Rewolucyjne telewizory MicroLED. Jak działają?

Matryce Micro LED są technologicznie zaawansowane w sposób, który przewyższa praktycznie wszystko, co oferują matryce LCD czy OLED. Ta rewolucyjna technologia przekształci krajobraz telewizorów, wysyłając dotychczasowe modele do zapomnienia. Jednak na razie korzystać z tego przełomowego osiągnięcia będą mogli jedynie ci, którzy posiadają największe zasoby finansowe.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 31 maja 2023

Telewizory z Technologią Micro LED — dla majętnych

Debiut telewizorów Micro LED od Samsunga na rynku konsumenckim był jednym z najbardziej intrygujących wydarzeń na targach CES 2023, na których także obecny był Spider's Web. Producent ogłosił, że oprócz ogromnych telewizorów przeznaczonych wyłącznie dla milionerów, wprowadzi również znacznie mniejsze modele Micro LED, które pasują do mniejszych pomieszczeń. Oczywiście, będą one dostępne w niższych cenach.

Lista telefonów, na których przestanie działać WhatsAppLista telefonów, na których przestanie działać WhatsAppAnna Malinowska

Koreański gigant częściowo dotrzymuje słowa. Niemniej jednak, trudno było oczekiwać, że ta technologia, która jest obecnie trudna w produkcji i nowa na rynku, od razu będzie dostępna dla przeciętnego konsumenta. Faktycznie, na światowym i polskim rynku pojawią się telewizory Micro LED o różnych rozmiarach i różnych cenach. Jednakże wciąż są one przeznaczone głównie dla zamożnych entuzjastów, a nie dla przeciętnego użytkownika.

W jakich cenach będą telewizory z Micro LED w Polsce? 

Poza już istniejącym telewizorem Micro LED o przekątnej 110 cali, będą dostępne specjalnie zamawiane modele w czterech różnych rozmiarach: 76, 89, 101 i 114 cali. Najmniejszy z nich, o nazwie MNA76MS1 o przekątnej 76 cali, będzie dostępny za około 430 tysięcy złotych.

Nowe oszustwo na NetflixNowe oszustwo na NetflixMartyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Natomiast model MNA114MS1B o przekątnej ekranu 114 cali będzie kosztował około 700 tysięcy złotych, czyli o około 25 tysięcy więcej niż już dostępny telewizor Micro LED o przekątnej 110 cali. Planuje się, że telewizory będą dostępne w sprzedaży od kwietnia.

Dlaczego warto sięgnąć po technologię Micro LED?

Na obecnym rynku telewizorów dominują dwie główne technologie matryc: 

  • LCD (w tym QLED i Mini LED) 
  • OLED (w tym WOLED i QD-OLED). 

Obie mają swoje zalety i wady. Natomiast technologia Micro LED ma na celu wykorzystać to, co najlepsze w obu z nich. Oferta Micro LED obejmuje trwałość matryc LCD, doskonały kontrast charakterystyczny dla OLED-ów, a także jasność i zakres kolorów znacznie przewyższające obecne możliwości obu tych technologii. 

Jest oczekiwana aktualizacja na flagowce SamsungaJest oczekiwana aktualizacja na flagowce SamsungaAnna Malinowska

Telewizory Micro LED zapewniają 20-bitowe mapowanie czerni, czas reakcji wynoszący zaledwie dwa nanosekundy oraz odświeżanie 240 Hz, a to wszystko w prawie bezramkowej konstrukcji.

Jednakże problem polega na tym, że ta technologia dojrzewa bardzo powoli. Telewizory Micro LED są prezentowane przez Samsunga od wielu lat na ważnych branżowych wydarzeniach. Niemniej jednak, ich zakup jest możliwy głównie dla nielicznych. Chociaż ceny tych telewizorów spadły z milionów do setek tysięcy, można je teraz znaleźć również na rynku konsumenckim, a nie tylko w segmencie B2B. Wciąż jednak stanowią one awangardę rewolucji, a nie samą rewolucję. 

Niestety jeszcze długo będziemy czekać na rok, w którym technologia Micro LED stanie się powszechnie dostępna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!