Rusza pilotaż programu Centrów Doskonałości Danych

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podpisano list intencyjny dotyczący powstania sieci Centrów Doskonałości Danych. Jej zadaniem będzie zbieranie i opracowywanie danych, zarówno na użytek naukowo-badawczy, jak i publiczny. List podpisali minister Janusz Cieszyński i rektor olsztyńskiej uczelni, dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 17 października 2023

Dlaczego powstają Centra Doskonałości Danych?

- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest pierwszą z czterech instytucji naukowych, które pilotażowo staną się Centrami Doskonałości Danych i dadzą początek sieci takich centrów w Polsce – powiedział minister Janusz Cieszyński.

Polska jest niekwestionowanym liderem Unii Europejskiej w dziedzinie otwartych danych. Otwarte dane są to informacje gromadzone, dostarczane lub opłacane przez organy publiczne, które są następnie bezpłatnie udostępniane do ponownego wykorzystania w dowolnym celu. Wyzwaniem, jakie stawia nieustanny rozwój sektora informatycznego jest zapewnienie najwyższej jakości danych oraz ich opracowania i egzekwowania standardów dotyczących bezstronności i reprezentatywności.

W Unii Europejskiej tworzone są regulacje dotyczące przestrzeni danych i sztucznej inteligencji, m.in.  AIAct czy European Health Data Space. Chcąc zapewnić polskim jednostkom badawczym możliwość kontynuowania swoich prac w chwili wejścia w życie europejskich zapisów, musimy już teraz zadbać o przygotowanie i wdrożenie odpowiednich standardów dotyczących danych.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

Właśnie dlatego przy instytutach i jednostkach badawczych powstają Centra Doskonałości Danych (CDD) wraz z Krajowym Centrum Doskonałości znajdującym się w Państwowym Instytucie Badawczym NASK, którego zadaniem będzie koordynacja systemu w skali kraju, efektywne wdrażanie regulacji krajowych i europejskich oraz opracowanie standardów działalności powstałej sieci.

- Jakość badań naukowych bezsprzecznie zależy od jakości danych, które są do nich wykorzystywane, dlatego dbałość o najwyższe standardy doboru, etykietowania czy reprezentatywności to aspekty, które wymagają szczególnej uwagi. Wspólne standardy w zakresie formatów i metod anonimizacji danych mogą istotnie przyczynić się do skutecznej wymiany danych pomiędzy jednostkami – podkreślił minister cyfryzacji.    

 Jakie dane będą zbierane?

Centra Doskonałości Danych będą  zbierały i przygotowywały dane z podległej sobie instytucji na użytek badawczy tej instytucji (model danych zamkniętych, projektowych), na użytek współpracy naukowej z innymi instytucjami (model danych warunkowo otwartych), a także na użytek całkowicie publiczny (model otwartych danych, tak jak na otwartedane.gov.pl).

Zadaniem Krajowego Centrum Doskonałości Danych będzie wypracowywanie wytycznych w zakresie standardów dotyczących transparencji, bezstronności i reprezentatywności zbiorów, przygotowanie rekomendacji dotyczących formatów oraz ich egzekwowanie oraz certyfikacja danych.

Gdzie szukać wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa?Gdzie szukać wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa?Monika Świetlińska

List intencyjny został podpisany podczas spotkania, podczas którego przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz biznesu rozmawiali o potencjale naukowym i komercyjnym regionu w zakresie data science oraz sztucznej inteligencji. Wzięli w nim udział Janusz Cieszyński – minister cyfryzacji, dr Inez Okulska – kierownik Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu NASK, a zarazem dyrektor Departamentu Innowacji i Technologii w Ministerstwie Cyfryzacji, Paweł Kostkiewicz — dyrektor ds. Certyfikacji w NASK i władze UWM.

 Spotkanie pozwoliło nakreślić ramowe kierunki rozwoju, również w kontekście wdrażania standardów dotyczących jakości danych. Tylko dzięki wspólnej dyskusji i efektywnej współpracy sektora prywatnego, publicznego i środowiska akademickiego jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać potencjał polskiej innowacji. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!