Polskie spółki giełdowe z branży bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo należy bezspornie do jednej z największych wartości w naszym codziennym życiu. Czy tego chcemy, czy nie, i na ile tylko sobie to w ogóle uświadamiamy, jesteśmy zewsząd otoczeni rozmaitymi systemami bezpieczeństwa, które chronią nas albo przed zgubnymi wpływami rozmaitych sił przyrody, albo też przed złymi zamiarami innych ludzi. Tak czy inaczej, rola bezpieczeństwa w życiu jest nie do przecenienia. Warto odnotować, że w szeroko pojęty sektor bezpieczeństwa (zarówno publiczny, jak i organizowany prywatnie jako forma prowadzenia działalności gospodarczej) zaangażowane są setki tysięcy osób, bez których nasze życie nie byłoby często tak łatwe i komfortowe, do jakiego się przyzwyczailiśmy.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 4 sierpnia 2023

Można zatem powiedzieć, że branża bezpieczeństwa jest niezwykle istotna, zarówno dla jednostek gospodarczych, jak i dla społeczeństwa jako całości. Warto znać zatem duże, rozwinięte podmioty gospodarcze, których akcje podlegają obrotowi na polskim parkiecie giełdowym, zajmujące się generalną tematyką bezpieczeństwa. Polskie spółki giełdowe z tej branży bezspornie odgrywają bowiem ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom, innym firmom i wszelakim instytucjom. Są odpowiedzialne za dostarczanie rozwiązań, usług i technologii mających na celu ochronę ludzi, mienia, jak i wrażliwych danych. Poniżej przedstawiamy zatem kilka przykładów polskich spółek giełdowych, niepodzielnie i z sukcesami działających w branży bezpieczeństwa.

Kamizelki kuloodporne, hełmy, namioty i systemu kamuflażu – z tego właśnie słynie Lubawa S.A.

Lubawa S.A. to jedna z wiodących polskich spółek giełdowych działających w sektorze ściśle rozumianego bezpieczeństwa. Firma ma bogatą historię, sięgającą aż roku 1951, kiedy to została założona jako ówczesne Państwowe Wschodnie Zakłady Konfekcji Technicznej. Od tamtej pory Lubawa dynamicznie się rozwijała, zdobywając uznanie na rynku krajowym i zagranicznym. Spółka specjalizuje się w produkcji i dystrybucji różnorodnych wyrobów na rzecz rozmaitych służb mundurowych, a także w dostarczeniu na rynek produktów z sektora BHP i ratownictwa specjalistycznego. Dla sporej części inwestorów firma ta kojarzy się z kamizelkami kuloodpornymi oraz hełmami i jest to skojarzenie jak najbardziej prawidłowe.

Lubawa od roku 1996 jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i to w ramach znanego indeksu sWIG-80, co jest dowodem jej wiarygodności i zaufania ze strony inwestorów. Ze względu na typowo wojskowy charakter sporej części portfolio produktowego tej firmy, akcje Lubawy podlegają dosyć dużej zmienności, w zależności od wydarzeń wojennych. Inwestorzy powinni być zatem wyczuleni na fakt, iż wycena walorów tego przedsiębiorstwa podlegać może szczególnie dynamicznym wahaniom. Oczywiście, tego rodzaju tendencja waloru inwestycyjnego może być pożądana dla części inwestorów, jednak z drugiej strony pojawiają się także głosy, że długoterminowy inwestor nie lubi być przesadnie zaskakiwany ruchem cen.

O bezpieczeństwo należy zadbać również w cyberprzestrzeni – tym zajmuje się Atende S.A.

Kiedy na wstępie wspomnieliśmy, że pojęcie „bezpieczeństwa” należy rozumieć szeroko, mieliśmy również na myśli sferę wirtualną. W końcu coraz większą ilość czasu spędzamy w sieci, a chociażby nasze pieniądze częściej widujemy w formie zapisu komputerowego, niż banknotów. Dlatego tak ważne jest także cyber bezpieczeństwo rozumiane jako dziedzina która zajmuje się ochroną systemów informatycznych i sieci przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością. Specjaliści z segmentu cyber-security skupiają się na zapobieganiu atakom, ochronie danych oraz zachowaniu poufności i integralności szeroko rozumianych danych wrażliwych. Wraz z upowszechnieniem się kryptowalut, cyber-przestępcy zaczęli bowiem działać w jeszcze bardziej intensywny sposób.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Cyberbezpieczeństwo obejmuje zarówno działania prewencyjne, jak i reaktywne, takie jak śledzenie i neutralizowanie zagrożeń. Wymaga stosowania zaawansowanych technologii, jak również świadomości i odpowiedniego szkolenia użytkowników w celu minimalizowania ryzyka cybernetycznego. I właśnie z tego względu na naszym warszawskim parkiecie można zwrócić uwagę na akcje Atende. Jest to bowiem jedna z wiodących polskich spółek giełdowych działających w branży teleinformatycznej. Założona hen w 1991 roku firma Atende zapewnia między innymi kompleksowe audyty bezpieczeństwa w sferze IT, fachowe konsultacje i wdrożenia licznych urządzeń i e-systemów o charakterze stricte ochronnym.

W trosce o bezpieczeństwo przeciwpożarowe działa spółka Mercor S.A.

Skoro omówiliśmy już sektor wojskowy oraz cyber-bezpieczeństwo, pora wspomnieć jeszcze o ochronie przeciwpożarowej. Wymaga ona przede wszystkim odpowiedniej organizacji ewakuacji i planów bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiekcie. Istotne jest zastosowanie skutecznych systemów gaśniczych, takich jak tryskacze, gaśnice czy systemy gazowe, które są w stanie szybko i skutecznie ugasić pożar. Ponadto, walka z ogniem pociąga za sobą potrzebę współpracy z odpowiednimi służbami ratowniczymi i skrupulatnego przestrzegania obowiązujących przepisów i norm w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Na wszystkie te potrzeby stara się oczywiście odpowiedzieć między innymi wolny rynek i operujące na nim przedsiębiorstwa.

Mówiąc o bezpieczeństwie pożarowym, nie można nie wspomnieć o utworzonej w 1988 roku firmie Mercor, utożsamianej z właśnie z ochroną przeciwpożarową. Bez wątpienia spółka ta jest kolejnym ważnym graczem na rynku bezpieczeństwa. Mercor specjalizuje się w produkcji i dystrybucji systemów ochrony przeciwpożarowej, dymowej i termicznej. Spółka oferuje innowacyjne rozwiązania, takie jak systemy przeciwpożarowe, drzwi i ścianki ognioodporne, klapy oddymiające, zabezpieczenia konstrukji kurtyny dymowe, a także kompleksowe usługi doradcze i projektowe. Mercor jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a jego akcje, podobnie jak inne opisane w ramach niniejszego artykułu walory, można nabyć chociażby u kryptowalut.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!