Sprzedajesz w sieci? Uważaj, możesz stracić mnóstwo pieniędzy

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonały się dwie osoby — mieszkańcy powiatu krapkowickiego. O sprawie poinformowała Policja.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 stycznia 2022

Sprzedawcy stracili tysiące złotych

Kobieta na jednym z portali ogłoszeniowym sprzedawała odkurzacz. Zamiast otrzymać na swoje konto pieniądze za sprzedaż przedmiotu, została oszukana. Z konta bankowego 33-latki zniknęło blisko 9 300 złotych. Z konta drugiej osoby, 39-letniego mężczyzny zniknęło 7 500 złotych.

Atak przez OLX za pomocą WhatsApp?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Ostatnimi czasy zauważamy wzrost przestępstw dotyczących sprzedaży w internecie. Do policjantów z krapkowickiej komendy zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży na portalach ogłoszeniowych. Z ich relacji wynikało, że na jednym z komunikatorów napisały do nich osoby zainteresowane ich ofertą. Transakcja miała się odbyć za pośrednictwem strony internetowej, do której osoby otrzymały link – informuje Policja. Ten opis wygląda wprost, jakby poszkodowani korzystali ze sprzedaży na OLX a przestępcy skontaktowali się z nimi poprzez komunikator WhatsApp.

Autoryzacja poprzez fałszywą stronę

33-latka i 39-latek weszli w linki, które otrzymali w wiadomościach nadesłanych na ich telefony. Po wejściu w link pojawiła się strona łudząco podobna do oryginalnej, gdzie nasi poszkodowani nieświadomi tego, iż strona jest fałszywa, podali swoje dane wrażliwe. W ten sposób mieli otrzymać pieniądze za sprzedawane produkty. Dodatkowo mężczyzna autoryzował kod, który w tym czasie otrzymał ze swojego banku drogą SMS-ową.

Ktoś podszywa się pod ZUS. Uwaga na niebezpieczne telefonyKtoś podszywa się pod ZUS. Uwaga na niebezpieczne telefonyMichał Górecki

W tym czasie oszuści wykorzystując ich dane włamywali się na konta pokrzywdzonych, z których kradli pieniądze. 33-latka straciła blisko 9 300 złotych, natomiast 39-latek 7 500 złotych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży w Internecie?

- bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie- nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu- czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku, zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz- każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, SMS-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność- zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki- każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność

Dzisiejsze zakupy przeniosły się do internetu. Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcje i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega, co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

Źródło: Policja

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!