Ransomware, ataki na Androida, phishing. Działania cyberprzestępców nie ustają

Najnowsza edycja ESET Threat Report T3 2021 wskazuje najczęstsze zewnętrzne kierunki ataków, wyjaśnia przyczyny wzrostu zagrożeń e-mail oraz zmian w rozpowszechnieniu niektórych rodzajów zagrożeń.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 lutego 2022

Ransomware wciąż na topie

Jak pokazują dane ESET aktywność przestępców wykorzystujących ransomware przekroczyła najśmielsze oczekiwania. W 2021 roku miały miejsce ataki na infrastrukturę krytyczną, z którymi związane były żądania wysokich okupów. Mimo że działania organów ścigania w niektórych przypadkach skutecznie wpłynęły na działalność cyberprzestępców, zmuszając kilka grup do rezygnacji z ataków, to równocześnie badacze dostrzegli, że niektóre grupy przestępcze stały się bardziej odważne w formułowaniu swoich żądań. Najlepszym tego przykładem jest rodzina oprogramowania ransomware o nazwie Hive, który zaatakował m.in, MediaMarkt, wobec którego wystosowano rekordowe żądanie 240 milionów dolarów okupu.

Rekordowy wzrost liczby ataków wycelowanych w Androida

Raport o cyberzagrożeniach firmy ESET odnosi się również do niepokojącego wzrostu liczby wykrywanych złośliwych programów bankowych dla Androida. Ich liczba w porównaniu do 2020 roku wzrosła o 428 proc.. Największą liczbę zagrożeń w ostatnich miesiącach systemy telemetrii ESET zarejestrowały w Meksyku, Ukrainie, Rosji, Brazylii i Turcji.

Pozytywną informacją jest fakt, że w ostatnich czterech miesiącach 2021 r. liczba wykrywanych zagrożeń dla urządzeń mobilnych z systemem Android uległa zmniejszeniu: w przypadku Clickerów (-48,4 proc.), trojanów SMS (-29,6 proc.), kryptominerów (-25,4 proc.) czy oprogramowania reklamowego (-9,9 proc.) i co zaskakujące także dla szkodliwego oprogramowania bankowego (-20,6 proc.).

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Atak ransomware na stację benzynową? Cyberprzestępcy nie odpuszczają nikomuAtak ransomware na stację benzynową? Cyberprzestępcy nie odpuszczają nikomuMichał Górecki

Wiadomości phishingowe wciąż groźne

Uwagę badaczy ESET zwróciły ataki wycelowane w internetowe skrzynki pocztowe, których wykrywalność zwiększyła się w ciągu roku ponad dwukrotnie. Tendencja ta była podyktowana w głównej mierze wzrostem liczby wiadomości phishingowych. Zmienia się jednak profil marek, pod które najchętniej podszywają się przestępcy.

W porównaniu do wyników poprzedniej edycji raportu odnotowaliśmy 48% spadek liczby maili podszywających się pod Microsoft. Niestety odwrotna sytuacja wystąpiła w przypadku wiadomości phishingowych wykorzystujących wizerunek DHL i WeTransfer, które bardzo znacząco wzrosły, odpowiednio o 145 proc.i 156 proc. – komentuje Beniamin Szczepankiewicz.

E-maile podszywające się pod firmę DHL były szczególnie rozpowszechniane w październiku, przy czym większość wykrytych zdarzeń miała miejsce w Japonii, Turcji i Hongkongu.

Świat cyberprzestępczości nie znosi próżni

W ostatnich miesiącach 2021 roku firmy ESET odkryła wiele nowych zagrożeń w cyberprzestrzeni. Należą do nich m.in. FontOnLake, nowa rodzina złośliwego oprogramowania atakującego urządzenia z systemem Linuks, wcześniej nieudokumentowany bootkit UEFI o nazwie ESPecter oraz FamousSparrow – cyberszpiegowska grupa atakująca sieci hotelowe, rządy i prywatne firmy na całym świecie.

ESET Threat Report T3 2021 podsumowuje również obszerną serię analiz dotyczących trojanów bankowych z Ameryki Łacińskiej, a także zawiera niepublikowane wcześniej informacje o operacjach grup APT. W raporcie badacze oferują aktualne informacje na temat działalności grupy cyberszpiegowskiej OilRig, najnowsze informacje na temat wykorzystania ProxyShell w rzeczywistych atakach oraz nowe szczegóły odnośnie do kampanii spearphishingowych prowadzonych przez niesławną grupę cyberszpiegowską The Dukes.

Źródło: ESET

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!