Polak Europejskim Inspektorem Danych Osobowych

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego wybrała 26 listopada Wojciecha Wiewiórowskiego na stanowisko Europejskiego Inspektora Danych Osobowych. Nominację musi zatwierdzić jeszcze Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego.

  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 27 listopada 2019

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego wybrałą 26 listopada Wojciecha Wiewiórowskiego na stanowisko Europejskiego Inspektora Danych Osobowych. Nominację musi zatwierdzić jeszcze Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego.

Podczas głosowania na stanowisko Europejskiego Inspektora Danych Osobowych Polak otrzymał  najwięcej głosów; miał dwóch kontrkandydatów — Francuza i Węgra. 

Wojciech Wiewiórowski jest prawnikiem. Od prawie dekady jest związany z tematyką ochrony danych osobowych. W latach 2010-2014 pełnił funkcję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Polsce (funkcja GIODO z dniem 25 maja 2018 roku zastąpiona nazwą Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Od 2014 roku był zastępcą Europejskiego Inspektora Danych Osobowych, a od sierpnia 2019 pełnił obowiązki Europejskiego Inspektora Danych Osobowych. 

Zadania Europejskiego Inspektora Danych Osobowych

Główną odpowiedzialnością Europejskiego Inspektora Danych Osobowych jest zapewnienie spójnej polityki ochrony danych osobowych w całej Unii Europejskiej. Osoba na tym stanowisku czuwa nad prawidłowym przetwarzaniem danych osobowych przez unijne instytucje, współpracuje z poszczególnymi krajowymi jednostkami w w państwach Unii, nadzorującymi procesy przetwarzania danych, zajmuje się doradztwem organom UE w kwestiach związanych z przetwarzaniem danych, prowadzi dochodzenia i zajmuje się różnego rodzaju skargami dotyczącymi naruszeń w obszarze przetwarzania danych osobowych, a także monitoruje nowe technologie pod kątem ich wpływu na ochronę danych. 

Unijny inspektor nadzoruje pracę dwóch jednostek organizacyjnych: 

  • Działu Nadzoru i Egzekwowania Prawa — odpowiedzialnego za ocenę unijnych instytucji pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych,

  • Działu Polityki i Konsultacji — zajmującego się doradztwem w sprawie nowych aktów prawnych.

Kadencja Europejskiego Inspektora Danych Osobowych twa 5 lat. 

Jak złożyć skargę do Europejskiego Inspektora Danych Osobowych?

Jeśli stwierdzisz, że jakakolwiek organ unijna narusza prawo do poszanowania prywatności, możesz poinformować o tym fakcie inspektora ochrony danych konkretnej instytucji unijnej, w której doszło do nadużycia. Lista inspektorów dostępna TUTAJ.

Dopiero w kolejnym kroku — jeśli nie zgodzisz się z decyzją inspektora poszczególnej instytucji UE — możesz zwrócić się do Europejskiego Inspektora Danych Osobowych. Skargę należy złożyć za pomocą formularza dostępnego TUTAJ.

Jeśli osoba skarżąca nie zgadza się z decyzją wydaną przez Europejskiego Inspektora Danych Osobowych, może dalej dochodzić swoich praw przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!