Otwarcie Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu „Digital Europe”

 W październiku został uruchomiony Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) dla programu „Cyfrowa Europa” („Digital Europe”). KPK został stworzony po to, aby wszyscy zainteresowani obywatele i instytucje mogły czerpać wiedzę z wiarygodnego źródła o celach, zasadach i efektach Programu, a także by ułatwić potencjalnym Beneficjentom płynne włączenie się w budowę, wdrażanie oraz rozwój strategicznych na skalę europejską projektów w obszarze cyfryzacji.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 18 października 2023

Potrzebna jest dogłębna analiza

- KPK dla programu „Cyfrowa Europa” otwieramy we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Komisją Europejską. To jeden z nielicznych tak dużych unijnych programów, który do tej pory był wdrażany jedynie z poziomu Brukseli. Przed Krajowym Punktem Kontaktowym stoją wyzwania w postaci dotarcia do potencjalnych wnioskodawców z Polski oraz wspierania budowania partnerstw międzynarodowych. Do tego potrzebna jest dogłębna analiza i „rozgryzienie” skomplikowanego i wielowątkowego programu w taki sposób, aby podać informacje o nim w przystępny i zrozumiały sposób wszystkim zainteresowanym. Jako Instytucja, która zajmuje się od lat alokacją Funduszy Europejskich, byliśmy naturalnym kandydatem do tego przedsięwzięcia – powiedział Wojciech Szajnar, Dyrektor CPPC.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

W ramach roli Krajowego Punktu Kontaktowego, Centrum Projektów Polska Cyfrowa poprowadzi dedykowaną Programowi stronę internetową, będzie organizowało spotkania informacyjne oraz warsztatowe, a także konsultacje indywidualne. Rzetelne i bezstronne doradztwo będzie odbywało się we współpracy m.in. z Komisją Europejską i innymi instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie programu. Krajowy Punkt Kontaktowy będzie zatem znaczącym wsparciem w pozyskaniu środków na realizację projektów.

7,5 mld euro na wspieranie cyfrowej transformacji Europy

Program „Digital Europe” zakłada m. in. budowę ogólnoeuropejskiej infrastruktury dla obliczeń wielkiej skali (w tym z wykorzystaniem technologii kwantowych), budowę wspólnych i interoperacyjnych baz danych w kluczowych sektorach, umożliwienie testowania i rozwoju technologii sztucznej inteligencji, wzmacnianie cyberbezpieczeństwa, rozwój zaawansowanych umiejętności cyfrowych. To również szereg inicjatyw dotyczących cyfryzacji sektora publicznego i przedsiębiorstw.

Beneficjentami tych działań będą obywatele, przedsiębiorcy oraz kraje Europy. Na realizację programu zarezerwowano ok. 7,5 mld EUR w budżecie UE na lata 2021-2027. Środki te są programowane i przyznawane przez Komisję Europejską w naborach otwartych dla wszystkich krajów UE i krajów stowarzyszonych.

Revolut wprowadza darmowe przelewy natychmiastoweRevolut wprowadza darmowe przelewy natychmiastoweAnna Petynia-Kawa

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Program nie dubluje celów i działań określonych w krajowych programach operacyjnych wspierających rozwój cyfrowy, a zdecydowanie je uzupełnia poprzez wspieranie rozwoju najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów ogólnoeuropejskich, które mają przynieść korzyści dla obywateli Europy oraz zapewnić konkurencyjną pozycję Europy na mapie świata.

Czym jest program Digital Europe?

Program Digital Europe ma na celu wspieranie procesu cyfrowej transformacji europejskiej gospodarki, europejskiego przemysłu i społeczeństwa, zapewnienie płynących z niej korzyści obywatelom, organom administracji publicznej i przedsiębiorstwom w całej Unii, jak również zwiększenie konkurencyjności Europy w światowej gospodarce cyfrowej.

Program wzmacnia kluczowe zdolności cyfrowe Unii Europejskiej poprzez finansowe wsparcie dla takich zagadnień jak: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, obliczenia wielkiej skali, tworzenie wspólnych przestrzeni danych. Poza rozwojem technologii Program wspiera ich interoperacyjność oraz najlepsze wykorzystanie w krytycznych sektorach jak: energetyka, klimat, środowisko naturalne, produkcja, zdrowie.

„Cyfrowa Europa” ma również na celu rozwój zaawansowanych umiejętności cyfrowych.Transformacja cyfrowa, obok zielonej transformacji, to kluczowy priorytet Unii Europejskiej. Digital Europe to program finansowy UE dysponujący budżetem w wysokości 7,5 mld euro na lata 2021-2027

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!