Odszkodowanie za szkodę całkowitą – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

W przypadku, gdy pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku zdarzenia drogowego i nie nadaje się do naprawy lub jest ona nieopłacalna, ubezpieczyciel może orzec szkodę całkowitą. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, czy jest to dla nich korzystne rozwiązanie. Przekonaj się, kiedy towarzystwo może ją orzec oraz w jaki sposób napisać odwołanie od tej decyzji, jeśli jest ona niesłuszna.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 15 września 2024

Szkoda całkowita – co to jest?

Za szkodę całkowitą uznaje się uszkodzenie pojazdu w takim stopniu, że jego dalsze użytkowanie nie jest możliwe. Jest to także sytuacja, gdy koszty naprawy przewyższą aktualną wartość rynkową samochodu. W praktyce oznacza to, że właściciel za przywrócenie auta do odpowiedniego stanu zapłaci więcej, niż mógłby uzyskać za jego sprzedaż.

Co ważne, szkoda całkowita może zostać orzeczona zarówno z OC, jak i AC, czyli autocasco. W tym drugim przypadku dzieje się jednak tak najczęściej, gdy koszty naprawy są wyższe niż 70% wartości rynkowej auta na dzień powstania szkody (lub w chwili ustalania wysokości odszkodowania).

Szkoda całkowita z OC – jak przebiega procedura jej orzekania?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego właściciel pojazdu, który uległ uszkodzeniu, powinien wybrać, czy chce, aby pojazd został naprawiony (przywrócony do stanu poprzedniego) czy też otrzymać odpowiednie odszkodowanie. Jeśli jednak to pierwsze rozwiązanie nie jest możliwe ze względu na nadmierne trudności lub koszty, to roszczenie poszkodowanego musi ograniczyć się wyłącznie do świadczenia pieniężnego.

Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego, w wyniku którego Twój samochód ulegnie uszkodzeniu z winy innego kierowcy, jak najszybciej zgłoś się do ubezpieczyciela sprawcy. Prześlij niezbędne dokumenty, takie jak oświadczenie o zdarzeniu, protokół policyjny (jeśli była wzywana na miejsce), a także dane pojazdu. Możesz również dołączyć fotografie uszkodzonego samochodu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Następnym krokiem będzie ocena powstałych szkód przeprowadzana przez rzeczoznawcę. Na tej podstawie zostanie obliczona kwota należnego odszkodowania. Stosowana jest metoda dyferencyjna polegająca na tym, że od wartości rynkowej pojazdu na dzień powstania szkody lub przygotowywania kalkulacji odejmuje się wartość wraku.

Szkoda całkowita z AC – w jaki sposób się ją oblicza?

Jak już wiesz, za szkodę całkowitą w przypadku AC może być uznane uszkodzenie samochodu, którego naprawa jest droższa niż 70% wartości auta. Wcześniej przeprowadzana jest kalkulacja, która najczęściej nie uwzględnia amortyzacji części zamiennych, zużycia ogumienia czy elementów układu wydechowego. Wysokość odszkodowania z AC jest obliczana tak samo, jak w przypadku OC, czyli z wykorzystaniem metody dyferencyjnej.

Co zrobić w przypadku wątpliwości co rzetelnej oceny szkody całkowitej?

Dla właściciela pojazdu orzeczenie szkody całkowitej nie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do ubezpieczyciela taka decyzja wiąże się z dodatkowymi problemami. Przede wszystkim pojawia się pytanie, czy wartość auta została właściwie oszacowana. Może zdarzyć się, że towarzystwo przy orzekaniu szkody całkowitej i wysokości odszkodowania, zawyża cenę wraku. Otrzymana kwota może być więc zbyt niska, aby kupić za nią samochód w takiej samej klasie.

Jeśli masz wątpliwości co do oszacowanych kosztów naprawy, możesz wnioskować u ubezpieczyciela, aby przedstawił Ci:

  • kalkulację naprawy,
  • wycenę pojazdu.

Pierwszy dokument powinien zawierać przede wszystkim wyszczególnione działania niezbędne do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed zdarzenia, a także listę części zamiennych wraz z ich cenami. Wycena powinna Ci wskazać, w jaki sposób została oszacowana wartość Twojego pojazdu przed i po stłuczce lub wypadku.

Nie zgadzasz się ze szkodą całkowitą? Napisz odwołanie od decyzji ubezpieczyciela!

Jeśli uważasz, że wycena przy szkodzie całkowitej została sporządzona nieprawidłowo i należy Ci się wyższa kwota odszkodowania, skorzystaj z możliwości odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Warto to zrobić, gdyż towarzystwo nie może zostawić Twoich uwag bez odpowiedzi. Będzie musiało się do nich odnieść i przedstawić własne argumenty.

Jak napisać skuteczne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? Przede wszystkim sprawdź swoje podstawy do takiego działania. Możesz przeprowadzić wycenę kosztów naprawy czy wartości pojazdu we własnym zakresie. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy doświadczonego i wykwalifikowanego prawnika, który wskaże Ci dostępne opcje. Odwołanie da Ci szansę na to, że wycena zostanie sporządzona na nowo, tym razem na Twoją korzyść i zgodnie ze stanem faktycznym.

Szkoda całkowita może być zlikwidowana zarówno w ramach OC, jak i AC.  Wszystko zależy od tego, kto był sprawcą zdarzenia, w wyniku którego auto uległo uszkodzeniu. W przypadku pierwszej z polis dotyczy to sytuacji, gdy samochód nie nadaje się do dalszego użytkowania lub koszty jego naprawy przewyższają aktualną wartość. Przy AC szkoda całkowita zazwyczaj ma miejsce, gdy wydatki związane usunięciem uszkodzeń przewyższają 70% ceny rynkowej auta.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!