Potężny wzrost cyberataków w Europie. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa w cenie
- Na świecie trwa gonitwa w poszukiwaniu specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Szacuje się, że brakuje ich 3,5 miliona – zauważa Piotr Nowosielski, Co-Founder i CEO Just Join IT.
- Mikołaj Frączak
- /
- 7 kwietnia 2022
Cyberbezpieczeństwo staje się kluczowe
Przeniesienie pracy i aktywności gospodarczej do sieci zaktywizowało cyberprzestępców. Firmy poszukują zabezpieczeń, które pozwolą im prowadzić biznes bez obaw. Na świecie trwa gonitwa w poszukiwaniu specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Szacuje się, że brakuje ich 3,5 miliona! – czytamy w komentarzu Piotra Nowosielskiego z Just Join IT.
Raport Check Point ResearchJak podaje PARP, powołując się na raport Check Point Research, w 2021 r. nastąpił 50% wzrost ogólnej liczby ataków tygodniowo w sieciach korporacyjnych względem 2020 r. Najwięcej z nich w 2021 r. doświadczyła branża edukacyjna i badawcza, średnio 1605 ataków na organizację tygodniowo. Kolejny to sektor rządowy i wojskowy — 1136 ataków i z 47 proc. wzrostem względem 2020 r. W Europie odnotowano 68 proc. wzrost cyberataków, porównując 2020 i 2021 r.
Firmy wiedzą czym jest zagrożenie cybernetyczne
Nasz rodzimy rynek również zdaje sobie sprawę z roli, jakie odgrywa odpowiednie zabezpieczenie przed atakami hakerskimi. Z „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2021” przygotowanego przez PARP wynika, że w 2020 r. 95 proc. przedsiębiorstw zastosowało środki bezpieczeństwa teleinformatycznego – informuje ekspert.
Wśród nich były: bieżąca aktualizacja oprogramowania (83,1 proc. wskazań), wykonywanie zapasowych kopii danych i przekazywanie ich do innych lokalizacji (61,3 proc), uwierzytelnianie silnym hasłem (8 proc.), identyfikacja i uwierzytelnianie metodami biometrycznymi (7,1 proc.). 28,4 proc. spośród badanych przedsiębiorców przeprowadziło w 2020 r. audyt bezpieczeństwa swojego systemu informacyjnego. W obecnej sytuacji, kiedy masowo zaczęliśmy pracować zdalnie oraz ze względu na niepewną sytuację w kontekście wojny wywołanej przez Rosję — aspekt cyberbezpieczeństwa jeszcze bardziej przybrał na znaczeniu.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Oppo Find X5 Pro – znamy cenę w PolsceMikołaj Frączak
Potrzebni pracownicy
Polskie firmy mają około 17,5 tysięcy wakatów na stanowiskach w sektorze cyberbezpieczeństwa. Jak zaobserwowaliśmy, analizując dane na naszym job boardzie Just Join IT, w pierwszym kwartale 2022 roku mieliśmy 50 proc. wzrost (względem tego samego okresu w roku poprzednim) ilości ogłoszeń dla programistów stricte związanych z bezpieczeństwem w sieci – zauważa Nowosielski.
Wysokie zarobki
Zapotrzebowanie jest na tyle duże, że instytucje nie wymagają od kandydatów większego doświadczenia. W ogłoszeniach, które się pojawiają, najczęściej mowa jest o młodszych specjalistach z maksymalnie 3-letnim doświadczeniem w branży. Polscy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mają zwykle doświadczenie w branży IT jako testerzy, deweloperzy czy administratorzy danych. Zarobki? Średnio ok. 15 tys. zł miesięcznie. Najbardziej doświadczeni mogą liczyć nawet na 50 tys. zł brutto.
Specjaliści od cyberbezpieczeństwa są również niezbędni w pomocy niesionej Ukrainie. W ramach długofalowego projektu Polskie IT dla Ukrainy, w który Just Join IT jest zaangażowane, stale rozwijamy i zabezpieczamy przed cyberatakami już istniejące rozwiązania, które powstały na początku konfliktu zbrojnego w ramach indywidualnych inicjatyw firm członkowskich.
- Połączyliśmy siły m.in. z Tech To The Rescue łączące ukraińskie NGO z firmami, które pro bono pomagają technologicznie, tworzą aplikacje mobilne, rozwijają strony internetowe, wprowadzają zabezpieczenia przed cyber-atakami, zwalczają prorosyjską propagandę, dezinformację i rozprzestrzenianie się fake newsów – podsumowuje ekspert z Just Join IT.
Autorem komentarza jest Piotr Nowosielski, Co-Founder i CEO Just Join IT
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?