Stłuczka pod okiem sztucznej inteligencji

Firma Beesafe wykorzysta sztuczną inteligencję do oceny szkód komunikacyjnych, by rozstrzygać roszczenia w ciągu kilku minut.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 maja 2022

Ubezpieczyciele sięgają po sztuczną inteligencję

Beesafe, należąca do grupy Vienna Insurance Group (VIG), wykorzysta sztuczną inteligencję firmy Tractable do natychmiastowej oceny uszkodzeń samochodów i szacowania kosztów naprawy. W stosownych przypadkach, ocena przedstawiona przez sztuczną inteligencję posłuży Beesafe do złożenia ubezpieczonym klientom ofert natychmiastowych wypłat odszkodowań. Dzięki temu decyzje dotyczące roszczeń będzie można podjąć w ciągu kilku minut – nawet podczas pierwszego kontaktu z klientem.

Jak będzie działać SI w Beesafe?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Beesafe, część Vienna Insurance Group (VIG), wykorzysta na polskim rynku sztuczną inteligencję do tworzenia wycen szkód pojazdów i natychmiastowego przygotowania oferty wypłaty odszkodowania. W tym celu Beesafe zastosuje rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji opracowane przez firmę Tractable, które szczegółowo ocenia uszkodzenia pojazdu w oparciu o zdjęcia przesyłane za pośrednictwem aplikacji internetowej. Za pomocą sztucznej inteligencji, w ciągu kilku sekund, aplikacja sporządza ocenę szkód, często bez potrzeby dalszej weryfikacji.

Natychmiastowa oferta odszkodowań

W stosownych przypadkach Beesafe wykorzysta ocenę przedstawioną przez sztuczną inteligencję do złożenia klientom natychmiastowych ofert odszkodowań. Dzięki temu decyzje dotyczące roszczeń będzie można podjąć w ciągu kilku minut – nawet podczas pierwszego kontaktu z klientem. Beesafe przewiduje, że za pomocą tej technologii możliwe będzie rozstrzygnięcie większości spraw, co umożliwi znacznie szybsze niż dotychczas rozwiązywanie problemów klientów.

Cyberprzestępcy podszywają się pod znany bankCyberprzestępcy podszywają się pod znany bankMikołaj Frączak

Deep learning w służbie wyceny szkód

Do komputerowego rozpoznawania obrazu sztuczna inteligencja Tractable wykorzystuje technikę głębokiego uczenia (deep learning) i inne techniki uczenia maszynowego (machine learning). Szkolenie sztucznej inteligencji przebiega przy pomocy wielu milionów zdjęć uszkodzeń samochodów, a algorytmy uczą się na podstawie analizy ogromnej ilości różnych przykładów. Technologię Tractable można stosować na całym świecie, do każdego pojazdu.

Sztuczna inteligencja pozwala ubezpieczycielom oszacować uszkodzenia pojazdu. Przesyła zalecane metody naprawy oraz kieruje procesem zarządzania roszczeniami – wszystko to pozwala zapewnić jak najszybsze rozpatrzenie i rozstrzygnięcie każdego roszczenia.

Na rynku ubezpieczeń PZU już działa z podobnym systemem. Firma wprowadziła kolejne narzędzie AI. Obsługa szkody komunikacyjnej możliwa jest w kilka minut, dzięki sztucznej inteligencji, która sporządza kosztorys.

Asystent AI w służbie PZU

PZU, jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce, udostępnił swoim klientom innowacyjne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) przy obsłudze szkód komunikacyjnych. Asystent AI, dostarczony przez firmę technologiczną Tractable, sporządzi wstępny kosztorys naprawy na podstawie zdjęć nadesłanych przez klienta przez udostępnioną aplikację, co znacznie usprawni proces wyceny szkód. To kolejne innowacyjne rozwiązanie oparte o zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Do tej pory, PZU obsłużył już kilkaset tysięcy szkód z wykorzystaniem dotychczasowych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję, a ich łączna wartość wyniosła kilka miliardów złotych.

Źródło: Tractable, Beesafe, PZU

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!