Proste nawyki, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo w sieci

Cyberprzestępczość to coraz poważniejsze zagrożenie i tyczy się każdego – zarówno organizacje, jak i prywatne osoby. Jednak kilka prostych nawyków może znacząco wpłynąć na Twoje cyberbezpieczeństwo.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 18 października 2023

Antywirus? Ciągle go potrzebujesz

Wśród ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa coraz częściej podnosi się temat konieczności korzystania z antywirusów. Czy nadal ich potrzebujemy i czy chronią nas tak skutecznie? W zasadzie – tak. Praktycznie każde urządzenie podpięte do internetu jest zagrożone wirusami. 

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

I antywirusy mogą nam pomóc ochronić się przynajmniej przed częścią z nich. Czy chronią w 100%? Oczywiście, że nie. Nic tak naprawdę nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jednak dobry antywirus może stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed cyberprzestępcami. Dlatego nadal warto z nich korzystać.

Hasła – unikalne i często zmieniane

8-znakowe hasła są już passé – i bardzo dobrze. W końcu eksperyment przeprowadzony przez Sama Croleya pokazał, że zestawienie 8 kart graficznych GeForce RTX 4090 pozwala na złamanie standardowego, 8-znakowego hasła w… 48 minut. 

Chcesz być bezpieczny w sieci? Korzystaj z unikalnych, rozbudowanych haseł. Takie powinny zawierać przynajmniej kilkanaście RÓŻNYCH znaków, tj. wliczając także znaki interpunkcyjne, diakrytyczne, cyfry itp. Warto jest je również regularnie zmieniać i korzystać z menedżerów haseł. Co jakiś czas można też sprawdzić, czy nasze hasło wyciekło, np. korzystając ze strony haveibeenpwned.com.  

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie korzystaj z funkcji „zapisz hasło” w przeglądarkach

A skoro już wspominamy o hasłach – większość przeglądarek oferuje opcję zapisywania haseł, co jest wygodne, ale bardzo ryzykowne. Cyberprzestępcy mogą w bardzo łatwy i szybki sposób pozyskać dane dostępowe zapisane w przeglądarkach. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem są wspomniane programy do zarządzania dostępami – menedżery haseł. 

Użyj uwierzytelniania wieloskładnikowego

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to dodatkowa warstwa ochrony Twoich kont. Nawet jeśli cyberprzestępca zna Twoje dane dostępowe, to uwierzytelnianie wieloskładnikowe może uniemożliwić mu przejęcie Twojego konta, albo przynajmniej wysłać Ci alert, że coś dzieje się nie tak. 

Tam, gdzie tylko jest to możliwe – korzystaj z wieloskładnikowego uwierzytelniania. Mogą to być kody wysyłane na maila, SMS-y, czy potwierdzenia w aplikacjach mobilnych, a nawet zewnętrzne klucze USB, które musisz wpiąć do urządzenia w celu weryfikacji. Wszystko to może pomóc w zabezpieczeniu Twoich kont.

Dbaj o kopie zapasowe

Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o swoje cyberbezpieczeństwo, zawsze istnieje ryzyko utraty danych. Dlatego ważne jest, abyś regularnie tworzył kopie zapasowe swoich najważniejszych ważnych plików. 

Jakie są najnowsze trendy w atakach socjotechnicznych?Jakie są najnowsze trendy w atakach socjotechnicznych?Damian Jemioło

Kopie powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu, do którego złośliwe oprogramowanie nie ma dostępu. W ten sposób nawet w przypadku ataku ransomware, czy awarii sprzętu, będziesz mieli dostęp do swoich danych.

Jak widzisz – naprawdę nie trzeba wiele, aby choć trochę zwiększyć swoją ochronę przed cyberzagrożeniami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!