Twitter nie podporządkuje się decyzjom UE. Czy to oznacza koniec platformy w Europie?

Elon Musk oświadczył, że Twitter nie podporządkuje się obowiązkom wynikającym z unijnego kodeksu dotyczącego dezinformacji w sieci. Jean-Noël Barrot stwierdził, że Twitter może zostać przez to zablokowany w Unii Europejskiej. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 maja 2023

Twitter nie chce się podporządkować UE

Unia Europejska opracowała dobrowolny kodeks postępowania dotyczący dezinformacji. Ma on obligować bigtechy (czyli m.in. GAFAM, tj. Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) do przeciwdziałania dezinformacji. W procesie tym bigtechy mają usuwać fałszywe konta i boty, a także wdrożyć narzędzia, które oznaczałyby treści jako nieprawdziwe.

Algorytm Twittera faworyzuje prawicęAlgorytm Twittera faworyzuje prawicęMichał Górecki

Kodeks ten obowiązywałby również Twittera. Jednak jego obecny właściciel – Elon Musk – nie chce na to przystać. I to mimo że platforma zgodziła się na przyjęcie kodeksu już w 2018 r., czyli na długo przed przejęciem jej przez Muska. Afrykaner zwyczajnie chce wycofać się z tej decyzji.

W sprawie tej głos zabrał m.in. członek Komisji Europejskiej – Thierry Breton. Stwierdził, że zobowiązania pozostają i dodał: „możesz uciekać, ale nie możesz się ukryć”. Breton podkreślił też, że poza dobrowolnymi zobowiązaniami zwalczanie dezinformacji będzie od 25 sierpnia obowiązkiem prawnym na mocy DSA, a zespoły unijne będą gotowe do egzekwowania.

Twitter wyrzucony z UE?

Thierry Breton nie był jedyną osobą, która ostrzegła Twittera przed konsekwencjami. Swoje trzy grosze dorzucił też francuski minister cyfryzacji i telekomunikacji – Jean-Noël Barrot. W wywiadzie dla francuskiej telewizji France Info wskazał, że choć Twitter jest ważną platformą komunikacyjną, to nie można zaakceptować ryzyka, że zostanie zdominowany przez dezinformację. 

Podkreślił też, że jeśli Twitter nie dostosuje się do europejskich przepisów do 25 sierpnia, to nie będzie już mile widziany w Europie. Sam Elon Musk zdaje się nic sobie z tego nie robić i udostępnia jedynie prześmiewcze tweety. 

10020.jpg'Tylko' 5,5 mln euro kary dla WhatsApp. Za co Meta nie zamierza płacić?Monika Świetlińska

Prawdopodobnie, jeśli do 25 sierpnia Twitter nie dostosuje się do wymogów unijnych, to czeka nas poważna batalia z serwisem. Możliwe, że zakończy się ona nawet zablokowaniem platformy na terenie Unii Europejskiej. Choć niektórzy przewidują, że na początku na Twittera mogą być nakładane kary. Inna sprawa, czy Elon Musk będzie chciał je opłacać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!