECURITY MAGAZINE6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Do tej pory modele sztucznej inteligencji, otrzymując fragment obrazka, starały się odgadnąć, co znajduje się na ukrytych jego częściach poprzez przewidywanie zawartości kolejnych pikseli. Innymi słowy, poszukiwały podobnego wzorca obrazka i uzupełniały go.

Jak działa I-JEPA? 

W przypadku I-JEPA, model ten nie wyszukuje analogicznych obrazów w swojej bazie danych. Zamiast tego, na podstawie zdobytej dotychczas wiedzy, interpretuje, co znajduje się na danym obrazie. Model ten potrafi dedukować, co powinno znaleźć się na dalszych fragmentach obrazka, bazując na swoim wewnętrznym rozumieniu. Przykładowo, jeśli otrzyma fragment obrazka przedstawiającego pysk psa, I-JEPA będzie potrafił go uzupełnić tak, aby widoczne było całe zwierzę. Nie dzieje się to dzięki wiedzy na temat konkretnych pikseli, lecz dzięki intuicyjnemu zrozumieniu, jak wygląda cały pies.

6(15) 2023 SECURITY MAGAZINE6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W kontekście I-JEPA, nie skupia się na drobiazgowym detalu. Model ten prognozuje obrazy na abstrakcyjnym poziomie, zamiast dokładnie ustalać wartość każdego piksela. Dzięki temu unika się generatywnego podejścia, które prowadziłoby do tworzenia uogólnionych treści. Tworzone przez I-JEPA obrazy nie są schematyczne ani szablonowe. 

Czy AI potrafi myśleć abstrakcyjnie? 

Największą zaletą I-JEPA, zgodnie z intencją jego twórców, jest fakt, że ma ona charakter bardziej subiektywny niż matematyczny, odzwierciedlając sposób ludzkiego myślenia. Poprzez eliminację informacji dotyczących pojedynczych pikseli, model ten eliminuje również zbędny szum informacyjny, który zakłóca interpretację i generowanie obrazów przez modele generatywne.

Rywalizacja człowieka z AI czy AI z człowiekiem? Popularność ChatGPTRywalizacja człowieka z AI czy AI z człowiekiem? Popularność ChatGPTMonika Świetlińska

Nowy model stworzony przez firmę Meta jest w stanie przechwytywać obrazy, włączając w to również ruchome obrazy w filmach, i dokładnie analizować ich głębię oraz położenie obiektów. Model ten potrafi identyfikować i klasyfikować poszczególne obiekty na filmie bez konieczności szczegółowej analizy pikseli. Według ekspertów z Meta, im więcej obrazów obserwuje I-JEPA, tym lepiej będzie budować swoje wewnętrzne pojęcie o zewnętrznym świecie. Co istotne, narzędzie samo nadzoruje swój rozwój i nie wykorzystuje oznakowanych obrazów zawierających opisy ich zawartości.

Specjaliści z Meta zapowiadają, że będą rozwijać ten projekt. W planach mają przede wszystkim rozwinięcie zdolności modelu do pracy z danymi tekstowo-wizualnymi oraz danymi wideo. Nam zostaje z zainteresowaniem obserwować kolejne kroki firmy i być ciekawym efektów jej pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!